UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 8,54 / Satış: 8,57
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

AYM’den iki karar: Vekil düşürme itirazına ret, infaz yasası esastan görüşülecek

AYM’den iki karar: Vekil düşürme itirazına ret, infaz yasası esastan görüşülecek
  • 25.06.2020
  • 448 kez okundu

Vekillikleri düşürülme işlemi yapılan HDP’li Musa Farisoğlları ve Leyla Güven’in itirazını reddeden Anayasa Mahkemesi, CHP’nin infaz paketinin iptali başvurusunu ise esastan görüşmeye karar verdi.

Anayasa Mahkemesi, HDP’li iki vekilin milletvekilliğinin düşürülmesi işlemine yönelik kararın iptali için yapılan başvuruyu reddetti. Yüksek Mahkeme, CHP’nin infaz yasasındaki bazı hükümlerin iptali istemiyle yaptığı başvuru üzerinde ise ilk incelemesini tamamladı ve başvuruyu esastan görüşmeye karar verdi.

HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ve Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğlulları, vekilliklerinin düşürülmesi işleminin iptal için Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştu. AYM, yaptığı incelemede yetkinin kendisinde değil, Meclis’te olduğunu bildirdi.

CHP de ‘af yasası’ olarak anılan infaza ilişkin yasal düzenleme için önce şekil yönünden sonra da esasa ilişkin başvurmuştu. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay başvuru sonrası şunları söylemişti:

CHP’NİN BAŞVURU MADDELERİ

“Biz bu başvuruda Terörle Mücadele Kanunun 7. maddesinin 2. fıkrasına girenlerin de yararlanmasını istedik. TCK’nın 314. maddesinin 3. fıkrasından ceza alanların da denetimli serbestlik ve koşullu salıverilmeden yararlanmasını istedik. TCK 220. maddesi 6., 7., 8. fıkralarından hüküm giyenlerin de yararlanmasını istedik. Yani düşüncesini sosyal medya, görsel yazılı medya yoluyla ifade edenler bundan yararlansın. Hırsız, arsız gaspçı, infaz indiriminden yararlanırken düşüncesini Twitter’dan yayınlayanın bu indirimden yararlanmaması hakkaniyete sığmaz dedik. Miting yapma, toplantıya katılma, kitap yazma, hatta basılmamış kitaptan ceza alanlar bu indirimden yararlansın dedik. Yani hırsızın yararlandığı indirimden gazeteciler yararlansın dedik. Darpçının, gaspçının, arsızın yararlandığı indirimden yazarlar, düşüncesini ifade edenler yararlansın dedik.”

“Kasten adam öldürme-yaralama, işkence, cinsel saldırı, özel hayatın gizliliği, uyuşturucu imal ve ticareti, devlet sırları ve casusluk suçları denetimli serbestlik ve koşullu salıvermeden yararlanmasın. Bunun dışındaki suçlarda denetimli serbestlik 2/3’den 1/2’ye insin diye başvurduk. Bu suçların indirimden muaf tutulmasını yüksek mahkemeye taşımadık.” / DUVAR

 

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ