UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 8,62 / Satış: 8,66
€ EURO → Alış: 10,12 / Satış: 10,16

İmamoğlu’ndan Danıştay kararına yorum: İktidar bunu halka anlatamaz

İmamoğlu’ndan Danıştay kararına yorum: İktidar bunu halka anlatamaz
  • 28.07.2020
  • 341 kez okundu

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, belediye şirketlerine atama yetkisinin başkanlardan alınıp belediye meclisine devredilmesiyle ilgili düzenlemeyi Danıştay’ın iptal etmemesini eleştirdi. İmamoğlu, hukuki sürecin devam ettiğini belirterek, “İktidar temsilcilerinin böylesi bir kararı alkışlamamaları lazım. Bu onlar için de kendi kalelerine gol atmak olur. Yönetemezler böyle bir süreci, halka da anlatamazlar” dedi.

Belediye başkanlarının yetkisinde olan belediye şirket ve iştiraklerine yönetim kurulu ve müdür atama yetkisinin belediye meclislerine devredilmesiyle ilgili genelgenin iptalini reddedilmesi üzerine konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, iktidarın bu kararı alkışlamasının kendi kalesine gol atmak olacağını söyledi.

Ticaret Bakanlığı tarafından 31 Mart 2019 yerel seçimlerinin ardından mayıs ayında yayınlanan genelge ile yasanın belediye başkanlarına verdiği belediye şirketlerine yönetici atama yetkisi, belediye meclislerine devredilmişti.

İstanbul ve Ankara gibi meclis çoğunluğunun AKP-MHP grubunda olduğu belediyeler için yetki gaspı anlamına gelen genelge yargıya taşınmıştı. Ankara Büyükşehir Belediyesi, genelgenin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemi ile dava açmış, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) de davaya müdahil olmuştu.

KARAR 5’E KARŞI 4 OYLA

Danıştay, davanın “yürütmeyi durdurma” talebi ile ilgili kısmını karara bağladı. Yürütmeyi durdurma talebi reddedildi. Danıştay 8. ve 10. dairesinden 9 üyenin katıldığı oturumda karar; 5’e, 4 oy çokluğu ile alındı. Genelgenin iptaline ilişkin talep ise daha sonra karara bağlanacak.

Kararla ilgili Sözcü’den Özlem Güvemli’ye konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Hukuki süreç devam ediyor, takip ediyoruz” dedi. İmamoğlu, “Umarım tekrar gözden geçilirler kararı. Hukuk böyle bir şey yapamaz, hukuksuzluğu devreye sokmuş olur. Siyaset alanının da iktidarın temsilcilerinin de böylesi bir kararı alkışlamamaları lazım. Bu onlar için de kendi kalelerine gol atmak olur. Yönetemezler böyle bir süreci, halka da anlatamazlar” diye konuştu.  / DUVAR

 

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ