UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 17,93 / Satış: 18,00
€ EURO → Alış: 18,24 / Satış: 18,31

‘Keneyi üzerine Japon yapıştırıcısı döküp çıkarmaya çalışanlar var’

‘Keneyi üzerine Japon yapıştırıcısı döküp çıkarmaya çalışanlar var’
  • 17.07.2022
  • 97 kez okundu

Prof. Dr. Ahmet Sebe, “Kenenin üzerine Japon yapıştırıcısı döküp, ciltten sökmeye çalışanlarla karşılaşıyoruz” dedi.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Acil Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Sebe, vatandaşların Kırım Kongo kanamalı ateşi (KKKA) hastalığına neden olan keneyi vücutlarından çıkartmak için yanlış yöntemler kullanarak, sağlıklarını tehlikeye attığını söyledi.

'Keneyi üzerine Japon yapıştırıcısı döküp çıkarmaya çalışanlar var' - Sayfa 2

Sebe, “Kenenin üzerine Japon yapıştırıcısı döküp, ciltten sökmeye çalışanlarla karşılaşıyoruz. Kene vakalarında mutlaka hastaneye başvurulmalı” dedi.

'Keneyi üzerine Japon yapıştırıcısı döküp çıkarmaya çalışanlar var' - Sayfa 3

Hava sıcaklığının artmasıyla birlikte kene ısırma vakalarında artışlar görülmeye başlandı. Gerekli müdahalenin yapılmaması halinde ölümle sonuçlanabilen KKKA hastalığına yakalanma ihtimalinin yüksek olduğunu belirten ÇÜ Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Acil Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Sebe, bu durumun küresel ısınmanın etkisiyle artık şubat ayından itibaren görüldüğüne dikkat çekti.

'Keneyi üzerine Japon yapıştırıcısı döküp çıkarmaya çalışanlar var' - Sayfa 4

Sebe, özellikle hayvancılıkla uğraşan kişilerin, veterinerlerin ve doğa yürüyüşü yapanların vücutlarını sürekli kontrol etmeleri gerektiğini vurguladı.

'Keneyi üzerine Japon yapıştırıcısı döküp çıkarmaya çalışanlar var' - Sayfa 5

İnsanların vücutlarına yapışan keneyi kendi imkanlarıyla çıkarmaya çalışmamaları gerektiğini belirten Prof. Dr. Sebe, bu durumun enfekte kenenin kusmuğunun cilde karışmasına neden olduğunu belirterek, şunları söyledi:

'Keneyi üzerine Japon yapıştırıcısı döküp çıkarmaya çalışanlar var' - Sayfa 6

“Keneyi, çakmakla, Japon yapıştırıcısıyla çıkarmaya çalışanlar var. Yapıştırıcıyı kenenin üzerine döküp ciltten sökmeye çalışıyorlar. Bu durum hem deriye zarar veriyor hem de enfeksiyona neden oluyor. Çakmakla cilt üzerindeki keneyi yakmaya çalışanlarla bile karşılaştık. Bu ve benzeri yöntemleri kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

'Keneyi üzerine Japon yapıştırıcısı döküp çıkarmaya çalışanlar var' - Sayfa 7

Bilinçsiz müdahaleler sonucu enfekte kenenin kusmuğu cilde karışıyor. Zehirlenmelere ve ciddi enfeksiyonlara neden olan bu durum tedaviyi de geciktiriyor. Kenenin mutlaka hekim kontrolünde çıkarılması gerekiyor. Kene, ‘Kırım Kongo’ mikrobunu taşıyorsa ateş, halsizlik, kanlı idrar, vücutta morarmalar ve kanamalar meydana geliyor…”

'Keneyi üzerine Japon yapıştırıcısı döküp çıkarmaya çalışanlar var' - Sayfa 8

Kene, akrep ve yılan kaynaklı zehirlenme vakalarının her birinden yılda en az 200 hastanın acil servise başvurduğunu söyleyen Prof. Dr. Sebe, bunların ölümle sonuçlanabilen durumlara yol açtığını ifade etti. DHA’ya konuşan Prof. Dr. Sebe, “Özellikle zehirli yılan sokmalarında vücutta ‘kanayan iki diş izi’ görülüyor.

'Keneyi üzerine Japon yapıştırıcısı döküp çıkarmaya çalışanlar var' - Sayfa 9

Bu durumda kesinlikle kesme, emme gibi müdahalelerden kaçınılmalı, hasta hareketsiz bir şekilde hastaneye getirilmelidir. Aksi takdirde saatler içerisinde semptomlar daha da ağırlaşarak şoka varan, hastanın hayatını kaybetmesine neden olacak zehirlenmelere yol açabiliyor. Akrep zehirlenmelerinden ise geçen hafta itibariyle günde 3-4 vaka gelmeye başladı. Bu hastalarda çift görme, ısırılan yerde şiddetli ağrı, uyuşma gibi belirtiler oluyor” dedi.  / DHA

 

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

otoklav

viagra