UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 8,71 / Satış: 8,75
€ EURO → Alış: 10,36 / Satış: 10,41

Bin 684 asker TSK’dan ihraç edildi

Bin 684 asker TSK’dan ihraç edildi
  • 28.07.2016
  • 979 kez okundu

OHAL Kararnamesi ile Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı, İçişleri Bakanlığına bağlandı, bin 684 asker Türk Silahlı Kuvvetlerinden çıkarıldı.

Olağanüstü Hal Kapsamında Alınması Gereken Tedbirler Hakkındaki Kanun Hükmünde Kararname  ile toplam 1684 asker Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ihraç edildi.

Söz konusu kanun hükmünde kararname (KHK), Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Kararnamede, “Milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen ‘Fethullahçı Terör Örgütü’ne aidiyeti, iltisakı veya irtibatı olduğu” belirtilen askerlerin kuvvet komutanlıklarına göre dağılımı şöyle:

Kara Kuvvetleri Komutanlığı: 87 general, 726 subay, 256 astsubay

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı: 32 amiral, 59 subay, 63 astsubay

Hava Kuvvetleri Komutanlığı: 30 general, 314 subay, 117 astsubay

Kararname ile TSK’dan çıkarılan askeri personel arasında eski Hava Kuvvetleri Komutanı Akın Öztürk, Orgeneral Adem Huduti, Korgeneral Metin İyidil, Korgeneral Yıldırım Güvenç, Korgeneral İlhan Talu, Korgeneral Salim Ulusoy, Tümgeneral Mehmet Dişli, Tümgeneral Kubilay Selçuk, Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Hakan Üstem, GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesinden Tümamiral Bekir Sıtkı Cebeci ile Pilot Kurmay Yarbay Hakan Karakuş da yer alıyor.

29 Temmuz itibarıyla uygulanacak

Kararnameye göre, 3 haber ajansı, 18 televizyon, 23 radyo, 45 gazete, 15 dergi, 29 yayınevi ve dağıtım kanalı kapatıldı.

TSK’dan çıkarılan asker kişiler, mahkumiyet kararı aranmaksızın askeri rütbe ve memuriyetleri alınacak ve bu kişiler yeniden TSK’ya kabul edilmeyecek.

Bir daha kamu hizmetinde istihdam edilemeyecek, doğrudan veya dolaylı olarak görevlendirilemeyecek.

Bunların uhdelerinde bulunan her türlü mütevelli heyet, kurul, komisyon, denetim kurulu tasfiye kurulu üyeliği vesair görevleri de sona ermiş sayılacak.

Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığı İçişleri Bakanlığı’na bağlandı

Jandarma Teşkilat, Görev ve Yetkileri Kanunu ile Sahil Güvenlik Komutanlığı Kanunu’nda da bazı değişikliklerin yapıldığı kararnameye göre, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı, İçişleri Bakanlığı’na bağlandı.

Gözaltı süresi 30 günü geçemeyecek

Kararnamenin ekli listesinde yer alan özel radyo ve televizyon kuruluşları, gazete ve dergiler ile yayınevi ve dağıtım kanalları da kapatıldı.

Kapatılan gazete, dergi, yayınevi ve dağıtım kanalları, özel radyo ve televizyon kuruluşlarına ait olan taşınırlar ve her türlü mal varlığı, alacak ve haklar, belge ve evrak Hazine adına tescil edilecek.

Milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen yapı, oluşum veya gruplara ya da terör örgütlerine aidiyeti veya iltisakı ya da bunlarla irtibatı olan ve ekli listelerde yer almayan özel radyo ve televizyon kuruluşları ile gazete ve dergiler, yayınevi ve dağıtım kanalları, ilgili bakan tarafından oluşturulacak komisyonun teklifi üzerine ilgili bakan onayı ile kapatılacak.

Savcının yazılı emriyle arama yapılabilecek

Kararnamenin “Soruşturma ve Kovuşturma İşlemleri” ile ilgili maddesine göre, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun ilgili bölümlerinde tanımlanan suçlar, 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlar ve toplu işlenen suçlar bakımından, olağanüstü halin devamı süresince, gecikmesinde sakınca bulunan hallerde cumhuriyet savcısı tarafından da yakalama emri düzenlenebilecek.

Hakim veya cumhuriyet savcısı tarafından verilen yakalama emri üzerine yakalanan şüpheli hakkında verilen gözaltı süresi, 30 günü geçemeyecek.

Hakkında yürütülen soruşturmanın sonuçsuz kalmasını sağlamak amacıyla yurt içinde saklanan veya yabancı ülkede bulunan ve bu nedenle cumhuriyet savcılığı tarafından kendisine ulaşılamayan şüpheliye de kaçak denilecek.

Tahliye talepleri en geç 30’ar günlük sürelerle tutukluluğun incelenmesi ile birlikte dosya üzerinden karara bağlanacak, gecikmesinde sakınca bulunan hallerde konutta, iş yerinde ve kamuya açık olmayan kapalı alanlarda cumhuriyet savcısının yazılı emriyle arama yapılabilecek, askeri mahallerde hakim kararıyla veya gecikmesinde sakınca bulunan hallerde cumhuriyet savcısının yazılı emriyle, cumhuriyet savcısının katılımı olmaksızın, adli kolluk görevlileri tarafından arama yapılabilecek ve el konulabilecek.

Arama ve el koyma yapılabilecek

Hakkında arama işlemi uygulanan kimsenin belge veya kağıtları adli kolluk görevlileri tarafından incelenebilecek, hakim kararı olmaksızın yapılan el koyma işlemi, 5 gün içinde görevli hakimin onayına sunulacak, hakim, kararını el koymadan itibaren 10 gün içinde açıklayacak, aksi halde el koyma kendiliğinden kalkacak.

El koyma işlemine sulh ceza hakimliğince karar verilebilecek, gecikmesinde sakınca bulunan hallerde cumhuriyet savcısı da el koymaya karar verebilecek, hakim kararı olmaksızın yapılan el koyma işlemi, 5 gün içinde görevli hakimin onayına sunulacak.

Hakim kararını el koymadan itibaren 10 gün içinde açıklayacak aksi halde el koyma kendiliğinden kalkacak.

Avukat bürolarında hakim kararıyla veya gecikmesinde sakınca bulunan hallerde Cumhuriyet savcısının yazılı emriyle, Cumhuriyet savcısının katılımı olmaksızın, adli kolluk görevlileri tarafından arama ve el koyma yapılabilecek, arama ve el koyma işlemi sırasında baro başkanı veya onu temsil eden bir avukat hazır bulundurulacak.

İletişimin tespiti, dinlenmesi ve kayda alınması, gizli soruşturmacı görevlendirilmesi ve teknik araçlarla izleme tedbirlerine hakim veya gecikmesinde sakınca bulunan hallerde cumhuriyet savcısı tarafından karar verilebilecek. Cumhuriyet savcısı, kararını 5 gün içinde görevli hakimin onayına sunacak.

Müdafinin dosya içeriğini inceleme veya belgelerden örnek alma yetkisi, soruşturmanın amacını tehlikeye düşürebilecekse cumhuriyet savcısının kararıyla kısıtlanabilecek.

Gözaltındaki şüphelinin müdafi ile görüşme hakkı, cumhuriyet savcısının kararıyla 5 gün süreyle kısıtlanabilecek, ancak bu zaman zarfında ifade alınamayacak.

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ