UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 8,50 / Satış: 8,54
€ EURO → Alış: 10,04 / Satış: 10,08

Çin’den itiraf: Aşılarımızın etkisi düşük, karıştırmayı düşünüyoruz

Çin’den itiraf: Aşılarımızın etkisi düşük, karıştırmayı düşünüyoruz
  • 11.04.2021
  • 771 kez okundu

Çin Hastalık Kontrol Merkezleri’nin direktörü Gao Fu’dan korona açıklaması: Çin aşılarının çok yüksek koruma oranları yok. Bağışıklık süreci için farklı aşıları birlikte kullanmayı değerlendiriyoruz.

Çin devletinin Hastalık Kontrol Merkezleri’nin direktörü Gao Fu, Çin’de geliştirilen Covid-19 aşılarının etkisinin düşük olduğunu belirterek, Pekin yönetiminin etkinliği artırmak için teknik açıdan farklı aşıları birbirine karıştırmayı resmi olarak gözden geçirdiğini açıkladı. Gao, ikinci bir seçenek olarak aşıların dozları arasındaki süreyi değiştirmeyi düşündüklerini de söyledi.

İKİ SEÇENEK SUNDU: DOZ DEĞİŞİMİ VEYA ‘KOKTEYL’

Çengdu kentinde bir basın toplantısı düzenleyen Gao, “Mevcut aşıların etkinliğinin yüksek olmamasına dair sorunu çözmek için iki yöntemi değerlendiriyoruz” dedi. Çinli yetkili, seçeneklerden birinin doz miktarının değişimi, iki doz arasındaki sürenin değiştirilmesi veya doz sayısının artırılması olduğunu söyledi.

‘FARKLI AŞILARI KARIŞTIRMAYI DEĞERLENDİRİYORUZ’

Gao, aşıların etkisini artırmak için ikinci bir seçenek olarak farklı teknik özelliklerdeki aşıları karıştırmayı düşündüklerini de açıkladı. Çin Hastalık Kontrol Merkezleri’nin Direktörü, “Bağışıklık kazandırma süreci için farklı aşıları birlikte kullanıp kullanmamız gerektiğini resmen gözden geçiriyoruz” diye konuştu.

‘MRNA AŞILARININ FAYDASINI GÖZARDI EDEMEYİZ’

Geçmişte mRNA aşılarının güvenliğini sorgulamış olan Gao’nun bu kez bu aşıları övmesi de dikkat çekti. Gao, “Herkes mRNA aşılarının insanlığa sağlayacağı faydaları gözden geçirmeli. Bunları yakından takip etmeliyiz ve elimizde hazırda birkaç tip aşı var diye bunları gözardı etmemeliyiz” ifadelerini kullandı.

Gao’nun açıklamalarını Hong Kong merkezli South China Post gazetesine değerlendiren Çinli aşı uzmanı Tao Lina ise “Bizim aşılarımızın yarattığı antikor seviyeleri mRNA aşılarından daha düşük ve etkinlik oranları da daha düşük. Dolayısıyla, bizim inaktif aşılarımızın ve adenovirüs vektör aşılarımızın mRNA aşılarından daha az etkili olması, doğal bir sonuç” dedi.

Dünya basını, Gao’nun basın toplantısına ilişkin haberlerde Çinli bir yetkilinin ilk kez kamuoyu önünde Çin menşeli aşıların etkinlik oranlarını sorguladığına dikkat çekti. / DUVAR

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ