UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 13,49 / Satış: 13,54
€ EURO → Alış: 15,23 / Satış: 15,29

DİSK: Dört üyemiz koronadan öldü

DİSK: Dört üyemiz koronadan öldü
  • 16.04.2020
  • 404 kez okundu

DİSK raporu: Dört üyemiz korona virüsü nedeniyle öldü, 257 işçinin testi pozitif çıktı.

Kendisine üye olan işçiler arasında korona virüsünün ne kadar yayıldığını araştıran DİSK, yürüttüğü çalışmanın raporunu paylaştı. Haftalık olarak güncelleneceği açıklanan rapora göre DİSK’e bağlı 257 işçinin korona virüsü testleri pozitif çıkarken 4 işçi de virüs nedeniyle vefat etti.

Genel-İş Sendikası üyesi Aydoğan Adagömeli, Lastik-İş Sendikası üyesi Ragıp Çakar, Dev Yapı-İş Sendikası üyesi Hasan Oğuz ve Sine-Sen Sendikası işçisi Ahmet Servidal’in korona virüsü nedeniyle öldüğü açıklanırken raporda, en az 407 işçinin de korona virüsü şüphesi taşıdığı belirtildi.
9 işyerinde çalışmaktan kaçınma hakkının kullanıldığı belirtilen raporda, bu hakkı kullanan işçi sayısının ise 1005 olduğu ifade edildi. Ayrıca birçok fabrikada da üretimin durduğunu söylenen raporda, “Birleşik Metal-İş’te 7, Devrimci Turizm-İş’te 15, Devrimci Yapı-İş’te 1, Güvenlik-Sen’de 1, Lastik-İş’te 12, Limter-İş’te 1 ve Tekstil’de 10 olmak üzere toplamda 47 işyerinde üretime ara verildi veya üretim durduruldu. Üretimi durdurulan veya ara verilen toplam işçi sayısı en az 11 bin 79’dur” denildi.

İşçilerin salgın riski altında çalışmak zorunda oldukları belirtilen raporda, “Zorunlu ve acil işler dışında üretim devam ediyor. Bu durum işçileri salgınla karşı karşıya bırakıyor, işçiler sağlıkları ile işleri arasında tercih yapmaya zorlanıyor” ifadeleri kullanıldı. İşyerlerinde alınan önlemlerin salgından korunmak için yeterli olmadığı vurgulanırken,“Kovid-19’a karşı alınan işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri işkollarına göre değişiyor. Faaliyeti sürdüren işyerlerinde genel olarak maske, eldiven, dezenfektan gibi virüse karşı koruyucu ekipmanların sağlanması, ortak kullanım alanlarının sınırlandırılması, üretim alanları ile işyeri kapsamına giren yerlerin ve servislerin sıklıkla dezenfekte edilmesi, ateş ölçümü, yemekhanelerde tek kullanımlık plastik ürünlerin tercih edilmesi gibi önlemler alınıyor” denildi. / DUVAR

 

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ