UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 8,50 / Satış: 8,54
€ EURO → Alış: 10,04 / Satış: 10,08

Koca: Çok yakında Sputnik V aşısı devreye girecek

Koca: Çok yakında Sputnik V aşısı devreye girecek
  • 22.04.2021
  • 284 kez okundu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu’nde ele alınan tedbirlere ilişkin bilgi vermedi. Koca, “Çok yakında Sputnik V aşısının devreye gireceğini belirtmek isterim” dedi ve eleştirileri yanıtladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca,  Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklama yaptı. Aşı çalışmalarına ilişkin konuşan Koca, “Sorumlu 84 milyondur” açıklamasınına gelen eleştirilere yanıt verirken “Üzerimdeki sorumluluğu siyasete malzeme etmedim, edilmesine de müsaade etmeyeceğim” ifadesini kullandı.

Bakan Koca’nın açıklamaları şöyle:

TEDBİRLERE UYUMLA VAKA SAYISI DÜŞECEK: Vaka sayılarındaki artış hızı azaldı, bundan sonra kısıtlama ve tedbirlere uyumla vaka sayısı düşecek. Bilim Kurulu’nun bu haftaki toplantısında virüsün yeni varyantları, aşıyla ilgili son gelişmelerele birlikte mutasyonlar ele alınmıştır. Salgın yönetimi açısından önemli olan toplumla iletişim konusu da gündem olmuştur. Vaka sayılarının artış hızı azaldı, gerek tedbirlerin gevşetilmesi, gerekse ve daha önemlisi hızlı yayılan mutasyonlar sebebiyle vaka sayıları hızlı bir tırmanışa geçmişti.

SAĞLIK SİSTEMİMİZİN YÜKÜNÜ DÜŞÜRMEK ZORUNDAYIZ: Mutasyonlar vaka artış hızında etkili, hasta etmede daha güçsüz değil. Ülkemizde en çok görülen mutasyon İngiltere varyantlı olarak bilinen türdür. Bu varyant son günlerde ne kadar hızlı yayıldığını acı şekilde gösterdi. Bunu yanında semptom göstermeyen vakaların toplam vakalar içindeki oranında bir değişiklik yoktur. Sağlık altyapımızın gücü büyük hasta yüklerini karşılasa da hiçbir kapasite sınırsız değildir. Yayılımı kontrol altına alarak sağlık sistemimizin üzerindeki yükü düşürmek zorundayız. Hastalar iyileştikten sonra hayatlarına kaldıkları yerden devam etmektedir oysa sağlık çalışanları her gün yeni hastalarla mücadele sürecine yeniden başlamaktadır. Bu yıpratıcı çevrimi kırmak zorundayız.

HİNDİSTAN VARYANTI: Mevcut mutasyonlar dışında yeni bir tür daha ortaya çıktı. Hindistan varyantı olarak bilinen yeni bir tür mutasyon tespit edilmiştir. Ülkemizde bu varyant tespit edilmese de, yine hızlı bulaşan bu varyanta karşı da tedbirler alınmıştır. Bu kapsamda Hindistan’dan ve Hindistan temaslı seyahatlerden ülkemize giriş yapmak isteyen kişiler 14 gün gözetim altında tutulduktan sonra ülkeye girişlerine izin verilmektedir.

RAMAZAN AYININ BAŞLAMASIYLA AŞIYI ERTELEYENLERİN SAYISI ARTTI: Aşı programımız Ramazan ayında planlanan haliyle devam etmektedir. Ramazan ayının başlamasıyla birlikte aşı olmayı erteleyen vatandaşlarımızın sayısı artmıştı. İftardan sonra da aşı olunabilmesi, vatandaşlarımızın aşı randevularını erkenden alarak aşı olmalarını temin etti.

AŞILARDA SON DURUM:  İki aşı türü şu an aktif olarak kullanılmakta ve bunların sayısını artırmaya yönelik çalışmalar da devam etmektedir. Çok yakında Sputnik V aşısının da devreye gireceğini belirtmek isterim. Yerli aşılarımızdan insan denemelerine ilk başlayan inaktif aşı adayımız mayıs ayında faz3 aşamasına geçecektir. Bu dönemde yaygın aşı yapma imkanı da olabilecektir. Bir diğer önemli aşı adayımız virüs benzeri parçacık aşısı ise faz1 deneylerine başlamış ve sorunsuz devam etmektedir. İkinci bir inaktif aşı adayımızın da faz 1 çalışması 10 gün önce başlamıştır. Aşı adaylarımız için aşıya bağlı olumsuz bir olay gerçekleşmemiştir.

‘ÜZERİMDEKİ SORUMLULUĞU SİYASETE MALZEME EDİLMESİNE MÜSAADE ETMEYECEĞİM’

‘SORUMLU 84 MİLYON& SÖZLERİ: Salgın yönetiminde toplumu doğru yönlendirmek, bir arada tutarak birlikte mücadele etmek hepimizin sorumluluğundadır. Geçtiğimiz günlerde dile getirdiğim sorumluluğun 84 milyonda hepimizde olduğuna dair sözlerimin yanlış anlaşılmış olabileceğini düşünerek açmak istiyorum. Sorumluluk suçlama ya da suçlu bulma manasına gelmez, sorumluluk daha iyi koşullara ulaşmak için birlikte mücadele edebilmemizi, birlik ve beraberlikten ayrılmamayı, birbirimizi teşvik etmeyi , birbirimizi korumayı kapsayan bir birliktelik idealidir. Salgınla mücadelede sorumluluk almamış, iyi kötü hiçbir değerlendirme yapmadan kategorik olarak kendisine benzemeyeni eleştirme alışkanlığı olan siyasi söylem sahiplerini salgını sorumsuzca siyasete alet etmek yerine sorumluluk alarak toplumla birlikte bu zorlu mücadeleye katılmaya davet ediyorum. Buradan bir kere daha açıkça ifade edeyim, üzerimdeki sorumluluğu siyasete malzeme etmedim, edilmesine de müsaade etmeyeceğim. Birileri Bilim Kurulumuzu hedef alarak bilime saygısının olmadığını saldırganca haykırsa da bu duruma siyasi bir karşılık vererek parçası olmayacağım. Topluma örnek olması gerekenler memnun olmadığı, kategorik olarak karşısında yer aldığı her şeye pervasızca saldırma hakkını kendinde görmemeli, bu yaklaşım hakikatle yüzleşince son bulmalıdır. / DUVAR


Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ