UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 16,70 / Satış: 16,77
€ EURO → Alış: 17,46 / Satış: 17,53

Demirtaş Bugün TV yayınına katıldı

Demirtaş Bugün TV yayınına katıldı
  • 28.10.2015
  • 1.419 kez okundu

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, İpek Medya Grubu’nu ziyaret etti. Demirtaş, “Savunulacak hiçbir tarafı yoktur. Bu sadece İpek Medya Grubu’na değil, toplumun haber alma özgürlüğüne bir darbedir” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, kayyum atamasıyla sabah saatlerinde polis eşliğinde ve zorla binaya girilmesinin ardından, İpek Medya Grubu’nu ziyaret etti. Burada Kanaltürk Genel Yayın Yönetmeni Tarık Toros tarafından karşılanan ve kanalın ana kumandasından açıklamalarda bulunan Demirtaş, özetle şu açıklamaları yaptı:

Reji odasında Bugün TV Genel Yayın Yönetmeni Tarık Toros tarafından karşılanan Demirtaş’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“Birkaç sokak dolaşarak buraya ulaştık. Binlerle ifade edilen polis yığınağı var. Şaşırdık mı hayır. Maalesef hayır. AKP Türkiye’sinde uzun yıllar tekrar tekrar kamuoyunun önüne bu tür uygulamalar geldi, bizi şaşırtmadı.

Çok üzücü bir durum. Medya grubuna canlı yayın esnasında bu kadar mafyavari, nobranca, bir devletin aleni suç örgütü gibi davranması inanılır gibi değil.

Türkiye demokrasisi kurumsallaşmış bir ülke değil. Bu konuda çok çaba vardı. Ülkemizde sıfır sorunla yaşayacağımız beklentisinde değildik. Sorunlarımızı hukuk ve demokrasi içinde çözebileceğimiz umudu vardı. Bunu çökertmeye dönük bir adım.

Yargı yanlış kararlar alabilir. Zorbalıkla bu kararı uygulamaya çalışmak suçun katmerleşmesi, mağduriyetin katmerleşmesi demektir. Kayyum ataması tartışmalı iken, kayyum atamasının gaspa uğraması, kabloların çıkartılması hiçbir yasada yok. Kayyum atarsınız ‘sen şirketi yönetemiyorsun’ dersiniz, durum düzelene kadar yönetime atarsınız. Ama gazlamak, coplamak, zorla gelip içeri girmek mafya ve çetevari usullerdir. Savunulacak hiçbir tarafı yoktur. Bu sadece İpek Medya Grubu’na değil, toplumun haber alma özgürlüğüne bir darbedir.”

‘Hükümet anlayışının dışavurumudur’

“Kayyum kararının gövde gösterisine dönüşmesi, büyük bir polis gücüyle yapılmaya çalışılması da tam bir zorba bir hükümet anlayışının dışavurumudur. Seçime birkaç gün kala muhalif kanalların susturulmaya çalışılması kafalarda şaibeleri daha da artıracaktır. Korkunuz ne? Seçim akşamı yapılacak yayınlarda tereddüdünüz ne? Seçim günü yapılacak yayınlarla ilgili tereddüdünüz mü var? Bir hazırlığınız mı var? gibi sorular da insanın aklına getirmiyor değil.

Her şeye rağmen Türkiye toplumunun vicdanı olan bütün kesimleri bugün bu haksızlığa karşı hukukun yanındadır, adaletin yanındadır. Evet adalet herkese lazımdır. Amasız, fakatsız savunabildiğiniz ölçüde özgürlükler ve demokrasi anlamlıdır. Biz Halkların Demokratik Partisi olarak bütün arkadaşlarımızla birlikte bu haksızlığı kabul etmediğimizi, bu zorbalığı, hukuksuzluğu kesinlikle reddettiğimizi kesinlikle ifade etmek istiyorum. İpek Medya çalışanlarıyla dayanışma içerisinde olduğumuzu ifade etmek için buradayız. Basın özgürlüğünün yanındayız. Hukuksuzluğun karşısındayız. Geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.”

‘Zorbalıkla kazanılmış iktidar huzur getirmez’

“Hükümet şunu iyi anlamalı; Bu şekilde 276 milletvekili değil, 400 milletvekili de kazansanız ne size huzur var, ne de bize huzur var bu ülkede. Zannetmeyin ki zorbalıkla elde edilmiş iktidar size huzur getirir. Hayır. Daha beterini de yapabilirsiniz, şu anda gücünüz var. Talimat veriyorsunuz uyguluyorlar, hukuksuzlukla her şeyi yapabiliyorsunuz. Ama bu şekilde 400 vekil de kazansanız artık bitmiş durumdasınız. Uzatmaları oynuyorsunuz. Çekin elinizi ülkemizin, halklarımızın yakasından. Sınırlarınızı, haddinizi bilin! O da hukuktur. Hepimizin haddi, sınırı hukuktur. Birlikte ülkemizde kardeşçe yaşayalım. Ama bu şekilde devam ederseniz, size biat etmeyen herkesi düşman, terörist, vatan haini, bölücü ilan edip üstüne gitmeye çalışırsanız ülkenin temel sorunu haline gelmiş olursunuz. Maalesef hükümet şu anda en fazla sorun üreten kaynağa dönüştü. Hiçbir soruna çözüm üretememiş olmakla birlikte, sorun üreten, mikrop üreten bir merkeze dönüştü.”

‘Biz yabancı değiliz’

“Bütün Dünya izliyor. Bu bizim değil, AKP’nin utancıdır. Bu talimatı verenlerin utancıdır. Bu şekilde yargıyı siyasete araç haline getiren, yargıyı bir partinin sopası haline getirenlerin utancıdır. Biz hiç yabancı değiliz. Parti binalarımız böyle basıldı. Genel başkan iken, parti binamın içinde iken gaz atıldı, zorla girildi. Mahkeme kararları yoktu. İçeride suçlu yoktu, hiçbir şey yapmamıştık. Sesimizi duyuramadık, anlatamadık. Arkadaşlarımızı yanımızdan alıp mahkemelere çıkardılar. Kelepçelediler, tutukladılar. Avukatlarla görüştürülmediler, savunma hakları verilmedi. Cumhuriyet tarihi bunların sayısız örnekleriyle dolu.”

‘Tek lider değil, evrensel ilkelerde birleşebiliriz’

“Dayanışma göstermek önemlidir. Ezilenlerin amasız, ancaksız bir biriyle dayanışması önemlidir. Son dönemlerde Türkiye’de yaşanan şeyler eminim hepimize önemli dersler sunmuştur. Hepimiz ana ilkelerde, evrensel ilkelerde birleşebiliriz, birleşmeliyiz. Tek parti, tek lider etrafında değil. Evrensel insan hakları ve demokrasi etrafında birleşebiliriz ve bunu yapmalıyız. Ülkemizin geleceği adına halklarımızın bir arada kardeşçe yaşaması adına bunu daha fazla yapmalıyız.”

‘Bunun sorumlu AKP seçmeni değil elit yöneticileri’

“Bu uygulamalar dolayısıyla AKP seçmenini de suçlamamak lazım. Bunun sorumlusu AKP tabanı, seçmeni değildir. Bir grup elit siyasi AKP yöneticisidir. Devlete el koymuş durumdalar. Siyasi bir darbe ile yönetime el koymuş durumdadırlar. Yani AKP tabanını da düşmanlaştırıcı dil kullanılmamalı. Hiçbir seçmen düşman değildir. Hiçbir camiye cemaat düşman değildir. Bu dilden uzak durmalıyız ki ötekileştirici, kamplaştırıcı, kutuplaştırıcı siyasete alternatif bir ortam hep birlikte yaratabilelim.”

‘Demokrasi mücadelesini verelim’

“Zannedersen gözaltına alınanlar olmuş, bırakıldılar mı bilemiyorum ama…Yaralananlar olmuş. Hepinize geçmiş olsun. Çok utanç verici. Keşke hükümetten birileri çıksa ve bütün bunlardan dolayı özür dilese. ‘Hukuk işleyecek’ dese ve gerçekten hukuk işlese. Suç veya günah olup olmadığını hukuk karar verse. Bağımsız ve tarafsız bir yargı olsa, herkes bunu gönül rahatlığıyla takip edip izlese. Bu zorbalıklar bir an önce ortadan kalksa diye temenni ediyorum. Maalesef karşımızda öyle bir hükümet yok. Biz temenni edelim ama bununla da yetinmeyelim, demokrasinin mücadelesini verelim.”

Dışarıda da gazetecilerin sorularını yanıtladı

Koza-İpek Medya Grubu binasını ziyaret ettikten sonra çıkışta yaptığı açıklamada HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, “AKP, bunları yaparak kendi kuyusunu kazıyor” dedi.

Basın emekçilerine ve orada bulunan kitleye de, “Seçim günü bizim sesimizi de kısabilirler. O yüzden mutlaka sandığa gidin ve oyunuzu kullanın” diye seslendi.

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

otoklav

viagra