UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 8,43 / Satış: 8,47
€ EURO → Alış: 9,93 / Satış: 9,97

‘Ankara kasım ve aralıkta daha yüksek sıkıntı yaşayacak’

‘Ankara kasım ve aralıkta daha yüksek sıkıntı yaşayacak’
  • 30.10.2020
  • 518 kez okundu

Eylül ayında Türkiye’de en çok vaka artışı yaşanan Ankara’da veriler yine alarm veriyor. Hastanelerin yoğun bakımlarının yüzde 90 dolu olduğunu, düşüş eğilimi sürecinde filyasyon ekibi sayısının azaltıldığını belirten Ankara Tabip Odası Başkanı Ali Karakoç, “Ankara’da vakalar bitti de mi filyasyon sayısını düşürdünüz?” diye sordu. SES Ankara Şube Başkanı Kubilay Yalçınkaya: “Gidişata bakılırsa Ankara, kasım ve aralık ayında eylül ayına göre daha yüksek bir sıkıntı yaşayacak gibi.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın artan korona virüsü vakalarına ilişkin yaptığı açıklamalarla gözler İstanbul’daki vaka artışına çevrildi. Ancak geride bıraktığımız eylül ayında en çok vaka artışı görülen Ankara da yeniden alarm vermeye başladı.

Kentteki hastane yoğun bakım doluluk oranlarının yüzde 90’ın üzerinde olduğunu belirten Ankara Tabip Odası Başkanı Ali Karakoç’un aktardığında göre başkentte günlük 3 bin pozitif vaka ve 10 binin üzerinde temaslı kişi kayıtlara geçiyor. Son bir haftada yaşanan artışa dikkat çeken Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ankara Şube Eş Başkanı Kubilay Yalçınkaya’ya göre ise kasım ve aralık aylarında Ankara’da eylülden de kötü bir tablo ortaya çıkabilir.

‘SON BİR HAFTADA VAKA SAYILARI TIRMANIŞA GEÇTİ’

ali karakoc
Ali Karakoç

Eylül ayında salgının merkezi olarak anılan Ankara’da geride kalan süreçte vaka sayılarında kısmen düşüş gözlendi. Eylül ayının sonu ile ekim ayının üçüncü haftasına kadar süren bu sönümlenmenin tersine döndüğünü ifade eden Ankara Tabip Odası Başkanı Ali Karakoç’a göre kentteki yataklı servisler hala dolu ve yoğun bakım doluluk oranları yüzde 90’ın üzerinde. Salgının son bir haftada kentte tırmanışa geçtiğini belirten Karakoç, şunları kaydetti:
“Ankara’da bu düşüşe rağmen günlük pozitif vaka sayısı 3 binin altına düşmedi ve halen 3 binin üzerinde. Günlük de 10 binin üzerinde temaslı vaka tespit ediliyor. Nisan ve mayıs aylarında orta ölçekli bir hastanede iki ya da üç Covid-19 polikliniği hizmet verirken ağustosun ilk haftasından itibaren orta ölçekli hastanelerdeki Covid-19 polikliniği sayısı yedi ya da sekize çıktı. Şu an da böyle devam ediyor. Son haftada vaka sayıları tırmanışa geçti.”

‘ANKARA’DA YOĞUN BAKIMLAR YÜZDE 90’IN ÜZERİNDE DOLU’

Yoğun bakım servislerinde ancak bir hasta öldüğünde yer bulabildiklerini ifade eden Ankara Tabip Odası Başkanı Karakoç, Sağlık Bakanı Koca’nın verdiği yoğun bakım doluluk oranının çok gerçeği yansıtmadığını belirterek şunları söyledi:
“Sağlık Bakanlığı dönem dönem çıkıp açıklama yapıyor ve Türkiye’de yoğun bakım doluluk oranının yüzde 60’larda olduğunu söylüyor. Sağlık Bakanlığı bunu kullanırken özel sağlık kurumlarındaki yoğun bakım ünitelerini, yeni doğan ve çocuk doğum yoğun bakım ünitelerini hepsini katıyor. Bu dönemde özel sağlık kuruluşları pandemiye yönelik hizmet vermiyor. Sadece kamu sağlık kuruluşları veriyor. Biz bu rakamları söylerken kamu sağlık kuruluşlarında ve üniversite hastanelerinde yetişkin yoğun bakım ünitelerini kastediyoruz. Ankara’da yoğun bakımlar yüzde 90’ın üzerinde dolu durumda.”

‘VAKALAR BİTTİ DE Mİ FİLYASYON SAYISINI DÜŞÜRDÜNÜZ?’

Hükümetin salgın karşısındaki tutumunun, verileri şeffaf olarak açıklamamasının, olayın ciddiyetinden uzak açıklamalar yapmasının toplumda rehavete neden olduğunu söyleyen Karakoç’ın aktardığına göre eylül ayında yaşanan artışın sönümlenmesinin ardından Ankara’da görevli filyasyon ekibi sayısında azalmaya gidildi. Karakoç bu konuda şunları söyledi:
“Çalıştığımız sağlık kuruluşlarındaki arkadaşlara uyarılarda bulunduğumuzda merkezi hükümetin açıklamalarının toplum üzerinde nasıl rehavete neden olduğunu görüyoruz. Toplumun üzerinde rehavet yaşanıyor ama ağustosun ikinci haftasıyla eylülün tamamını kapsayan yoğun vaka artışı döneminde Ankara’da 935 filyasyon ekibi vardı. Her bir ekipte 3 sağlık çalışanı var. Yaklaşık olarak 3 bin sağlık çalışanından oluşan filyasyon ekibi vardı. Vakaların düşüşüyle birlikte Sağlık Bakanlığı filyasyon ekibi sayısını 935’den 780’e indirdi.  Sağlık Bakanlığı bu işin ciddiyetini daha algılayamadı sanırım. Ankara’daki vakalar bitmedi, Ankara’daki vakalar cidden düşmedi. Ankara’da vakalar bitti de mi filyasyon sayısını düşürdünüz?  Sağlık Bakanlığı olayı kendi gevşetiyor, ister istemez de bunun yansıması halkta da oluyor.”

BİR ÖNCEKİ HAFTAYA GÖRE YÜZDE 25 ARTIŞ

Sağlık Bakanlığı’nın ekim ayı içerisinde Ankara’da vakaların yüzde 60 oranında düştüğü açıklamasının ardından okulların açılması ve kış mevsiminin gelmesi nedeniyle yeniden vaka sayılarında artışın yaşandığını belirten SES Ankara Şube Eş Başkanı Kubilay Yalçınkaya, “Bu vaka artışı eylül ayında söz konusu olan vaka artışı gibi değil ama bir önceki haftaya göre yüzde 25 düzeyinde artış yaşandığını filyasyon ekipleri üzerinden değerlendirebiliyoruz” dedi. / DUVAR

 

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ