UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 8,41 / Satış: 8,44
€ EURO → Alış: 10,00 / Satış: 10,04

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 16 bin oy çalındı

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 16 bin oy çalındı
  • 18.05.2019
  • 553 kez okundu

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart yerel seçimlerinde 16 bin oyun çalındığını belirterek, "İnceleme ve araştırmamız sırasında 31 Mart seçimlerinde kasıtlı ve sehven yapılmış pek çok yanlışı ortaya çıkardık" dedi. 

Erdoğan, İstanbul'da muhtarlarla iftarda programında konuştu.

Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

Bizim gözümüzde muhtar mahallesindeki her hanenin üzüntüsünü, sevincini en iyi şekilde bilmesi gereken kişidir. 

İçişleri Bakanlığı bünyesinde muhtarlık daire başkanlığını biz kurduk. 

Muhtarlık seçimlerinin belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği seçimlerinden ayrılmasında yarar var. Muhtarlık seçimlerinin belediye başkanlığı seçimlerinden önce veya sonra yapılması her iki seçimin de daha sağlıklı yürümesini temin edecektir.

İnceleme ve araştırmamız sırasında 31 Mart seçimlerinde kasıtlı ve şehven yapılmış pek çok yanlışı ortaya çıkardık. Kanuna aykırı her iki işlemin gerçekleştiği toplamda 42 bin oya tekabül eden 123 sandık ortaya çıkarılmıştır. 16 bin oy çalındı. YSK haklı olarak seçimin yenilenmesi kararını vermiştir. 

Kendi kurdukları dünyanın dışındaki her şeye göz ve gönüllerini kapatmış olanlar gerçekleri görmüyor. 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin yenilenmesi kararını, ülkemizi karalamak, demokrasimizi lekelemek için bir fırsata dönüştürmeye çalışanlara, cevabı hep birlikte 23 Haziran'da, gelin beraber verelim.

Yapılan bir çok usulsüzlük tespit edilen seçimin milli iradenin tecelli bulması için yenilenmesidir. 

Bizim için başka çıkış yolu yok. Türkiye için demokrasiden başka çözüm yolu görmüyoruz. 

Türkiye kalkınacaksa büyüyecekse, 2023 hedeflerine ulaşacaksa hepsine işte bu anlayışla ulaşacaktır. 

Tehdit nereden gelirse kanımızın son damlasına kadar savaşacak, ancak boynumuza tasma taktırmayacağız. 

Bugün de Türkiye için demokrasiden, hukuk devletinden, sosyal devletten, 82 milyonun tamamını kucaklayan ve Türkiye ortak paydası anlayışından başka bir çözüm yolu görmüyoruz, düşünmüyoruz

Gerekirse bu boyun kopar asla çekilmeye, eğilmeye itilmeye gelmez. 

"Muhtarlık seçimlerinin de belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği seçimlerinden ayrılmasında yarar var. Muhtarlık seçimlerinin, belediye başkanlığı seçimlerinden önce veya sonra yapılması, her iki seçimin de daha sağlıklı yürümesini temin edecektir. Biliyorsunuz, muhtarlıklarımızı hem yönetim sistemi içindeki yerine hem de özlük hakları itibarıyla bugünkü konumlarına biz getirdik. Özlük haklarının yanında 'silah' dediniz silah da verdik, hem de geri iade edilmemek üzere. İçişleri Bakanlığımız bünyesinde bir Muhtarlar Daire Başkanlığı ve Muhtarlık Bilgi Sistemi'ni de biz kurduk. Daha önce böyle bir şey yoktu. Bu nedir biliyor musunuz? Bu, muhtarlık müessesesine verdiğimiz önemin bir ifadesidir. Valilerimize, kaymakamlarımıza ve belediye başkanlarımıza, muhtarlarımızla yakından ilgilenmeleri konusunda kesin talimatlarımız var. İnşallah önümüzdeki dönemde sizlerle el, gönül, fikir birliği içinde mahallelerimize ve ülkemize çok daha büyük hizmetlere beraberce imza atacağız."

 

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ