UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 12,07 / Satış: 12,12
€ EURO → Alış: 13,59 / Satış: 13,64

Avrupa Parlamentosu’dan Ezidi Soykırımı’nı tanıma kararı

Avrupa Parlamentosu’dan Ezidi Soykırımı’nı tanıma kararı
  • 05.02.2016
  • 1.220 kez okundu

Avrupa Parlamentosu, IŞİD tarafından Irak ve Suriye’de Hıristiyanlar, Ezidiler ve diğer dini ve etnik azınlıklara karşı bir soykırım yapıldığını kabul etti. 

Avrupa Parlamentosu (AP), IŞİD tarafından Irak ve Suriye’de Hıristiyanlar, Ezidiler ve diğer dini ve etnik azınlıklara karşı bir soykırım yapıldığını kabul etti.

Strasbourg’daki parlamento kararında, Irak ve Suriye’de Hıristiyanlar, Ezidiler ve diğer dini ve etnik azınlıklara karşı bir soykırım yapıldığını kabul etti.

Kararda “insanlığa karşı suç ve savaş suçuna eş değerdeki insan hakları ihlalleri sert bir şekilde” kınandı.

Avrupalı parlamenterler ayrıca Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni (BMGK) bu saldırıların soykırım olarak tanınması amacıyla gerekli tedbirleri almaya çağırdı.

Kararda Avrupa Birliği’nden (AB) de din ve vicdan özgürlüğüne ilişkin kalıcı özel bir temsilcilik kurması istendi.

Bununla birlikte BM Güvenlik Konseyi üyelerinden Irak ve Suriye’de IŞİD’in işlediği suçlara ilişkin bir soruşturma yürütülmesi için Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne başvuruyu desteklemesi talep edildi.

Kararı tasarısını sunan sağcı PPE grubundan İsveçli parlamenter Lars Adaktusson, “tarihi bir karar” dedi.

Adaktusson, “500 milyonun aşkın kişiyi temsil eden 28 ülkenin seçilmişleri üye devletler, Avrupa Komisyonu’na ve uluslararası topluma açık bir mesaj gönderdi” dedi.

IŞİD 3 Ağustos 2014’te Şengal’a yönelik saldırısında binlerce kişiyi katletmiş, yüzbinlercesinin evlerini terk etmesine neden olmuştu. Çoğunluğu kadın ve kız çocuğu olmak üzere binlerce kişi de kaçırılmıştı.

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ