UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 13,67 / Satış: 13,73
€ EURO → Alış: 15,44 / Satış: 15,51

Amerika’nın Berlin Büyükelçisi Berlin’de Türk Mahallesini Gezdi

Yeşiller Partisi Milletvekili Özcan Mutlu ABD Büyükelçisine Wedding’i gezdirdi.

Amerika’nın Berlin Büyükelçisi Berlin’de Türk Mahallesini Gezdi
  • 02.09.2015
  • 1.260 kez okundu

DIŞ HABER –

-Yeşiller Partisi Milletvekili Özcan Mutlu ABD Büyükelçisine Wedding’i gezdirdi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Almanya Büyükelçisi John B. Emerson ve eşi Kimberley Emerson, Berlin’de Türklerin ve diğer göçmen grupların yoğun olarak yaşadığı Wedding semtini gezdi.

Federal Almanya Parlamentosu Yeşiller Partisi Milletvekili Özcan Mutlu da büyükelçiye ve eşine refakat etti. Bisikletlerle çıkılan Wedding turunda, Türklere ait bir süpermarket, bir cami ve bir restoran da ziyaret edildi. Önce Berlin’in büyük Türk market zincirlerinden Eurogıda’ya gelen büyükelçi ve beraberindekiler, market sahibi Celal İrgi tarafından karşılandı. Burada marketi gezerek, çeşitli bilgiler alan büyükelçi ve eşi manav reyonundan alışveriş yapmayı da ihmal etmedi.

Daha sonra Pamfilya isimli Türk döner restoranında yemek molası verilirken, ABD büyükelçisine burada döner ikram edildi. Restoran sahibi, dönerin Almanya’daki durumu ve Alman ekonomisine yaptığı katkılar hakkında bilgiler verdi. Çok kültürlü Gemeinschaftgarten bahçesi ziyaretinin ardından Wedding turu Yunus Emre Camisinde son buldu. Namaz esnasından camiye gelen büyükelçi, bir müddet namaz kılan cami cemaatini izledi. Namaz sonrası caminin sorumlularından

Kenan Kurtbecer, heyete cami ve faaliyetleri hakkında bilgiler verdi. Büyükelçi Emerson, resmi makamlardan herhangi bir yardım almadan kendi yağında kavrulan ve buna paralel olarak pek çok sosyal faaliyette bulunan Yunus Emre Camisi yönetimini tebrik etti ve takdirlerini sundu. Ziyaret sonrası, eşine çiçek, büyükelçiye ise üzerinde hat sanatıyla kendi ismi yazılan bir tablo hediye edildi.

Özcan Mutlu’yla çıkılan Wedding semt turundan oldukça memnun olan ABD Büyükelçisi John B. Emerson, göçün ve göçmenlerin Amerika’ya yaptığı katkıya vurgu yaptı. Kaliforniya Eyaleti örneğini veren Emerson, bu eyaletin başarısını göçmenlere borçlu olduğunu ifade etti.

Tur bitiminde görüşlerini aktaran Yeşiller Milletvekili Özcan Mutlu ise son zamanlardaki gelişmeler nedeniyle bu ziyarette Wedding semtinin bilerek seçildiğini söyledi. Wedding’in özellikle Türkiyelilerin yoğunlukla yaşadığı bir semt olduğunu belirten Mutlu “Son zamanlarda Almanya’da yine camiler yakılmakta, mülteci yurtları yakılmakta. Durup dururken göç tartışması başlatıldı. Oysa Almanya zengin bir ülke; Almanya Türkiye kadar göçmen alamayacaksa bu Almanya için bir ayıptır. Böyle bir zamanda, klasik bir göç ülkesi olan Amerika Birleşik Devletleri’nin büyükelçisiyle Wedding’i gezmek, ona Wedding’in çoğulcu yönünü göstermek, buradaki göçmenlerle Alman toplumunun tüm sorunlara rağmen ahenk içerisinde birlikte yaşadıklarını göstermek için davet ettim. Turumuz boyunca sorunları tartıştık, şanslar hakkında konuştuk. Tüm klasik göç ülkelerinde bir başarı hikayesi vardır. Almanya’da ne yazık ki göçün, güzel yanları, başarılı yanları görülmüyor. Sadece eksik ve sorunlu yanları görülüyor. Turumuzu Yunus Emre Camiinde tamamladık. Çünkü son zamanlarda yine camiler ve mülteci yurtları kundaklanmaya başlandı. Bu çerçevede burada da bir mesaj vermek istedik, “ibadethaneler kutsaldır, her dinde kutsaldır”. Çok güzel bir tur oldu; büyükelçi ve eşi de çok memnun kaldı” dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

Büyükelçi ve yanındaki heyet bisikletlerle Eurogıda’ya geliyor

Büyükelçi Eurogıda’da alışveriş yapıyor ve ikram edilen meyvelerden yiyor

Büyükelçinin eşine çay takımı hediye ediliyor

Pamfilya’da yemek yeniyor

Büyükelçinin cami ziyaretinden görüntüler

Büyükelçiye ismi yazılı olan hat saati hediye ediliyor

Röp. Özcan Mutlu

Kaynak: Doğan Haber Ajansı

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ