UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 17,92 / Satış: 17,99
€ EURO → Alış: 18,33 / Satış: 18,40

Ankara Gar’ı katliamı sanığı: Ben bir Müslüman olarak

Ankara Gar’ı katliamı sanığı: Ben bir Müslüman olarak
  • 09.11.2016
  • 1.292 kez okundu

Ankara Gar Katliamı’na ilişkin 36 kişi hakkında açılan davanın üçüncü duruşması bugün Ankara Adliyesi'nde görülüyor.

Ankara Garı önünde, 10 Ekim 2015’te Emek Barış Demokrasi mitinginde IŞİD tarafından gerçekleştirilen ve 101 kişinin ölümüne neden olan canlı bomba saldırısının ilk duruşmasının 3. günü başladı.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 36 sanığın yargılandığı davanın görülmesine devam edildi.

Duruşma öncesi mahkeme salonu girişinde aileler ile güvenlik önlemi alan polis arasında kısa süreli arbede yaşandı.

Polisin ailelerden bazılarını salona almak istememesi üzerine çıkan tartışma, mahkeme görevlilerinin araya girmesiyle engellendi.

Müşteki avukatları söz alarak sorumlu emniyet amirinden şikayetçi oldu ve tutanaklara geçilmesini istedi. Duruşmada, dün sorgulanan Yakup Şahin'in ifadesinde Ankara'da buluşup olaydan sonra birlikte Gaziantep'e döndüğü yeğeni Hakan Şahin'in ifadesi alındı.

Patlamadan 3 gün önce Ankara'ya gelerek keşif yaptığı yönündeki suçlamaları kabul etmeyen Hakan Şahin, Ankara'ya kan ile ilgili kronik rahatsızlığının tedavisi için geldiğini söyledi. Kendisinin, tanık ifadelerinde yer alan IŞİD propagandası yaptığı ile ilgili iddiaları kabul etmeyen Şahin, "Hiç bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ibadet şekline göre bir örgütle ilişkilendirilmez. Ben bir Müslüman olarak…" şeklinde ifadesine devam ederken salon bir anda karıştı.

'SEN Mİ MÜSLÜMANSIN?' 

Katliamda hayatını kaybedenlerin yakınları, "Sen mi Müslümansın, cehennemde yanacaksın, cehennem zebanisi" şeklinde bağrışmalar oldu. Bağrışmalar sırasında salonda bulunanlar bir anda sanık avukatlarının bulunduğu yere yöneldi. Salondakiler ve müşteki avukatları tartışma sırasında güldüğünü iddia ettikleri sanık avukatlarından birine tepki gösterdi. Mahkeme başkanının uyarılarına rağmen uzun süre salonda bağrışmalar oldu.

TAHLİYESİNİ İSTEDİ 

Tartışma sırasında jandarma ekipleri de ayağa kalkarak önlem aldı. Mahkeme başkanın sık sık savunmaya müdahale edenlerin salondan atılacağı ve ya da duruşmaya ara vermek zorunda kalacağını söylemesi üzerine müşteki avukatları araya girerek salonda sessizliği sağladı.

Tekrar savunmasına geçilen Hakan Şahin, suçlamaları kabul etmedi ve "Rahatsızlığım ve tutukluluk sürem göz önüne alınarak, tahliyemi istiyorum, bu da mümkün değilse adli kontrol hükümleri uygulanmasını talep ediyorum" dedi.

'ORALARI UYDURDUM' 

Sanık Şahin, sorgusunda daha önceki ifadelerinin hatırlatılması üzerine çelişkiye düştüğü yerlerde "Baskı altında ifade verdiğim için oraları uydurdum" dedi. (Sputnik)

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

otoklav

viagra