UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 16,70 / Satış: 16,77
€ EURO → Alış: 17,46 / Satış: 17,53

CHP’de kurultay takvimi işliyor: Gözler 3 büyük ilde

CHP’de kurultay takvimi işliyor: Gözler 3 büyük ilde
  • 01.02.2020
  • 576 kez okundu

CHP’nin Mart sonunda yapacağı 37. Olağan Kurultay takvimi içinde il kongreleri başladı. Gözler sahip olduğu delege sayısıyla kongrede büyük ağırlığa sahip 3 büyük ildeki seçimlere çevrildi. İstanbul ve İzmir’de mevcut başkanlarla yola devam edilmesi beklenirken, Ankara’da yarış sürpriz olmayacak.

CHP’nin 28-29 Mart’ta yapılacak 37’inci Olağan Kurultay takvimine göre il kongrelerine başlandı. İlk olarak Bitlis ve Hakkari kongreleri yapılırken gözler büyük kurultaya en çok delege gönderen İstanbul, İzmir ve Ankara kongrelerinde.

CHP’nin kurultay takvimine göre İzmir Kongresi 8 Şubat, İstanbul Kongresi 9 Şubat’ta yapılacak. Ankara Kongresinin ise 16 Şubat tarihinde yapılması planlanıyor. CHP kulislerine göre İstanbul ve İzmir’de mevcut il başkanları ile yola devam edilecek. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun İstanbul’da Canan Kaftancıoğlu, İzmir’de Deniz Yücel’i işaret ettiği konuşuluyor. Ancak bu durum başka adaylara engel değil. İzmir’de İl Başkan Yardımcısı Cüneyt Oğuz aday olacağını duyurdu. İstanbul’da da önceki il başkanı Cemal Canpolat’ın aday olabileceği belirtiliyor. Canpolat’ın il kongresinden 10 gün önce sosyal medya hesabından yaptığı, “Teslim olmadan, demokrasi mücadelesi verenler tarihte her zaman kazanmıştır! CHP sadece örgütünün emrinde olacaktır.Esas olan CHP emekçileri ve CHP örgütünün kararıdır” paylaşımı da adaylık işareti olarak yorumlandı. Ancak İstanbul ve İzmir’de aday çıksa dahi Kılıçdaroğlu’nun işaret ettiği mevcut il başkanlarının seçimleri kazanabileceği yorumları yapılıyor.

ANKARA’DA ADAY ENFLASYONU

CHP’nin 3 büyük kentte yapacağı kongreler içinde en hareketli kongrenin Ankara’da olması bekleniyor. 16 Şubat’ta gerçekleştirilecek Ankara İl Başkanlığı kongresi öncesi mevcut il başkanı Rıfkı Güvener adaylığını ilan etti. Güvener’in yanı sıra Parti Meclisi üyeleri Ali Hikmet Akıllı, Umut Akdoğan, eski Gençlik Kolları Başkanı Ayhan Yalçınkaya ile eski milletvekili Necati Yılmaz’ın da adaylığı konuşuluyor.

ANKARA DÜĞÜMÜ GELECEK HAFTA ÇÖZÜLECEK

CHP kulislerine göre İstanbul ve İzmir’de mevcut il başkanlarıyla yola devam mesajı veren CHP lideri Kılıçdaroğlu, Ankara için de Parti Meclisi üyesi olan Ali Hikmet Akıllı’yı işaret etti. Akıllı da bugün (1 Şubat Cumartesi) CHP Ankara İl Başkanlığında yapacağı toplantı ile adaylığını ilan edecek. Ancak Akıllı’nın adaylığı üzerinde bir mutabakat sağlanmış görünmüyor.

Ankara il başkanlığı için aday olan bazı isimlerin gelecek hafta CHP lideri Kılıçdraoğlu ile bir görüşme gerçekleştirdikten sonra tutumlarını netleştirmesi bekleniyor. İsmi adaylık için geçen Necati Yılmaz, “Parti Meclisi üyeliği görevlerinde bulunmuş,milletvekilliği yapmış, 40 yıllık bir partili olarak söylüyorum, Ankara’da bir boşluk var. Adaylığa niyetlenen arkadaşları izledim. Ankara’ya bütünleşme,kucaklaşma ve barış gelsin istedim. Bunu yapacak olanı desteklerim ama adaylar bunu sağlayamadı. Aday çıkarma yöntemi sorunlu. Parti içinde ötekiler yaratılmaması gerek.Bunun giderilmesi benim de sorumluluğumda. Bana çağrı var. Ancak örgütün yanı sıra genel başkan ile de konuşmam gerek. Görüşmeden sonra bir açıklama yapacağım”dedi. Ankara ile ilgili adaylık düğümünün gelecek hafta içindeki bu görüşmelerin ardından çözülmesi bekleniyor.

CHP’nin 37. Olağan Kurultayı Ankara Spor Salonu’nda 28-29 Mart’ta yapılacak. Kurultay’da genel başkan seçimi yapılacak, 60 kişilik Parti Meclisi belirlenecek. / DUVAR

 

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

otoklav

viagra