UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 9,58 / Satış: 9,62
€ EURO → Alış: 11,15 / Satış: 11,19

DİSK’ten asgari ücret eylemi: 3 bin 800 TL olmalı

DİSK’ten asgari ücret eylemi: 3 bin 800 TL olmalı
  • 23.12.2020
  • 1.173 kez okundu

DİSK, asgari ücret taleplerini açıklamak amacıyla DİSK Bölge Temsilciliklerinin bulunduğu illerde eylem yaptı. Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu TÜİK’in 2 bin 792 lira olarak sunduğu 2021 yılı asgari ücretin yetersiz olduğunu belirterek “Bu mu adaletiniz? Bu mu ülkenin bütün güzelliklerini üreten işçi sınıfına reva gördüğünüz asgari ücret?” dedi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) , asgari ücretin net 3800 lira olması talebiyle tüm Türkiye’de aynı zamanda eylem yaptı. İstanbul Tophane’deki eylemde konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu şu mesajları verdi:

HÜKÜMETE SESLENİYORUZ: Buradan ülkeyi yöneten ve asgari ücretin belirlenmesi sürecinde belirleyici konumda olan hükümete sesleniyoruz. Bir yandan yaşanan ekonomik kriz diğer yandan covid-19 pandemisinin yarattığı bu yoksulluk sürecinde bu olumsuz koşullarda yapmanız gereken göreviniz alım güçleri düşen milyonları korumak, sosyal devleti yeniden hatırlamak, salgının ve ekonomik krizin yarattığı yoksullaşmaya karşı asgari ücreti insan onuruna yaraşır bir ücrete yükseltmektir.

ALIM GÜCÜ DÜŞTÜ: Yıllar içinde asgari ücret sürekli geriledi alım gücümüz sürekli düştü. Dolar, altın ve enflasyon karşısında asgari ücret sürekli geriledi. Gıda enflasyonu geçtiğimiz yıla göre katbekat artmış durumda. Asgari ücretlinin en önemli gider kalemlerinden birisi olan gıda enflasyonunun resmi rakamlarla bile yüzde 25’lere yanaştığı bir süreçte, evet insan onuruna yaraşır bir asgari ücret istiyoruz”

ADALETLİ BİR GELİR DAĞILIMI İSTİYORUZ: Büyümeden ve milli gelir artışından payını alan bir asgari ücret istediklerini ifade eden Çerkezoğlu, “1978 yılında bu ülkede asgari ücret kişi başına milli gelirden yüzde 3,5 daha fazlasıydı. Aradan 42 yıl geçti 2020 yılında asgari ücret kişi başına düşen milli gelirden yüzde 40 daha altına düştü.

TÜİK’E TEPKİ: Yani çalışıyoruz üretiyoruz, hepimizin çalışarak ürettiği toplam değere milli gelir diyoruz bu milli gelirin katça paylaşıldığı adaletli bir gelir dağılımı istiyoruz. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na TÜİK rakamını sundu. ‘Bir işçinin geçinmesi için gerekli asgari tutar 2 bin 792 liradır’ dedi.

BU MU ADALETİNİZ: Böylelikle asgari ücretle ilgili bir standart oluşturulmaya çalışılıyor. Buradan soruyoruz bu mu adaletiniz? Bu mu ülkenin bütün güzelliklerini üreten işçi sınıfına reva gördüğünüz asgari ücret. TÜİK’in belirlediği ve masaya sunduğu bu rakam her şeyden önce ülkenin gerçekleriyle aynı zamanda Türkiye işçi sınıfının beklentileriyle hiçbir biçimde uyuşmamaktadır.

AİLE DE DİKKATE ALINMALI: Bütün uluslararası standartlarda da söylendiği gibi ve Türkiye’nin imza koymuş olduğu Birleşmiş Milletler Avrupa Konseyi ve İLO kararlarında da söylendiği gibi, ‘işçinin ailesiyle birlikte geçinebileceği bir ücrettir. Yani 2 bin 792 lirayla bir işçi kirasını, mutfak masraflarını, elektrik, su ve doğalgaz faturasını bırakın diğer giderleri en temel olmazsa olmaz giderlerini karşılaması mümkün değildir” diye konuştu.

STANDARTLARA UYUN:  TÜİK’in bir işçi üzerinden hesapladığı 2 bin 792 lira rakamı DİSK olarak bizim 2021 yılı için önerdiğimiz bir işçinin ailesiyle birlikte geçinmesi gereken ücret olan 3 bin 800 liranın da tehit edilmesi anlamına gelmektedir. O nedenle biz buradan bir kez daha Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda belirleyici konumda olan hükümeti ve işverenleri asgari ücreti uluslararası standartlara uygun biçimde işçinin ailesini hesaba katarak belirlemeye, milli gelir artışından payını alacak biçimde belirlemeye ve asgari ücretin tümüyle vergi dışı bırakıldığı bir biçimde hesaplanmasını ve bütün kesinti yüklerinin asgari ücret üzerinden kaldırılmasına çağırıyoruz.

BRÜT, NET OLARAK ÖDENMELİ: İçinden geçtiğimiz pandemi sürecinde yüzbinlerce iş yerinin kapandığı milyonların yoksullaştığı bu süreçte 2021 yılı asgari ücreti farklı biçimde hesaplanmalıdır. 2021 yılı asgari ücreti salgının yarattığı gelir kaybı hesaba katılarak belirlenmeli ve 2021 yılı asgari ücretinin brütü net olarak ödenmelidir Asgari ücret ve bütün ücretlelerin asgari ücret düzeyindeki bölümü tüümüyle vergi dışı bırakılmalıdır. Asgari ücretin üzerinde SGK primi başta olmak üzere kesinti yükleri hazineden karşılanmalıdır.” / DUVAR

 

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ