UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 7,33 / Satış: 7,36
€ EURO → Alış: 8,86 / Satış: 8,90

Joe Biden’ın delege sayısı 264’e yükseldi

Joe Biden’ın delege sayısı 264’e yükseldi
  • 05.11.2020
  • 1.055 kez okundu

DEMOKRATLARDAN ‘OYLARI SAYIN’ EYLEMLERİ

ABD’nin 59. başkanlık seçimlerinde yaşanan belirsizlik ve posta yolu ile kullanılan oylar konusunda yaşanan tartışmalar bir çok eyalette protesto edildi. Protestocular New York, Phledelphia, Chicago ve Los Angeles başta olmak üzere ülkenin dört bir yanında yürüyüşler düzenledi. Demokrat başkan adayı Joe Biden’in seçimi kazandığı New York’un iki ayrı bölgesinde sokaklara dökülen Demokrat seçmenler, Manhattan 5. Cadde’deki Trump Tower binası yakınında bir basın açıklaması yaptıktan sonra yürüyüşe geçti. Union meydanı yakınında yolu kapatan protestocular polisin müdahalesiyle karşılaştı, bir çok protestocu polis tarafından tutuklandı. Phledelphia, Detroit ve Chicago gibi şehirlerde göstericiler, ”Tüm oyları say” sloganları ile barışçıl yürüyüşler düzenlerken, başkanlık yarışında kilit durumdaki eyaletlerden Michigan’da da gösteriler yapıldı.

TRUMP EKİBİ 4 EYALETTE YASAL İŞLEM BAŞLATTI

Trump’ın ekibi eyaletlerden Michigan, Pennsylvania ve Georgia’da oy sayımının durdurulması, Wisconsin’de de oyların yeniden sayılması için işlem başlattı.

SENATODA AĞIRLIK YİNE CUMHURİYETÇİLERDE

ABD’de Temsilciler Meclisi ve Senato seçimlerinin sonuçları büyük oranda belli oldu. Demokratlar, Temsilciler Meclisi’ndeki çoğunluğunu korurken, Senato’da bekledikleri başarıyı elde edemedi. Senato’da Cumhuriyetçilerden en az 4 sandalye almayı hedefleyen Demokratlar, ancak bir sandalyeyi değiştirebildi. Yeni dönemde de Senato’da çoğunluk Cumhuriyetçilerde…

BIDEN GEÇİŞ DÖNEMİ SİTESİNİ AÇTI

Demokrat aday Biden, geçiş dönemiyle ilgili resmi internet sitesini açtı. ‘Build Back Better’ adlı siteye şu açıklama konuldu: “Ülkenin karşı karşıya olduğu krizler şiddetli – bir pandemiden ekonomik durgunluğa, iklim değişikliğinden ırksal adaletsizliğe kadar – ve geçiş ekibi, Biden‑Harris yönetiminin ilk günden işe koyulabilmesi için hazırlıklara tam hızla devam edecek.” Biden’in seçimi kazanması halinde görevi devralacağı ocak ayına kadar, hazırlanmasına yardımcı olacak bir geçiş ekibi kurması gerekiyor.

NEVADA’DAN TSİ 20.00’YE KADAR SONUÇ GELMEYECEK

ABD’nin yeni başkanını belirlemek için kilit öneme gelen 6 delegeli Nevada’da yetkiler, perşembe sabah 09.00’dan (TSİ 20.00) itibaren sayılan oy sonuçlarını duyuracaklarını açıkladı.

BIDEN’IN DELEGE SAYISI 264’E YÜKSELDİ

Joe Biden’ın Michigan eyaletini kazanmasının ardından delege sayısı 264’e yükseldi. Biden’ın kesin zaferini ilan etmesi için 6 delege daha kazanması gerekli.

50 EYALETTEN 7’SİNDE SONUÇ KESİNLEŞMEDİ

ABD’deki başkanlık yarışında son sandıklar saatler önce kapansa da yeni başkanın kim olduğuna ilişkin net bir sonuç yok.

Ülkedeki 50 eyaletten 7’sinde hâlâ kesin sonuçlar bekleniyor.

Bu eyaletlerdeki son durum ve delege sayıları şöyle:

Wisconsin: Oyların yüzde 99’u sayıldı, Biden yaklaşık yüzde 0,6 oy farkı ile önde. 10 seçim kurulu delegesi var.

Arizona: Biden yaklaşık yüzde 3 önde. Oy sayımı devam ediyor. 11 delegesi var.

Georgia: Trump yaklaşık yüzde 2 farkla önde. Şimdiye kadar yüzde 93’ü tamamlanan oy sayımı devam ediyor. 16 delegesi var.

Pennsylvania: Oyların yaklaşık yüzde 80’inin sayıldığı eyalette Trump yaklaşık yüzde 8 farkla önde. Ancak büyük çoğunluğu Demokratlar lehine olan postayla kullanılan oyların sayım yerine ulaşması için son tarihin 6 Kasım. 20 delegesi var.

Nevada: Biden yüzde 0,6 önde. Bu eyalette de postayla kullanılan oyların çoğunluğunda şimdiye kadar Biden öndeydi. 6 delegesi var.

Alaska: Trump yaklaşık yüzde 30 önde. 3 delegesi bulunuyor.

Nevada ve Alaska için postayla gönderilen oyların ulaşması ve sayılması için son gün 10 Kasım.

Kuzey Carolina: Postayla kullanılan oyların sayımı için son gün 12 Kasım Perşembe olan ve 15 delegesi bulunan eyalette, kesin sonuç da bu tarihten sonra belli olacak. Trump yaklaşık yüzde 1,5 önde.

CNN: MICHIGAN’DA BIDEN’IN ZAFERİ KESİNLEŞTİ

CNN International, 16 delegesi olan Michigan eyaletinde Biden’ın zaferinin kesinleştiği tahmininde bulundu. Ancak Gazete Duvar’ın verilerini dayandırdığı AP ajansı henüz bu eyalet için kesin sonuç yayınlamış değil.

Donald Trump, oy sayım sonuçlarının gösterdiğinin aksine Michigan’da zafer kazandıklarını, birçok oyun çöpe atıldığını savundu.

TRUMP’IN EKİBİ PENNSYLVANİA’DA ZAFER İLAN ETTİ

ABD Başkanı Trump’ın kampanya ekibi, henüz sayımı tamamlanmayan binlerce oy olmasına rağmen Pennslyvania eyaletinde ‘zafer’ ilan etti. Trump’ın kampanya yöneticisi Bill Stepien “Pennslyvania’da zafer ilan ediyoruz” dedi.

Stepien, herhangi bir kanıt göstermeden Demokratların bu eyalette hile yaptığını öne sürerek süreci mahkemeye taşıyacaklarını da açıkladı.

20 delegesi bulunan Pennslyvania, on binlerce oyun posta yoluyla kullanılmış olması nedeniyle bu seçimlerde özellikle kritik bir önem taşıyor.

Genellikle Demokrat seçmenin posta yoluyla oy kullandığı bilinirken, eyalette sabah saatlerinde Trump lehine olan 700 bin fark bu oyların sayılmasıyla düzenli olarak kapanıyor.

AP ajansının verilerine göre oyların yaklaşık yüzde 85’inin sayıldığı eyalette, fark şu an Trump lehine yaklaşık 332 bin.

BIDEN DELEGE SAYISINI 248’E YÜKSELTTİ

ABD’de büyük bir çekişmeye sahne olan başkanlık yarışında kritik önemdeki Wisconsin eyaletini Demokrat Parti’nin adayı Joe Biden kazandı. Biden, 10 delegeli Wisconsin’i de alarak toplam delege sayısını 248’e yükseltti. ABD Başkanı Donald Trump’ın delege sayısı ise 214.

TRUMP’IN EKİBİNDEN DAVA

ABD Başkanı Donald Trump’ın seçim kampanya ekibi, seçim yarışının baş başa ilerlediği Michigan eyaletinde, oy pusulalarının sayım işlemlerini gözlemlemek için kendilerine erişim sağlanmadığını gerekçe göstererek, oy sayım işlemlerinin durdurulması için eyalet mahkemesinde dava açtıklarını duyurdu.

Trump’ın kampanya menajeri Bill Stepien, yaptığı yazılı açıklamada, Michigan’da oyların sayım işleminin sürdüğünü ve yarışın kafa kafaya gittiğini vurguladı.

Birçok oy sayım merkezine gözlem için yaptıkları talebin reddedildiğinin altını çizen Stepien, “Michigan’daki eyalet mahkemesinde, bize oy sayımı için gözlem için gerekli erişim verilene kadar oy sayım işlemlerinin durdurulması için dava açtık. Aynı zamanda halihazırda açılmış ve sayılmış oy pusulalarının da yeniden gözden geçirilmesini talep ediyoruz” ifadesini kullandı.

BIDEN: HERKESİN OYU SAYILANA KADAR RAHAT ETMEYECEĞİZ

Twitter paylaşımında “Herkesin oyu sayılana kadar rahat etmeyeceğiz” diyen Joe Biden’ın kampanya ekibinin yöneticisi Jen O’Malley Dillon, ‘seçimi kazanacaklarını’ dile getirdi.

TRUMP: LİDER OLDUĞUM EYALETLER SİHİRLİ BİR ŞEKİLDE ORTADAN KAYBOLDU

Daha önce de seçimlerde ‘hile yapıldığını’ öne süren Trump, Cumhuriyetçi Parti’nin önde olduğu eyaletlerin ‘birer birer sihirli bir şekilde ortadan kaybolduğunu’ iddia etti. Trump, “Dün gece, Demokratların yönettiği çoğu önemli eyalette liderdim. Sonra, sürpriz pusulalar sayıldıkça birer birer bunlar sihirli bir şekilde ortadan kayboldu” ifadelerini kullandı.

Trump’ın Twitter paylaşımına uyarı etiketi eklendi.

BIDEN, MICHIGAN’DA ÖNE GEÇTİ

AP ajansının aktardığında göre Demokrat başkan adayı Joe Biden, Michigan eyaletinde ilk kez öne geçti. Oyların yüzde 94’ünün sayıldığı ve 16 delegeye sahip eyalette, Biden ile Trump arasındaki oy farkı 18 bin olarak kaydedildi.

DÖRT KRİTİK EYALETTE OYLARIN YÜZDE 90’I SAYILDI

Başkanlık seçimlerinde yakından takip edilen dört kritik eyalette, oyların yüzde 90’ından fazlası sayıldı. Wisconsin’de sayımın yüzde 95’i, Michigan’da yüzde 91’i, Georgia ve Kuzey Carolina’da ise yüzde 94’ü tamamlandı.

Bu eyaletler arasında Donald Trump, Georgia ve Kuzey Carolina’da seçimi önde götürürken, Wisconsin ve Michigan’da fark oldukça az.

MICHIGAN’DAN ‘TÜM OYLAR SAYILACAK’ MESAJI

Oy sayımının sürdüğü kritik eyaletlerden olan Michigan’da Eyalet Genel Sekreteri Jocelyn Benson, ‘tüm oyların sayılacağını’ söyledi. Twitter paylaşımında, “Yüz binlerce oy pusulası hala sayılıyor” diyen Benson, çalışmaların devam ettiğini aktardı.

Michigan’da oyların yüzde 90’ının sayıldığı kaydedildi. Mevcut durumda eyalette, Donald Trump 12 bin 526 oyla önde görünüyor.

OY SAYIMINDA SON DURUM NE?

Altı kritik eyalette sayım devam ederken Donald Trump 213, Joe Biden 238 delege kazanmış durumda. Biden, 10 delegeye sahip Wisconsin eyaletinde az bir oy farklıyla önde görünürken, Nevada, Michigan, Pennsylvania, Kuzey Carolina ve Georgia eyaletlerinde de henüz sonuçlar açıklanmış değil. Bu eyaletlerdeki son durum ve delege sayıları şöyle:

Wisconsin: 10 delegesi var, Biden önde.

Nevada: Altı delegesi var, Biden önde gidiyor.

Michigan: 16 delegesi var, Trump’ın şu an önde gittiği belirtiliyor.

Pennsylvania: 20 delegesi var, Trump önde.

Kuzey Carolina: 15 delegesi var, Trump önde gidiyor.

Georgia: 16 delegesi var, Trump önde.

BIDEN’IN EKİBİNDEN TRUMP’A YANIT

Joe Biden’ın kampanya ekibinin yöneticisi Jen O’Malley Dillon, oy sayımlarında hile olduğunu iddia eden ve Yüksek Mahkeme’ye gideceğini söyleyen Trump’ın açıklamalarının ‘yanlış’ olduğunu söyledi. Bir ‘avukat ekibinin hazırda beklediğini’ aktaran Dillon, Trump’ın ‘vatandaşların demokratik haklarını ellerinden alma çabasında olduğunu’ dile getirdi. Dillon, “Oy sayımı durmayacak. Usulüne uygun olarak kullanılan her oy sayılıncaya kadar devam edecek” ifadelerini kullandı.

BIDEN İKİ DELEGE DAHA ALDI

Biden, Maine eyaletini kazanarak iki delege daha kazandı. Demokrat adayın delege sayısı 238’e yükseldi.

PENNSYLVANIA VALİSİ’NDEN TRUMP’A TEPKİ

Pennsylvania Valisi Wolf, ABD Başkanı Donald Trump’ın açıklamalarına tepki gösterdi. Wolf, eyalette 1 milyondan fazla oyun posta yoluyla kullanıldığını söyledi; Trump’ın önde olduğuna dair sözlerini ‘partizan bir saldırı’ olarak niteledi.

AP: ARIZONA’DA BIDEN KAZANDI

AP ajansı, Joe Biden’ın 11 delegesi olan Arizona eyaletinde kazandığı tahmininde bulundu. Böyelce Biden 236 delegeye yükseldi. Trump’ın delege sayısı şu an için 213.

TRUMP: BİZ KAZANDIK, MAHKEMEYE GİDECEĞİZ

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında seçimleri kendisinin kazandığını söyleyerek kanıt göstermeden hile iddiasında bulundu. Yüksek Mahkeme’ye gideceğini belirten Trump, “Bunu kazanacağız, bana göre çoktan kazandık bile” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı, sonuçları henüz netleşmeyen ve posta yoluyla kullanılan oyların sayımının beklendiği eyaletlerde önde gittiklerini söyleyerek, seçimi kendisinin kazandığını öne sürdü. Oy sayım sürecinde kutlama yapmak için hazır olduklarını fakat ‘bir anda her şeyin durduğunu’ iddia eden Trump, Pennsylvania’da yaklaşık 600 bin, Michigan’da 170 bin oy önde olduklarını söyledi. Ohio ve Florida gibi eyaletlerde kazandıklarına da dikkat çekti.

Trump, kendi seçmenlerine ‘küçük bir grubun müdahale etmeye çalıştığını’ da öne sürerek, “Biz buna izin vermeyeceğiz” dedi.

AP: TEKSAS’TA TRUMP KAZANDI

AP ajansının projeksiyonuna göre Trump, 38 delegesi bulunan Teksas’ı kazandı.

Oyların bölünmesine izin veren dört delegeli Nebraska’dan üç delege Trump’a, bir delege Biden’a gitti.

AP’nin tahminleri doğrultusunda, Biden’ın şu an 224, Trump’ın 213 delegesi var. 270 delegeye ulaşan aday, seçimi kazanacak.

TRUMP’TAN BIDEN’A JET YANIT

ABD Başkanı Donald Trump, Biden’ın konuşma yapmasını eleştirerek, kendisinin önde olduğunu savundu; “Açık farkla öndeyiz ama seçimi çalmaya çalışıyorlar. Bunu yapmalarına izin vermeyeceğiz” dedi.

BIDEN KONUŞUYOR

Demokrat aday Biden açıklama yapıyor…

Biden, “Seçimler her bir oy sayılana kadar son bulmayacak” dedi. Demokrat aday, seçimlerin sonuçları konusunda iyimser olduğunu söyledi. “Bu seçimi kazanma yolunda olduğumuza inanıyorum” diyen Biden “Kazanacağımıza güvenin” ifadelerini kullandı.

Biden, sonuçların Amerikan saatiyle çarşamba gününe kadar kesinleşmeyebileceğini söyleyip, “Umudunuzu kaybetmeyin, kazanacağız” dedi; seçmenlere sabırlı olma çağrısında bulundu. Demokrat aday, “Ben veya Donald Trump, kimin seçimi kazandığını henüz söyleyemez. Bu Amerikan vatandaşlarının kararıdır. Ama sonuçların ne olacağı konusunda iyimserim” diye konuştu.

AP: FLORIDA’YI TRUMP KAZANDI

AP ajansı, Trump’ın kilit önem taşıyan Florida eyaletini garantilediğini duyurdu.

Ajans, 6 delegesi bulunan Iowa’yı da Trump’ın kazanacağı tahmininde bulundu.

AP’YE GÖRE OHIO’YU TRUMP KAZANDI

AP ajansı, 18 delegesi bulunan Ohio eyaletini Trump’ın kazandığını duyurdu.

Ajansa göre Trump, 6 delegeli Iowa ve 3 delegeli Montana’yı kazanmayı da garantiledi.

Buna göre, delege sayıları açısından son durum şöyle:

Biden: 223

Trump: 145

BIDEN KONUŞMA YAPACAK

Joe Biden’ın TSİ 08.30 kamuoyuna sesleneceği belirtiliyor.

AP BIDEN’A BİR EYALET DAHA VERDİ

AP ajansı, 10 delegesi olan Minnesota’yı Biden’ın kazandığını duyurdu. Ajansa göre Demokrat aday, 223 delegeye yükseldi.

FOX NEWS TRUMP’I KIZDIRDI

Trump’a yakınlığıyla bilinen Fox News kanalının 11 delegesi bulunan ve genelde muhafazakârlara oy veren Arizona’nın ‘Biden’ı seçtiğini duyurması’ tartışma yarattı.

CNN’in Beyaz Saray muhabiri Jim Acosta, Trump’ın danışmanlarına dayanarak ‘başkanın kampanya ekibinin Fox News’a çok kızdığını’ duyurdu. Buna göre Trump’ın bir danışmanı, “Öfkeyi kelimelerle anlatmak mümkün değil” dedi.

AP: BIDEN HAWAII’DE KAZANDI

AP ajansının projeksiyonuna göre, Biden Hawaii’de zaferi garantileyerek 4 delege daha aldı.

AP’nin tahminleri doğrultusunda, Biden’ın şu an 213, Trump’ın 118 delegesi var.

AÇIKLANMAYAN EYALETLERDE DURUM NE?

Joe Biden 200 delegenin üzerine çıkmış görünse, henüz sayımı tamamlamayan eyaletler nihai sonucu Trump lehine net bir şekilde değiştirebilir. Zira Trump, delege sayılarının yüksekliği ile kilit önem taşıyan Florida, Kuzey Carolina, Ohio ve Teksas’ta önde gidiyor.

ABD Başkanı, postayla kullanılan oyların sayısının yüksek olduğu Michigan, Wisconsin ve Pennsylvania’da da Biden’ın önünde. Ancak uzmanlar, Trump’ın özellikle bu üç eyalette önde görünmesini, Cumhuriyetçilerin seçim günü bizzat verdiği oyların önce sayılmasına bağlıyor. Demokratların ise posta yoluyla oy kullandığı, dolayısıyla bu oyların henüz sayılmadığı belirtiliyor. Bu eyaletlerin bazılarında oyların tamamının sayılmasının günler sürebileceği belirtiliyor.

Bununla birlikte, oyların yüzde 94’ünün sayıldığı Florida’da Trump yüzde 51.2 ile önde. Biden’ın oranı ise yüzde 47.7 görünüyor. Trump, oyların yüzde 90’dan fazlasının sayıldığı Kuzey Carolina’da da az farkla önde gidiyor.

AP’YE GÖRE HANGİ ADAY HANGİ EYALETİ ALDI?

Amerikan haber ajansı Associated Press’in (AP) tahminlerine göre, Trump ve Biden’ın şu ana dek kazandığı netleşen eyaletler ve delege sayıları şöyle:

Biden: Washington (12), Oregon (7), Kaliforniya (55), New Hampshire (4), New York (29), Maryland (10), New Jersey (14), Illinois (20), Vermont (3), Virginia (13), New Mexico (5), Colorado (9) Connecticut (7), Massachussets (11), Rhode Island (4), Delaware (3), Washington D.C. (3)

Trump: Kuzey Dakota (3), Güney Dakota (3), Nebraska (5), Wyoming (3), Indiana (11), Batı Virginia (5), Kentucky (8), Arkansas (6), Güney Carolina (9), Oklahoma (7), Mississippi (6), Alabama (9), Tennessee (11), Louisiana (8), Kansas (6), Utah (6), Missouri (10)

ÜÇ KRİTİK EYALETTE BUGÜN SONUÇ ZOR

Bloomberg ajansının muhabirlerinden Saleha Mohsin, kritik eyaletlerden Michigan, Wisconsin ve Pennsylvania’da oyların tamamının sayılmasının ve sonuçların bugün açıklanmasının çok zor olduğunu duyurdu. Mohsin, eyalet yetkililerine dayanarak, Michigan’da cumaya kadar süreye ihtiyaç duyulduğunu, Pennsylvania’da da kısa süre içinde sonuç açıklanmayacağını belirtti.

BIDEN 200 DELEGENİN ÜZERİNE ÇIKTI

ABD’nin batı eyaletlerinde sandıklar kapanırken, hızlı sonuçlar geliyor.

AP ajansı, Biden’ın delege sayısının 209’a, Trump’ın 118’e yükseldiğini duyurdu.

AP ajansının projeksiyonuna göre, Biden’ın Kaliforniya (55), Oregon (7) ve Washington (12) eyaletlerini kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Trump’ın ise dört delegesi bulunan Idaho eyaletini alması bekleniyor.

AP, Trump’ın altı delegesi bulunan Utah’ı kazandığını da duyurdu.

AP: NEW HAMPSHIRE’DA BIDEN KAZANDI

AP ajansı, dört delegesi bulunan New Hampshire eyaletinde Biden’ın kazandığını duyurdu.

Böylece Biden’ın delege sayısı 135’e yükseldi; Trump ise 108 delegede.

Adaylardan birinin kazanması için en az 270 delege alması gerekiyor.

KRİTİK EYALETLERDE SON DURUM NE?

ABD seçimlerinde gözler, henüz sonuçların açıklanmadığı bazı kritik eyaletlere çevrildi. Bu eyaletler ve delege sayıları şöyle:

Wisconsin: 10 delegesi var, Demokrat eğilimli.

Michigan: 16 delegesi var. Demokrat eğilimli ama Trump’ın şu an önde gittiği belirtiliyor.

Georgia: 16 delegesi var, Trump önde gidiyor.

Florida: 29 delegesi var. Trump az farkla önde gidiyor.

Kuzey Carolina: 15 delegesi var. Trump önde.

New Hampshire: 4 delegesi var, Biden önde gidiyor.

Ohio: 18 delegesi var, Trump öne geçti.

Pennsylvania: 20 delegesi var. En fazla erken oy kullanılan oylardan biri.

Teksas: 38 delegesi var. Trump önde gidiyor.

Minnesota: 10 delegesi var, Biden önde gidiyor.

Arizona: 11 delegesi var, Biden önde gidiyor.

Nevada: 6 delegesi var. Demokrat eğilimli.

Iowa: 6 delegesi var, Biden önde gidiyor.

TRUMP ARAYI KAPATIYOR

AP ajansına göre Trump, Missouri eyaletini de kazanarak delege sayısını 10 artırdı. Buna göre, Biden’ın şu an 131, Trump’ın 108 delegesi var.

TRUMP KANSAS’I KAZANDI

ABD Başkanı Donald Trump, Kansas eyaletini kazanarak altı delege daha aldı.

DÖRT EYALETTE DAHA SANDIKLAR KAPANDI

Iowa, Montana, Nevada ve Utah eyaletlerinde sandıklar kapandı.

Iowa ve Nevada’da çekişme yaşanması, Biden’ın Nevada’yı kazanması bekleniyor. Trump’ın ise Montana’yı kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

DEMOKRATİK SOSYALİST ADAY KAZANDI

Amerikan Demokratik Sosyalistleri (DSA) isimli grubun üyesi olan Jamaal Bowman, New York’taki seçimlerde ABD Temsilciler Meclisi’ne seçildi. Eski bir öğretmen olan, Demokrat Parti’nin ‘sol kanadı’ndan Alexandria Ocasio-Cortez ve Elizabeth Warren’ın desteğini alan Bowman’ın zaferi, ilericiler için önemli bir kazanım olarak görülüyor.

Bowman, gelir eşitsizliğinin azaltılması, herkesin sağlık sistemine erişebilmesi ve ceza yasalarında reform gibi vaatlere dayalı bir kampanya yürüttü. Demokrat siyasetçi, kendisinin de polis şiddetine maruz kaldığını, 11 yaşındayken polisten dayak yiyip yerde sürüklendiğini anlatmıştı.

2019’da bir söyleşide, “Bana sosyalist demek istiyorsanız diyebilirsiniz” ifadelerini kullanmıştı.

HANGİ ADAY NERELERİ KAZANDI?

AP ajansının tahminlerine göre, Trump ve Biden’ın şu ana dek kazandığı kesinleşen eyaletler, delege sayıları ile şöyle:

Trump: Kuzey Dakota (3), Güney Dakota (3), Nebraska (5), Wyoming (3), Indiana (11), Batı Virginia (5), Kentucky (8), Arkansas (6), Güney Carolina (9), Oklahoma (7), Mississippi (6), Alabama (9), Tennessee (11), Louisiana (8)

Biden: New York (29), Maryland (10), New Jersey (14), Illinois (20), Vermont (3), Virginia (13), New Mexico (5), Colorado (9) Connecticut (7), Massachussets (11), Rhode Island (4), Delaware (3), Washington D.C. (3)

Adaylardan birinin seçimi kazandığının kesinleşmesi için 270 delegeye ulaşması gerekiyor.

AP’YE GÖRE BIDEN 131 DELEGEYE YÜKSELDİ

Amerikan haber ajansı AP, Joe Biden’ın son delege sayısını 131 olarak veriyor. AP’nin tahminlerine göre, Bİden 9 delegesi bulunan Colorado’yu da kazandı.

TEMSİLCİLER MECLİSİ’NDE DEMOKRAT SAYISI ARTTI

Cumhuriyetçi Parti’ye ve özellikle Trump’a yakınlığıyla tanınan Fox News kanalı, seçimlerde Demokratların Temsilciler Meclisi’nde 5 koltuk daha kazanacağı tahmininde bulundu.

Seçimlerde, Senato koltukları için verilen yarış da yakından izleniyor. Temsilciler Meclisi’nde halihazırda çoğunluğa sahip olan Demokratların, Senato’da da çoğunluğu kazanıp kazanmayacağı merak ediliyor.

BIDEN 3 DELEGE DAHA ALDI

AP’nin tahminlerine göre, Joe Biden üç delegesi bulunan Columbia Bölgesi’ni de kazanarak toplam delege sayısını 122’e yükseltti.

SARAH MCBRIDE, İLK TRANS SENATÖR SEÇİLDİ

Delaware eyaletinde Senato koltukları için yapılan oylamada, Sarah McBride, Amerikan tarihinin açıkça trans olan ilk senatörü seçildi. McBride, ABD’nin en üst düzey trans yetkilisi olacak.

Yıllardır LGBTQ+ hakları için yaptığı çalışmalarla tanınan Sarah McBride, Barack Obama döneminde de Beyaz Saray’da çalışmıştı.

AP’YE GÖRE SON DURUM

AP ajansı, son açıklanan eyaletlerle Biden’ın delege sayısını 119’a, Trump’ın 92’ye yükselttiğini duyurdu.

Buna göre sandıkların son kapandığı eyaletlerden Trump Kuzey Dakota (3 delege), Güney Dakota (3 delege), Wyoming (3 delege), Louisiana (8 delege) ve Nebraska’yı (5 delege) kazandı.

Biden New York (29 delege) ve New Mexico’yu (5 delege) aldı.

KRİTİK EYALETLERDE SANDIKLAR KAPANDI

Seçimin sonucuna önemli etkide bulunacak bazı kritik noktaların da aralarında bulunduğu şu eyaletlerde sandıklar kapandı:

Arizona
Colorado
Kansas
Louisiana
Michigan
Minnesota
New Mexico
New York
Kuzey Dakota
Güney Dakota
Teksas
Wisconsin
Wyoming

AP: INDIANA’YI TRUMP KAZANDI

Amerikan haber ajansı AP, 11 delegesi olan Indiana eyaletinde Trump’ın kazandığını duyurdu.

AP’nin tahminlerine göre, Biden’ın şu an 85, Trump’ın 72 delegesi var.

CNN: OHIO’DA BIDEN ÖNDE

CNN televizyonu, 18 delegesi bulunan Ohio eyaletinde, Biden’ın yüzde 54.5, Trump’ın ise 44.3 oranında olduğunu duyurdu. En kritik eyaletlerden biri sayılan Ohio’da Hillary Clinton 2016’da kaybetmişti. Trump’ın bu seçimlerde, eyalette yüzde 5 oy kaybına uğradığı tahmin ediliyor.

Eyaletteki oyların yüzde 50’si sayılmış durumda.

ARKANSAS’DA TRUMP KAZANDI

AP ajansı, Arkansas eyaletinde Trump’ın kazanacağını duyurdu. Trump buradan 6 delege aldı. AP’nin projeksiyonuna göre son durum, 85’e 61 olarak Biden’ın lehinde.

AP’YE GÖRE HANGİ EYALETİ KİM KAZANIYOR?

AP ajansının şu ana dek sayılan oylar üzerinden yaptığı projeksiyona göre, Biden delege sayılarında şu an 85’e 55 olarak önde. Kazanan adayın en az 270 delege alması gerekiyor.

Ajansa göre, son gelen sonuçlarla Biden’ın kazanacağı netleşen eyaletler şöyle: Rhode Island, New Jersey, Massachusetts, Maryland, Illinois, Delaware ve Connecticut.

Trump’ın kazanacağı netleşen eyaletler şöyle: Oklahoma, Tennessee, Mississippi ve Alabama.

Ajans daha önce de, Virginia ve Vermont’u Biden’ın, Batı Virginia ve Kentucky’yi Trump’ın kazanacağının kesinleştiğini duyurmuştu.

FLORIDA NEDEN ÖNEMLİ?

ABD seçimlerinde en çekişmeli eyaletlerden biri Florida. Eyalet, kazanan adaya 29 delege birden getirmesi ve ‘kararsız’ olması ile her seçimde çetin bir yarışa sahne oluyor.

Donald Trump 2016 seçimlerinde Florida’yı yüzde 1’in biraz üzerinde bir oranla kazanmıştı.

Bu seçimlerde ise anketler Biden ile Trump’ı başabaş gösterirken, şu ana dek oy sayımında da dengeler sürekli değişti. Kısa süreliğine öne geçen Biden, birinciliği yeniden Trump’a kaptırdı.

Florida nüfus dağılımı ve oy tercihleri açısından karmaşık bir eyalet olarak görülüyor. Çok sayıda Hispanik seçmene sahip ama eyaletteki Hispanikler, ülkenin diğer yerlerindeki gibi açık ara Demokrat eğilimli değil. Bunun sebebi, Florida’da yaşayan çok sayıda Kübalı Amerikalının ‘sosyalizm karşıtı’ hissiyat açısından Cumhuriyetçilere yakın durması.

Nüfusunun yüzde 17’sinden fazlasının 65 yaş üzerinde olması nedeniyle ülkede ‘Tanrı’nın bekleme odası’ olarak anılan eyalette, Trump’ın korona virüsü pandemisindeki kötü yönetiminin sonuçlara Biden lehine yansıyabileceği yorumu yapılıyor.

Florida aynı zamanda, Cumhuriyetçi George W. Bush’un Demokrat Al Gore’a karşı 2000 seçimlerini tartışmalı biçimde garantilediği eyalet olma özelliğini taşıyor.

VIRGINIA’DA BIDEN KAZANDI

AP ajansı, 13 delegesi bulunan Virginia eyaletini Biden’ın kazandığını duyurdu.

AP’nin verilerine göre, şu an Biden delege sayılarında 16’ya 13 önde. Bir adayın kazanması için eyaletlerdeki 538 delegeden en az 270’ini alması gerekiyor…

BATI VIRGINIA EYALETİNİ TRUMP KAZANDI

Amerikan haber ajansı AP, geleneksel olarak Cumhuriyetçilere oy veren Batı Virginia eyaletini Trump’ın kazandığını duyurdu. Trump bu eyaletten beş delege aldı.

CNN’E GÖRE FLORIDA’DA BIDEN ÖNDE

CNN International, seçimin en kritik eyaletlerinden Florida’da Biden’a önde gösteriyor. Kanala göre, Biden Florida’da yüzde 50.4 ile önde. Trump ise 48.7 oranında.

İKİ KRİTİK EYALETTE DAHA SEÇİM SONA ERDİ

Çekişmeli eyaletlerden Kuzey Carolina ve Ohio’da sandıklar kapandı. Trump 2016’da bu iki eyaleti de kazanmıştı.

SENATO SEÇİMLERİNDE İLK SONUÇ

Virginia’da Senato koltukları için yapılan oylamada, Demokrat Senatör Marc Warner, koltuğunu Cumhuriyetçi rakibine kaptırmadı.

Demokrat Parti, bu seçimlerde Senato koltukları için verilen yarışı önde bitirerek Senato çoğunluğunu Cumhuriyetçilerden almayı hedefliyor.

Seçmenler bugün başkanın yanı sıra Temsilciler Meclisi’nin 435 üyesi ile 100 sandalyeli Senato’nun 35 üyesini de seçiyor.

BIDEN VERMONT’U KAZANDI

AP ajansı, Vermont eyaletinde Joe Biden’ın kazandığını duyurdu. Eyaletin 3 delegesi var.

TRUMP KENTUCKY EYALETİNİ KAZANDI

Amerikan haber ajansı AP, Başkan Trump’ın geleneksel olarak Cumhuriyetçilere oy veren Kentucky eyaletini kazandığını duyurdu. Eyaletin 8 delegesi var.

ABD MEDYASINA GÖRE İLK TAHMİNLER

Amerikan medyası, kapanan sandıklarda şu ana dek sayılan oylara dayanarak şu öngörülerde bulundu. Buna göre,

8 delegesi olan Kentucky eyaletini Trump’ın,

3 delegesi olan Vermont eyaletini Biden’ın,

13 delegesi olan Virginia’yı Biden’ın,

11 delegesi olan Indiana’yı Trump’ın kazanması bekleniyor.

Amerikan seçim sistemine göre, adaylardan birinin kazanan ilan edilmesi için 270 delegeye ulaşması gerekiyor.

FLORIDA’DA SANDIKLAR KAPANDI

Kritik eyaletlerden Florida’da sandıklar TSİ 03.00’da kapandı.

‘SAYILMAYAN SEÇİMİ’ BIDEN KAZANDI

ABD’ye bağlı özerk toprak statüsünde olan Guam’da ‘sonuçlar’ açıklandı. Guam bir eyalet olmadığı için seçimlerde oy kullanamayan yaklaşık 4 milyon Amerikan vatandaşının kendi aralarında düzenlediği oylamayı Biden ‘kazandı’. Guamlıların yüzde 55’i Biden’a, yüzde 42’si Trump’a oy verdi.

‘İkinci sınıf’ vatandaş olmaya karşı çıkan ve seçimlerde oy kullanabilmek isteyen Guam halkı, 1980’den bu yana Washington’ın dikkatini çekmek için kendi oylamalarını düzenliyor. Adada 2016’da Trump’ın kazandığı seçim dışında, 1984’ten bu yana düzenlenen her oylamada ABD’deki gerçek seçimin kazananı sandıktan birinci çıkıyor.

TRUMP’TAN İYİMSER MESAJ

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter’dan “Ülkenin her yerinde gayet iyi gidiyoruz. Teşekkürler!” mesajını paylaştı.

İLK SANDIKLAR KAPANDI

Indiana ve Kentucky eyaletlerinin bazı bölgelerinde ilk sandıklar, TSİ 02.00’da kapandı. Başkan Trump’ın, geleneksel olarak Cumhuriyetçilere oy veren iki eyaleti de kazanması bekleniyor.

Ülke içindeki saat farkı nedeniyle, başka birçok eyalette oy sayımı devam ediyor. Çekişmeye sahne olması beklenen eyaletlerden Georgia ve Florida’da sandıklar TSİ 03.00’te, Pennsylvania’da TSİ 04:00’e kapanacak.

SANDIK BAŞI ANKETLERİNE GÖRE SEÇMEN KRİTERLERİ

Reuters ajansının aktardığı bir sandık başı anketinde, seçmenlerin üçte biri başkan tercihlerinde en önem verdikleri kriterin ekonomi olduğunu söyledi.

Her 10 seçmenden ikisi, en çok önemsedikleri meselenin Covid-19 olduğunu belirtti. Bununla birlikte seçmenlerin yarısı, ekonomiye zarar verse bile korona pandemisini kontrol altına almanın daha önemli olduğunu söyledi. 10’da dördü de, ülkenin pandemi yönetimini ‘çok kötü’ bulduklarını belirtti.

Başkan tercihinde en önem verdikleri konunun ırksal eşitsizlik olduğunu söyleyenlerin oranı da 10’da iki oldu.

BERNIE SANDERS: HER BİR OY SAYILACAK

Trump’ın posta yoluyla gönderilen oyların sayılmasını beklemeden zafer ilan edebileceğine dair haberlere, Demokrat Senatör Bernie Sanders’dan da tepki geldi. Demokrat Parti içinde bu yıl başkan aday adayı da olan Sanders, “Bu seçim Trump ‘bitti’ dediğinde değil, tüm oylar sayıldığında sona erecek” dedi Sanders, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Seçim her oy sayıldıktan sonra sona erecek. Buna, seçim günü posta yoluyla gelenler ve ordunun kullandığı oylar da dahil. Bu bir demokrasi. Trump’ın hoşuna gitse de gitmese de, her bir oyu sayıyoruz” ifadelerini kullandı.

GENÇLER ARASINDA REKOR KATILIM

Seçimler, rekor bir katılım oranına sahne oluyor. 100 milyondan fazla ABD’linin şimdiden oy verdiği belirtilirken, Kaliforniya eyaletinde rekor katılım bekleniyor. 8.6 milyon Latin seçmenin de oy verdiği belirtiliyor.

Katılım açısından gözlerin çevrildiği bir diğer seçmen kitlesi ise gençler. CNN televizyonu, ülke çapında çok sayıda üniversite kampusunda uzun kuyruklar oluştuğunu duyurdu. En çekişmeli eyaletlerden Pennsylvania’daki Pittsburgh Üniversitesi’nde derse girmeden oy kullanmak isteyen gençlerden oluşan kuyruk, seçim merkezinden üniversiteye uzandı.

Arizona’da sandıkların yerel saatle sabah 06.00’da açılacak olmasına rağmen 05.30’dan itibaren sıraya girenler oldu; Virginia ve Teksas’ta da uzun kuyruklar oluştu.

BIDEN’IN EKİBİ: KAZANIYORUZ

Joe Biden’ın kampanya ekibinin yöneticisi Jen O’Malley Dillon “Kazanmakta olduğumuz açık” dedi. Gazetecilere brifing veren Dillon, seçim sonuçlarının bu gece netleşeceğine inandıklarını söyledi; seçimi kazanmak için gereken 270 delegeye hangi eyaletlerde kazanarak ulaşabileceklerine dair bir yol haritası çizdi.

Dillon, 20 delegesi bulunan ve bu seçimin kilidi olarak görülen Pennsylvania’da ‘önde olduklarını’ ama bu eyalette ve Florida’da kaybetseler bile, 270 sayısına ulaşacaklarını söyledi. Dillon, Michigan ve Wisconsin’ın yanı sıra Kuzey Carolina veya Arizona’dan birini kazanmaları halinde sandıktan kendilerinin çıkacağını belirtti.

LATİN SEÇMENLERDEN REKOR KATILIM

Demokratların ve ilerici kesimlerin özellikle kararsız eyaletlerde sandığa götürmek için yoğun çaba sarf ettiği Latin seçmenlerin rekor katılım sergilediği belirtiliyor. Şimdiden, çoğunluğu gençler olmak üzere 8.6 milyon Latin seçmenin oy verdiği sanılıyor.

Arizona, Teksas, Florida, Pennsylvania, Nevada ve Kuzey Carolina’da, erken kullanılan oyların yüzde 33’ünün, 2016’da sandığa gitmeyen Latinler tarafından kullanıldığı belirtiliyor.

TRUMP: KAYBETMEK BENİM İÇİN ZOR

ABD Başkanı Donald Trump, Virginia’daki kampanya merkezini ziyaret ediyor. Trump, bir gazeteciden gelen soruya yanıtında, “Henüz bir yenilgi veya zafer konuşması hakkında düşünmüyorum” dedi. Trump, “Kazanmak kolaydır. Kaybetmek hiçbir zaman kolay değildir – benim için değil” diye konuştu. ABD Başkanı, Florida, Arizona ve Teksas gibi kilit eyaletlerde iyi gittiklerini savundu.

SEÇMENE GÖZDAĞI: FBI SORUŞTURMA BAŞLATTI

Görülmemiş bir kaos ve şiddet endişesinin yaşandığı seçim gününde, ABD’nin bir dizi eyaletinde seçmenlere ‘evde kalma’ çağrısı yapan otomatik aramalar geldiği belirtiliyor.

Reuters ajansı, seçmenleri sindirme girişimi olarak görülen bu aramalar hakkında FBI tarafından soruşturma başlatıldığını duyurdu. Haber, İç Güvenlik Bakanlığı’ndan bir yetkiliye dayandırıldı.

Nebraska eyaletinde bir seçim yetkilisi CNN’e yaptığı açıklamada, yerel bir numaranın göründüğü otomatik aramalarda “Bu bir testtir, güvende ve evde kalın” denildiğini söyledi. Yetkili, seçim merkezlerinin açık ve güvenli olduğunu vurgulayarak seçmenlere “Seçimler önemlidir ve oyunuzun kıymeti vardır” çağrısında bulundu. Atlanta ve Michigan’da da seçmenlere benzer aramalar yapıldığı belirtiliyor.

ABD’DE EYALETLERDE BAŞKA NE OYLANIYOR?

ABD’de seçmenler bugün başkanın yanı sıra Temsilciler Meclisi’nin 435 üyesi ile 100 sandalyeli Senato’nun 35 üyesini de seçecek. Federal çaptaki bu tercihlerin yanı sıra, bazı eyaletlerde uyuşturucu bulundurma, kürtaj ve cinsiyet eşitliği üzerine bazı yasalar da halk oylamasına sunuluyor:

Oregon’da, eroin ve kokain gibi ağır uyuşturucuların küçük miktarlarda bulundurulmasının suç olmaktan çıkarılıp çıkarılmaması oylanacak.

Bir dizi eyalette marihuananın şahsi ve tıbbi kullanımının yasal hale getirilip getirilmesi halka sorulacak.

Colorado’da 22 haftadan sonra annenin hayatının tehlikede olmaması halinde kürtajın yasaklanması önerisi oylanacak.

Nebraska ve Utah’ta, eyalet anayasalarında ‘bir suça verilecek potansiyel cezalar’ arasında köleliği de sayan ifadelerin kaldırılması oylanacak.

Utah’ta ayrıca, eyalet anayasasında cinsiyet eşitliği sağlamak adına, kadın-erkek ayrımı yapan ifadelerin ‘bir kişi’ olarak değiştirilmesi halka sorulacak.

Kaliforniya’da şüphelilerin kefaletle cezaevinden çıkarılması sistemi, kamu güvenliği ve şüphelinin dava öncesi kaçma riskinin de değerlendirileceği yeni bir sistemle değiştirilmek isteniyor. Bu yasa da halka sorulacak.

KULLANILAN OY SAYISI 100 MİLYONU GEÇTİ

ABD seçimlerinde kullanılan oyların sayısı 100 milyonu geçti. Florida Üniversitesi’nden siyaset profesörü Michael P. McDonald’ın erken ve sandık başında kullanılan oyları saymak için kurduğu ABD Seçimleri Projesi’ne (The United States Election Project) göre, şu ana dek 100 milyondan fazla oy kullanıldı. Bu veri, seçimlerde rekor katılım oranına ulaşılacağı anlamına geliyor.

BIDEN’DAN ÇOCUKLUK EVİNE ‘NOT’

Seçim gününün sabahında çocukluğunu geçirdiği eve giden Joe Biden, bir duvara “Tanrı’nın yardımıyla bu evden Beyaz Saray’a…” notunu yazdı.

‘TRUMP’IN YMCA ÇALMASINA İZİN VERMEDİK’

Village People grubunun ikonik disko şarkısı YMCA’i kampanya mitinglerinde sık sık kullanıp dans eden Trump’a tepki… Village People’ın solisti Victor Willis, BBC ile söyleşisinde Trump’ı desteklemediğini ve hatta kendisinden, şarkıyı çalmaktan vazgeçmesini istediklerini söyledi.

HARRIS İÇİN HİNDİSTAN’DA AYİN

Biden’ın başkan yardımcısı adayı Kamala Harris’in ailesinin köklerinin dayandığı Hindistan’da özel bir ritüel düzenlendi. Harris’in anne ttarafından dedesi P.V. Gopalan’ın yaklaşık 100 yıl önce doğduğu Thulasendrapuram köyünde, Harris için bu sabah dini bir tören yapıldı. Katılımcılardan biri, “O, bu köyün toprağının kızı” dedi.

İLK SANDIKLARDAN BIDEN ÇIKTI

Amerikan seçimlerinde geleneksel olarak oylamanın ve sayımın en erken başlayıp tamamlandığı iki küçük kasabada da sandıklardan Biden çıktı. New Hampshire eyaletinin ABD-Kanada sınırındaki Dixville Notch kasabasında 5’e 0, yakındaki Millsfield’da da 16’ya 5 olmak üzere Biden lehine oy verildi.

İki kasaba da ilk sonuçları veren noktalar olmaları nedeniyle dünya basını tarafından yakından izleniyor. Ancak bu küçük kasabaların tercihleri, seçimin nihai sonucu bir yana, New Hampshire eyaletinin kendisinin bile başkan tercihi hakkında kesin bir tahmin yürütülmesine olanak tanıyacak ağırlıkta değil. Dixville Notch, 2016 seçimlerinde Hillary Clinton’dan yana oy kullanmıştı.

FIRST LADY MELANIA TRUMP OY VERDİ

Donald Trump’ın eşi Melania Trump Florida’nın Palm Beach bölgesinde oy kullandı. Amerikan basını, Melania Trump’ın oy kullanma merkezinde maske takmayan tek kişi olduğunu yazdı.

‘OY KULLANMAK KEYİF VERMELİ’

Philadelphia’da Joy to the Polls isimli bir tarafsız grup, gergin ortamı yumuşatmak için bir seçim merkezinin dışında dans gösterisi yaptı.

BIDEN AİLE MEZARLIĞINI ZİYARET ETTİ

Joe Biden seçim sabahı, Delaware’de bir kilisede ailesiyle birlikte görüntülendi. Amerikan basını, bu kilisenin mezarlığında Biden’ın 1972’de bir araba kazasında ölen ilk eşi ve kızının yanı sıra 2015’te 46 yaşında kanserden ölen oğlu ile kendi anne-babasının yattığını yazdı.

ESKİ ADALET BAKANLARINDAN TRUMP’A UYARI

Amerikan kamuoyu, bir yandan seçimleri takip ederken bir yandan da Trump’ın sonuçları kabul etmeyebileceği yönündeki imaları nedeniyle diken üzerinde. Cumhuriyetçi ve Demokrat cephelerden iki adalet bakanı biraraya gelerek, Trump’a karşı bu konuda ortak bir makale kaleme aldı.

Barack Obama yönetiminin adalet bakanı Eric Holder ve George W. Bush döneminin adalet bakanı Michael Mukasey, Washington Post gazetesine yazdıkları makalede ‘Amerikan anayasasının kimseye, istedikleri siyasi sonucu alamadıkları zaman diğer vatandaşların hayatını etkileyecek şekilde davranma hakkını vermediğini’ belirtti. İki eski bakan, sonuçlar seçim sonrası şiddete karşı uyarıda bulundu.

Makalede, “Seçimi karşı tarafın kazanmasından daha kötü bir şey olmadığını düşünenler, şunu denesin: Kaybedenlerin sonuçları kabul etmemesi nedeniyle seçimlerin önemli olmadığı bir ülke tahayyyül etmeyi” ifadeleri yer aldı.

KARARSIZ EYALETLERDE KİM ÖNDE?

Amerikan seçimlerinde delege sayıları ve tek bir partinin kalesi olmamaları nedeniyle ‘swing states’ olarak anılan kararsız eyaletlerde son durum hâlâ karışık. Uzmanlar bu seneki seçimlerde, Florida, Pennsylvania, Michigan, Wisconsin, Kuzey Carolina ve Arizona’nın sonucu belirleyeceğini düşünüyor.

RealClearPolitics anketine göre Biden bu eyaletlerin ikisinde açık ara önde; üçünde fark çok az ve birinde Trump az farkla önde görünüyor:

Florida: Biden 1.8 puan önde

Pennsylvania: Biden 2.6 puan önde

Michigan: Biden 5.1 puan önde

Wisconsin: Biden 6.7 puan önde

Kuzey Carolina: Trump 0.2 puan önde

Arizona: Biden 0.9 puan önde

ADAYLAR SEÇİMİ NEREDE İZLEYECEK?

Oylamanın bir gün öncesinde kararsız eyaletlerde peş peşe mitingler düzenleyen Başkan Trump bu sabah Washington’a döndü. Trump’ın günün büyük kısmını Beyaz Saray’da geçirmesi bekleniyor.

Rakibi Joe Biden ise seçim gününde, önce Pennsylvania’da çocukluğunu geçirdiği Scranton kentine, oradan da Demokratların kalesi Philadelphia’ya gidecek.

127 BİN OYUN SAYILMAMASI GİRİŞİMİ REDDEDİLDİ

Teksas eyaletinde federal bir yargıç, Cumhuriyetçilerin Houston’da korona virüsü pandemisiyle arabanın içinden oy verilebilen merkezlerde kullanılan yaklaşık 127 bin oyun geçersiz olduğu yönündeki iddiasını reddetti. Yargıç Andrew Hanen, bu oyların Teksas yasalarına göre geçerli olduğuna hükmetti.

ŞİDDET İHTİMALİNE KARŞI ÖNLEMLER ALINIYOR

2020 seçimleri, ABD yakın tarihinin en gergin atmosferlerinden birinde yapılıyor. Trump’ın postayla kullanılan oyları tartışmalı bir zemine çekmeye çalışması, seçimden sonra yaygın protesto gösterilerinin yapılacağı yönünde bir beklentiye de yol açtı. New York ve Kaliforniya’daki dünyaca ünlü büyük mağazalar dahil, ülke çapında birçok dükkanın vitrinleri paravanlarla kapatıldı. Beverly Hills’in meşhur alışveriş caddesi Rodeo Drive da gün boyu kapalı olacak.

SANDIKLAR AÇILDI

İlk sandıklar Türkiye saatiyle 13.00’da, ABD’nin en doğu noktasında bulunan Vermont eyaletinde açıldı.

ABD’de bugüne kadar, yaklaşık 98 milyon seçmen posta yoluyla kullandı. Amerikalıların posta yoluyla oy vermesine geçmişte de izin verilse de, korona virüsü pandemisi nedeniyle bu oylarda rekor sayıya ulaşılmış durumda.

Seçmenler bugün başkanın yanı sıra Temsilciler Meclisi’nin 435 üyesi ile 100 sandalyeli Senato’nun 35 üyesini de seçecek. / DUVAR

 

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ