UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 8,71 / Satış: 8,75
€ EURO → Alış: 10,36 / Satış: 10,41

Kemalbay’dan Hulusi Akar’a ‘Vedat Ekinci’ soruları…

Kemalbay’dan Hulusi Akar’a ‘Vedat Ekinci’ soruları…
  • 08.08.2019
  • 513 kez okundu

HDP İzmir milletvekili Serpil Kemalbay, Derecik'te öldürülen Vedat Ekinci (14) ile ilgili Meclis'e soru önergesi verdi. 

Halkların Demokratik Partisi HDP) İzmir milletvekili Serpil Kemalbay, Hakkari’nin Derecik ilçesine bağlı Çemekurk köyünde sınırı geçen köylülere askerlerce ateş edilmesi sonucu hayatını kaybeden 14 yaşındaki Vedat Ekinci'nin yaşamını yitirmesine yönelik Milli Savunma Bakanlığı'na soru önergesi sundu.

Kemalbay, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'a cevaplaması talebiyle şu soruları yöneltti:

1) 14 yaşındaki Vedat Ekinci'nin asker kurşunuyla yaşamını yitirmesinin, aynı olayda bir yurttaşımızın da ağır yaralanmasının sorumlusu kim ya da kimledir? Sorumlular hakkında yasal işlem başlatılmış mıdır?

2) Basında yer alan tanık ifadelerinde yaralılara müdahale edilmesinin bekletildiği yer almaktadır. Sağlık müdahalesinin anında yapılması yerine bekletilmesinin nedeni nedir? Cinayet anlamına gelen böyle bir “bekletme” yapan sorumlular yargılanacak mıdır?

3) Vedat Ekinci'nin kuzeni Hacı Ekinci'nin “Askerlerle göz göze gelmiştik o kadar yakındık. Bize “dur” falan bir şey denilmedi. Zaten asker bizi gördü, köylü olduğumuzu biliyordu. Bizi biliyorlar, tanıyorlar. Bu askerler köyde bizim ekmeğimizi yiyorlar” şeklinde basında yer alan ifadelerden de hareketle köylülere neden ateş edildiği, ateş emrini kimin verdiği, askeri ve siyasi sorumluların açığa çıkarıldığı şeffaf, adil bir yargılamayla yapılacak mıdır?

3) Valilikçe yapılan “angajman kuralları gereği ateş açılmıştır” açıklamasında söz konusu angajman kuralı 14 yaşındaki Vedat Ekinci’ye ve köylülere uygulanması uluslararası hukuka uygun mudur? Sınırdan geçimlik mal geçirmekte olan köylüler topraklarımızda nasıl bir askeri tehdit oluşturdular?

4) Valilikçe yapılan açıklamada “dur” ihtarına uyulmaması, delillerin toplanmaması ve “angajman kuralları” gerekçeleri ne anlama gelmektedir? 14 yaşındaki çocuğun asker kurşunuyla öldürülmesinin üstü örtülmek mi istenmektedir?

5) Roboski Katliamının siyasi ve fiili sorumluları korunmuş, bölgede yapılan operasyonlardan kaynaklanan ihlallerin sistematik hale gelmesi bugüne kadar yetkililerce göz ardı edilmiştir. Vedat Ekinci’nin asker kurşunuyla öldürülmesinin Vali ağzından “Coğrafi kader” olarak adlandırılması cezasızlık politikasının sahiplenildiği anlamına mı gelmektedir? Askerin ve kolluğun işlediği suç ya da ihlaller hep cezasız mı kalacaktır? Yurttaşların yaşam hakkının kayıtsız şartsız korunmasını kim sağlayacaktır?

6) Türkiye’de kolluk kuvvetlerinin kullandığı orantısız güç sonucu son 17 yılda askerler tarafından uyarı ateşleri, dur ihtarına uyulmadığı, askeri mühimmatın saklanması ve kullanılmasında gösterilmeyen özen gerekçesi ile yaşamını yitiren yurttaş sayısı kaçtır? Kaç kolluk kuvveti hakkında soruşturma başlatılmış ve kaç dava açılmış, davalar ne şekilde sonuçlanmıştır?

7) Vedat Ekinci'nin yaşamını yitirmesinin aydınlatılmasında katkısı olacağı düşünülen mermi çekirdeğinin kayıp olduğu yönündeki bilgi doğru mudur?  / AJANSLAR

 

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ