UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 17,92 / Satış: 17,99
€ EURO → Alış: 18,33 / Satış: 18,40

Erdoğan, Putin ve Ruhani ortak bildiri hazırladı

Erdoğan, Putin ve Ruhani ortak bildiri hazırladı
  • 23.11.2017
  • 1.024 kez okundu

 

Rusya, Türkiye ve İran arasında yapılan zirvede ortak bildiri hazırlandı. Bildiride, BM'nin terör örgütleri listesinde yer alan örgütlere karşı işbirliği yapılacağı belirtildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Suriye konusunda ortak bir bildiri hazırladı.

Sputnik’te yer alan habere göre, bildiride Suriye’de oluşturulan “gerilimi azaltma bölgeleri”nin, ülkenin egemenliğini ve bütünlüğünü bozmaması gerektiği belirtildi. Bildiride, “Gerilimi azaltma bölgeleri ve Suriye krizinin çözümüne yönelik hiçbir siyasi inisiyatif, ülkenin egemenliğini, birliğini ve bütünlüğünü hiçbir halükarda bozmamalı” denildi.

BM’nin terör örgütleri listesinde yer alan örgütlere karşı işbirliğini sürdürme kararı alan liderler, bildiride “BM Güvenlik Konseyi’nin Suriye’deki terör örgütleri listesinde yer alan örgütlerin yok edilmesine yönelik birkaç yıl süren uluslararası çabaların ardından 29 Aralık 2016’da ateşkes sağlanmasını izleyen 11 aylık süreçte IŞİD ve diğer terör örgütlerinin varlığını sonlandırmaya kararlı bir şekilde yaklaşmayı başardık. Bu çerçevede Rusya, Türkiye ve İran’ın terör örgütlerinin nihai olarak yok edilmesi için işbirliği yapması konusunda mutabakat sağladık” ifadelerine yer verdi.

Bildiride üç ülkenin liderlerinin gerekli görülmesi halinde, Suriye’de çözüme ilişkin yeni bir görüşme yapma konusunda anlaşma sağladığı aktarıldı.

‘HÜKÜMET VE MUHALEFET, DİYALOG KONGRESİNE KATILMALI’

Bildiriye göre Putin, Erdoğan ve Ruhani, Suriye hükümeti ve muhalefet temsilcilerine, Soçi’de yapılacak Ulusal Diyalog Kongresi’ne “yapıcı katılım” sağlama çağrısı yaptı. Üç liderin kongrenin başarılı olmasını istediği ve bu amaç doğrultusunda görüşmeler yaparak kongrenin katılımcılarını belirleyeceği kaydedildi.

‘ULUSLARARASI TOPLUM GERİLİMİ AZALTMA SÜRECİNE KATILMALI’

Bildiride, uluslararası topluma Suriye’deki çatışmaları azaltma sürecine destek verme çağrısı yaptı. Bildiride, “Liderler, uluslararası toplumu Suriye’deki gerilimi azaltma ve istikrar tesis etme sürecine destek vermeye davet etti. Liderler, uluslararası toplumdan Suriye halkına ek insani yardımlar göndermesini, patlayıcı maddelerin temizlenmesine, tarihi mirasın korunmasına, altyapıların yenilenmesine yardımcı olmasını istedi” denildi.

‘SEÇİM İÇİN SURİYELİLERE YARDIM ETME KARARI ALINDI’

Suriye’de BM gözetiminde bir seçim yapılması için Suriyelilere yardım etme kararı alındığı belirtilen bildiride, şu ifadelere yer verildi:

“Liderler, şiddetin azalma eğiliminde dönüş olmamasını sağlamak amacıyla İran, Rusya ve Türkiye’nin koordineli bir şekilde çabalarını sürdürmelerini kararlaştırdı. Liderler, ülke bütünlüğünün geri getirilmesinde ve kapsayıcı, özgür, adil ve şeffaf, Suriyelilerin bilgisi dahilinde ve kendileri tarafından gerçekleştirilen, anayasanın kabulüne yönelik ve Suriye halkının desteğini alan süreç üzerinden krizin siyasi çözüme kavuşmasının ve BM’nin gözetimi altında buna hakkı olan tüm Suriyelilerin katılımıyla özgür ve adil seçimlerin yapılmasının sağlanması için Suriyelilere yardım etme konusunda anlaştı.”

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

otoklav

viagra