UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 13,56 / Satış: 13,62
€ EURO → Alış: 15,37 / Satış: 15,44

Kaşıkçı’nın nişanlısı idam kararlarına karşı çıktı: Gerçek örtbas edilecek

Kaşıkçı’nın nişanlısı idam kararlarına karşı çıktı: Gerçek örtbas edilecek
  • 25.12.2019
  • 464 kez okundu

İstanbul'da öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın nişanlısı Hatice Cengiz, Riyad'daki davada alınan idam kararlarına karşı çıktı. Cengiz, gerçeği örtbas edeceğini söylediği idamların durdurulması çağrısı yaptı. AB ve BM'den de idam kararlarına ve dava sürecine tepki geldi.

İstanbul’da öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz, Suudi mahkemesince alınan kararı, ‘adaletsiz ve geçersiz’ olarak niteledi ve verilen idam kararlarıyla Riyad’ın gerçeği örtbas etmek istediğini söyledi. Cengiz, duruşmaların hüküm giyenlerin neden cinayeti işledikleri sorusuna bir yanıt getiremediğini belirtti ve bunun nedeni olarak duruşmaların kapalı celsede gerçekleşmiş olmasını gösterdi.

Cengiz, “Eğer bu insanlara kendilerini açıklama ve konuşma hakkı verilmediği takdirde, biz hiçbir zaman bu cinayetin arkasındaki gerçeği bilemeyeceğiz. Ben dünyadaki bütün yetkililere, bu tür bir idam kararını kınamaları, acilen gerçeğin örtbas edilmesine neden olacak bir adım olan idamların hemen önüne geçmeleri için çağrıda bulunuyorum.” dedi.

AB VE BM’DEN İNFAZ KARARLARINA TEPKİ

Avrupa Birliği, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilgili olarak, Suudi Arabistan’da görülen davada beş sanık hakkında verilen idam kararlarını sert bir dille kınadı. AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in sözcüsü Brüksel’de yaptığı açıklamada, “Avrupa Birliği idam cezasını istisnasız bir biçimde her zaman reddeder” dedi. Bunun insanlık dışı ve zalimce bir ceza olduğunu ifade eden sözcü, ayrıca idam cezalarının caydırıcı etkisinin olmadığını ve insanlık onuruna karşı kabul edilemeyecek bir iftira anlamına geldiğini dile getirdi.

Avrupa Birliği, adı cinayete karışan herkesin adli kovuşturmaya tabi tutulmasının sağlanmasını talep ederek, bunun şeffaf bir süreç içinde ve tüm mahkeme sürecine sadık kalınarak yapılması gerektiğini vurguladı. Birleşmiş Milletler (BM) Yargısız İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard ise söz konusu mahkemeyi ve alınan kararı ‘maskaralık’ olarak nitelendirdi. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de davanın bağımsız ve tarafsız bir biçimde soruşturulmasını talep etti.

ALTUN: SORULAR CEVAPSIZ KALDI

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Suudi Arabistan mahkemesinin Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili kararına ilişkin, “Düzmece yargılamanın sonucunda çıkan karar, davayı takip eden adil gözlemcilerin zekasına bir hakarettir. Bu cinayetten sorumlu olanlar er ya da geç adaletle yüzleşmelidir. Uluslararası toplum bunu unutmamalıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Fahrettin Altun@fahrettinaltun

 · 

@fahrettinaltun adlı kullanıcıya yanıt olarak

Many questions remain unanswered!
Who ordered the brutal murder of Khashoggi?
Who executed it?
What did they do to him?
Where is his body?
Who was sentenced to death by the Saudi court?
What is the guarantee that this will not happen again?

Fahrettin Altun@fahrettinaltun

This despicable murder was done at a diplomatic facility against every diplomatic norm imaginable! It is unconscionable and unacceptable. We will follow this case to the end regardless how high it goes. We call on international media to continue investigating this heinous act.

211

Twitter Reklamları'na ilişkin bilgiler ve gizlilik

84 kişi bunun hakkında konuşuyor

 

Altun görülen dava sonunda Kaşıkçı’nın cesedinin nerede olduğu ya da infaz emrini kimin verdiği gibi en önemli soruların bile yanıtlanmadığını dile getirdi. Fahrettin Altun ayrıca, Türkiye’nin sonu nereye kadar giderse gitsin, bu davanın takipçisi olmaya devam edeceğini ifade etti.

NE OLMUŞTU?

İstanbul’daki konsolosluk binasında Ekim 2018’de öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı davasında beş sanık hakkında idam, üç sanık hakkında ise toplam 24 yıl hapis cezası verildiği açıklandı. Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın sağ kolu olarak bilinen ve infaz ekibine “Bana kellesini getirin” diye talimat verdiği sızdırılan Suud el Kahtani ise serbest bırakıldı.

Cinayetin baş şüphelilerinden biri olarak görüşen Suudi Arabistan istihbarat başkan yardımcısı Ahmed el Asiri delil yetersizliğinden serbest bırakılırken, Suudi Arabistan’ın eski İstanbul Başkonsolosu Muhammed el Uteybi’ye de suçlama yöneltmedi. (DW/euronews) 

 

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ