UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 8,74 / Satış: 8,78
€ EURO → Alış: 10,40 / Satış: 10,44

Demirtaş: Bırakın yandaşlar ana barodan ayrılsın

Demirtaş: Bırakın yandaşlar ana barodan ayrılsın
  • 18.07.2020
  • 635 kez okundu

Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı ve avukat Selahattin Demirtaş, ‘çoklu baro’yu değerlendirdi: “Bir avukat olarak benim kişisel gِörüşüm, hiçbir avukatın kendi barosunu terk etmemesi, yeni barolar kurulması konusunda arayışa girilmemesi yönündedir. Bırakın, yandaşlar ana barodan ayrılsın ve marjinalleşsinler.”

Selahattin Demirtaş, çoklu baroya olanak sağlayan yasanın bir hedefinin de seçimler olabileceğini söyledi. Demirtaş, “Önümüzdeki seçimlerde seçim güvenliği açısından baroların sandıklara ve il ve ilçe seçim kurullarına yaptıkları avukat görevlendirmelerini kontrol etmeye çalışabilirler” mesajını verdi.

Deutsche Welle Türkçe’den Banu Güven, Meclis’te tüm baroların muhalefetine rağmen kabul edilen ve çoklu baro kurulmasına olanak sağlayan düzenlemeyi Edirne Cezaevi’ndeki Selahattin Demirtaş’a sordu. Demirtaş, avukatı aracılığıyla gönderdiği yanıtta özetle şöyle dedi:

“Bu konuda dikkat edilmesi gerekli başka bir husus da şu: Önümüzdeki seçimlerde seçim güvenliği açısından baroların sandıklara ve il ve ilçe seçim kurullarına yaptıkları avukat görevlendirmelerini kontrol etmeye çalışabilirler. Barolarda kontrolü sağlayarak ‘yandaş avukatlar’ dışındaki avukatların oy kullanma ve sayım esnasında sandık başında bulunmasını engellemeye çalışabilirler. Bir avukat olarak benim kişisel gِörüşüm, hiçbir avukatın kendi barosunu terk etmemesi, yeni barolar kurulması konusunda arayışa girilmemesi yönündedir. Bırakın, yandaşlar ana barodan ayrılsın ve marjinalleşsinler.”

YAZININ TAMAMI

 

 

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ