UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 16,34 / Satış: 16,40
€ EURO → Alış: 17,51 / Satış: 17,58

Irkçı saldırı Diyarbakır’da protesto edildi: Sorumlular yargılansın

Irkçı saldırı Diyarbakır’da protesto edildi: Sorumlular yargılansın
  • 31.07.2021
  • 182 kez okundu

Konya Meram’da Dedeoğlu ailesine karşı düzenlenen ırkçı saldırı Diyarbakır’da sivil toplum kurumları tarafından protesto edildi. Açıklamada, ihmali olan kamu görevlilerinin soruşturulması istendi.

Konya’nın Meram ilçesinde Dedeoğlu ailesine yönelik ırkçı saldırı, sivil toplum kurumları tarafından Diyarbakır Koşuyolu Parkı İnsan Hakları Anıtı’nın önünde protesto edildi. Burada yapılan açıklamada faillerin bulunması ve ihmali bulunan kamu yöneticileri hakkında soruşturma başlatılması istendi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şube Başkanı Abdullah Zeytu’nun okuduğu açıklamada, “Konya İli Meram İlçesi’nde ikamet eden Dedeoğu ailesine 12 Mayıs 2021 tarihinde yapılan saldırıda 2’si ağır 7 kişi yaralanmıştır. Bu saldırıya istinaden yürütülen soruşturmada saldırıyı gerçekleştiren şüphelilerden 6’sı tutuklanmıştır. Tutuklanan şüphelilerden 4’ü değişik tarihlerde serbest bırakılmıştır. 12.05.2021 tarihli saldırıdan sonra, saldırının mağduru Kürt aileye yönelik koruma kararı alındığı halde, 30.07.2021 tarihinde kamuoyuna yansıdığı üzere ırkçı saiklerle gerçekleştirilen saldırıda maalesef 7 kişi katledilmiştir” bilgisi paylaşıldı.

NEFRET SÖYLEMİ SALDIRILARI ETKİLİYOR

Açıklamada, son zamanlarda Kürt kimliği ve Kürtçe dilinin kullanımı gerekçe gösterilerek gerçekleşen saldırılara daha önce sivil toplum örgütleri olarak dikkat çekildiği belirtilerek şöyle denildi:

“Yaşanan saldırıların; yıllardır süregelen toplumsal, ekonomik ve siyasi politikalardan bağımsız olmadığı, toplumsal kutuplaşmaya sebep bu saldırıların münferit ve salt adli olaylar olarak görülemeyeceği, şiddet dili ve politikalarına eklenen ayrımcı uygulamaların, saldırılar karşında kolluk güçlerinin önlemler hususunda zaafiyet göstermesinin ve etkin yargısal faaliyette bulunulmamasından kaynaklandığı defaaten kamuoyuyla paylaşılmıştı. Özellikle de son yıllarda ülkeye ve siyasi hayata hakim olan kutuplaştırıcı dilin bu yönlü nefret söylemli ve ırkçı saldırıların oluşumuna etki ettiği, kullanılan bu ayrımcı dilin, toplumda telafisi olmayan olaylara zemin sunacağı her fırsatta dile getirilmiştir.”

SİVİL TOPLUM KURUMLARI HEDEF GÖSTERİLDİ

Açıklamada, bütün uyarılara rağmen ısrarlı bir şekilde yaşanan bu vahim hadiseler, gerek mülki amirler gerekse adli makamlarca münferit birer adli vaka olarak görülmeye, gösterilmeye çalışılmış ifadesine yer verildi.

Irkçı saldırılara dikkat çeken STK’ların hedef gösterildiğini belirten açıklamada, “Yaşanan nefret söylemli ve ırkçı saldırıların salt adli vakalar olarak gösterilmesini eleştiren, yaşanacak daha vahim olaylara dair kaygı paylaşan, alınması gereken tedbir ve önlemleri hatırlatan ve etkin bir soruşturma talebinde ısrarcı olan STK’ların bu talepleri her defasında görmezden gelinmiş ve hatta STK’lar hedef haline getirilmiştir” denildi.

KAMU GÖREVLİLERİ SORUŞTURULSUN

Uyarılara rağmen gerekli önlemlerin alınmadığına değinen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:
“Yaşanan son olayla Türkiye’de yaygınlaşan nefret söyleminin, kolluk güçlerinin bu tür olaylardan sonra gerekli güvenlik önlemlerini alma konusundaki yetersizliği ve etkin yargısal faaliyette bulunulmamasının bu katliamlara davetiye çıkardığını bir kez daha görmüş bulunmaktayız.

Aşağıda imzası olan kurumlar olarak öncelikle bu katliamda yaşamını yitiren ailemize rahmet diliyor, yakınlarına ve halkımıza başsağlığı diliyoruz. Kürtlere yönelik yaşam hakkı başta olmak üzere ağır insan hakları ihlallerine yol açan bu saldırıları kınıyoruz. Kürt kimliği ve Kürtçe dilini kullanmaktan kaynaklı her türlü ırkçı saldırılara zemin hazırlayan toplumsal barışı ve birarada yaşama kültürünü zedeleyen politikalardan ve söylemlerden vazgeçilmesini, ırkçı saldırıların önüne geçmek için herkesi ortak tepki koymaya davet ediyor, etkin bir şekilde bütün yönleriyle soruşturmanın yürütülerek faillerin cezalandırılmasını, ihmali olan kamu görevlileri hakkında da idari ve adli soruşturmaların başlatılmasını talep ediyoruz.” (DUVAR)

Açıklamada imzası bulunan sivil toplum kurumları şöyle:

Diyarbakır Barosu
Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO)
Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB)
İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi (İHD)
TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyonu
Hak İnisiyatifi Diyarbakır Temsilciliği
Diyarbakır Tabip Odası
Diyarbakır Sanayici ve İş İnsanları Derneği (DİSİAD)
Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği (DOGUNKAD)
Ortadoğu Sanayici ve Girişimci İş İnsanlar Derneği (OSGİAD)
Diyarbakır Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (DSMMMO)
Güneydoğu Tekstil, Sanayi ve İş İnsanları Derneği (GÜNTİAD)
Diyarbakır Kadın Meclisi
TOBB Kadın Girişimciler Kurulu
Amed KESK Şubeler Platformu
Disk Bölge Temsilciliği
Türkiye İnsan Hakları Vakfı Diyarbakır Temsilciliği (TİHİV)
Özgürlük İçin Hukukçular Derneği Diyarbakır Şubesi
Diyarbakır Eczacı Odası
Diyarbakır Diş Hekimleri Odası
Diyarbakır Veteriner Hekimler Odası
Sosyal Hizmetler Uzmanı Derneği
Rosa Kadın Derneği
Rengarenk Umutlar Derneği

 

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

otoklav