UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 9,58 / Satış: 9,62
€ EURO → Alış: 11,15 / Satış: 11,19

Aziz Sancar’dan aşı açıklaması: Kuyruğa girerdim

Aziz Sancar’dan aşı açıklaması: Kuyruğa girerdim
  • 11.12.2020
  • 898 kez okundu

Nobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar aşı karşıtlığıyla ilgili konuştu. Aşı olunması gerektiğini söyleyen Sancar “Şimdi Türkiye’de olsaydım kuyruğa girer, Sağlık Bakanlığımızın temin ettiği aşıyı yaptırırdım” dedi.

Nobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, “Türkiye’de olsaydım Sağlık Bakanlığı’nın getirdiği aşıyı olurdum” dedi.

Sancar, yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısıyla ilgili görüşlerini aktardı.

“TÜRK HEKİMLERİN TAVSİYESİNE UYARDIM”

Bulaşıcı hastalıklar ve aşı konusunda uzman olmadığını belirten Sancar, “O nedenle bu konuda Türk uzmanların söylediklerine bir katkıda bulunmam mümkün değildir. Türkiye’de olsaydım Türk hekimlerinin tavsiyelerine uyardım” ifadesini kullandı.

Sosyal medya kullanmadığını ancak biri veya birilerinin ‘Aziz Sancar’ adını kullanarak aşı karşıtı tweetler attığını aktaran Sancar, ‘Ayıp, günah ve bence bunu yapan veya sahte olduğunu bilerek yayanlar kanunen takip edilip cezalandırılmalıdır’ görüşünü dile getirdi.

“KUYRUĞA GİRER AŞIYI YAPTIRIRDIM”

Bu tür paylaşımların halkın kafasını karıştırıp insanların aşı olmasını engelleyerek hayatını tehlikeye sokabileceğini ifade eden Sancar, şunları kaydetti:

“Bunu ne sebeple yapıyorlar bilmiyorum. Aşının partisi yok. Bu aşıyı Çin’den satın alıp Türkiye’de kullanmaya karar veren politikacılar değil bizim halk sağlığı uzmanlarıdır. Bu aşı veya Rus, Amerikan veya Türk kardeşlerimizin Almanya’da ürettiği aşılardan hangisi daha etkili bilemiyorum. Çünkü bu işin uzmanı değilim. Ama inanıyorum ki hepsinin koruyucu faydası var ve halkımızın Türkiye’de halihazırda mevcut olan aşıyı kullanmasını ve sağlık uzmanlarından başka hiçbir kimsenin sözünü dinlememelerini tavsiye ederim. Dediğim gibi şimdi Türkiye’de olsaydım kuyruğa girer, Sağlık Bakanlığımızın temin ettiği aşıyı yaptırırdım.”

AZİZ SANCAR KİMDİR?

Aziz Sancar, (d. 8 Eylül 1946, Savur) Türk hekim akademisyen, biyokimyager, moleküler biyolog ve bilim insanı.

1997 yılından beri Amerika Birleşik Devletleri’nde Kuzey Karolina Üniversitesi, Chapel Hill Sarah Graham Kenan Biyokimya ve Biyofizik Programı’nda görevli Prof. Sancar, son 20 yıldır DNA onarımının pek çok parçasının tanımlanmasında kullanılan biyokimyasal yaklaşımlara yaptığı öncülükle tanınıyor. Mehmet Özdoğan ile birlikte ABD Ulusal Bilimler Akademisi’ne seçilen ilk Amerikalı Türk olarak tanınır. Hücrelerin hasar gören DNA’ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmaları sayesinde 2015 Nobel Kimya Ödülü’nü kazanmıştır.

Aziz Sancar’ın geliştirip ismini koyduğu “maxicell” tekniği ile buluşunu yapıp ismini koyduğu “excinuclease/excision nuclease” enzimi terimleri Oxford Biyokimya ve Moleküler Biyoloji Sözlüğü’ne girmiştir.

 

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ