UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 8,30 / Satış: 8,34
€ EURO → Alış: 9,69 / Satış: 9,73

DSÖ temsilcisi: Aşıya güvenmeyin, garantisi yok

DSÖ temsilcisi: Aşıya güvenmeyin, garantisi yok
  • 19.04.2020
  • 225 kez okundu

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Covid-19 konusundaki altı özel temsilcisinden biri olan İngiliz doktor David Nabarr’dan korona salgını konusunda karanlık bir tablo çizdi: Her virüse karşı illa ki güvenli ve etkili bir aşı geliştirilemiyor… Öngörülebilir bir gelecekte, bu virüs sabit bir tehdit oluştururken, hayatlarımıza devam etmenin yollarını bulmak zorundayız.”

Korona virüsü salgınının ne zaman ve nasıl son bulacağı merak edilirken, dünyaca ünlü İngiliz doktor David Nabarro bu konuda karanlık bir senaryo çizdi. Nabarro, insanlığın ‘öngörülebilir gelecekte’ daimi bir virüs tehdidiyle yaşamaya alışması gerektiğini, başarılı bir aşı bulunmasının garantisi olmadığını söyledi.

The Guardian

@guardian

Don’t bet on vaccine to protect us from Covid-19, says world health expert https://www.theguardian.com/world/2020/apr/18/dont-bet-on-vaccine-to-protect-us-from-covid-19-says-world-health-expert?utm_term=Autofeed&CMP=twt_gu&utm_medium&utm_source=Twitter#Echobox=1587242842 

Don’t bet on vaccine to protect us from Covid-19, says world health expert

Professor of global health at Imperial College, London warns we ‘may have to adapt’ to virus

theguardian.com

186 kişi bunun hakkında konuşuyor

‘BAZI VİRÜSLERE KARŞI AŞI GELİŞTİRMEK ZOR’

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Covid-19 konusundaki altı özel temsilcisinden biri ve dünyanın bu hastalık konusundaki önde gelen uzmanlarından biri olan Nabarro, İngiliz gazetesi The Observer ile söyleşisinde şu ifadeleri kullandı: “Her virüse karşı illa ki güvenli ve etkili bir aşı geliştirilemiyor. Baz virüsler, aşı geliştirilmesi konusunda çok ama çok zorlu. Dolayısıyla öngörülebilir bir gelecekte, bu virüs sabit bir tehdit oluştururken, hayatlarımıza devam etmenin yollarını bulmak zorundayız.”

‘YENİ NORMALİMİZ BU OLACAK’

Nabarro, “Bu durum, hastalığın belirtilerini gösterenleri ve onlar temas ettiği kişileri izole etmek anlamına geliyor. Yaşlıların korunması gerekecek. Hastanelerin, vakalara bakma kapasitesi garanti edilmeli. Bizim için yeni normal bu olacak” diye konuştu.  / DUVAR

 

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ