UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 8,65 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,33 / Satış: 10,37

Ekinci’nin, Beşikçi Vakfı’na yaptığı bağış Kürt çalışmaları için kullanılacak

Ekinci’nin, Beşikçi Vakfı’na yaptığı bağış Kürt çalışmaları için kullanılacak
  • 08.07.2020
  • 526 kez okundu

Kürt siyasetçi ve yazar Tarık Ziya Ekinci, Diyarbakır’daki 614 dönüm toprağının satışından elde edilen 4 milyon TL’lik geliri, eğitim ve kültür çalışmalarına katkı sağlamak için İsmail Beşikçi Vakfı’na hibe ettiğini açıkladı.

Tarık Ziya Ekinci, T24’te kaleme aldığı ‘614 dönüm toprağımı İsmail Beşikçi vakfına hibe ettim, bağış doktora bursu olarak değerlendirilecek‘ başlıklı yazısında “Mülkiyeti bir şahsa ait olsa da toprak halkın malıdır düşüncesi benim hayat felsefemdir” dedi.

Ekinci, arazisini bağışlama kararını nasıl aldığını ve İsmail Beşikçi Vakfı’nı neden seçtiğini ise şöyle anlattı: “Tapulu bireysel mülkiyet ölüm, miras ve evlenmeler gibi sosyal olaylarla sıkça el değiştirebilir. Ama vatan, halkın varlığı devam ettiği sürece vardır. Kürt halkının ebedi varlığına olan inancım dolayısıyla toprak mülkiyetinin her zaman halkın yararı istikametinde kullanılması gerektiğine inanıyorum. Bu inanca dayanarak babamdan miras kalan ve adıma kayıtlı 614 dönüm sulanmaya elverişli tarlalarımı Kürt halkına yarar sağlayacak bir kuruma bağışlamaya karar verdim. Andığım doğrultuda hizmet yapacak bir aile vakfı kurmamız ve idame ettirmemiz mümkün değildi. Yaptığım araştırmalar sonunda Kürt tarihi, Kürt dili, kültürü, müziği ve edebiyatı üzerine derinlemesine çalışmalar yapan tek sivil toplum kuruluşunun İsmail Beşikçi Vakfı olduğuna kani oldum.”

YAZININ TAMAMI

 

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ