UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 12,07 / Satış: 12,12
€ EURO → Alış: 13,59 / Satış: 13,64

Koca: Ölüm sayılarıyla skor arayışında olanlar nerede dayanak arıyor?

Koca: Ölüm sayılarıyla skor arayışında olanlar nerede dayanak arıyor?
  • 30.09.2020
  • 1.508 kez okundu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, korona virüsü kaynaklı ölümlerle ilgili iddialara ilişkin “Ölüm sayılarıyla skor arayışında olanlar nerede dayanak arıyor? Ölüm bildiriminde kullanılan form yeni değildir, 2013’ten beri kullanılmaktadır. Devletin ve salgınla mücadelenin itibarını zedelemek isteyen, kendi itibarını zedeler. Birinin ölümünü saklamaya imkan yoktur” dedi. Son 24 saatte 1391 kişiye Covid-19 teşhisi konulurken, 65 kişi vefat etti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından korona virüsü salgınına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Fahrettin Koca’nın açıklamalarından satırbaşları şöyle:  

– Salgınla mücadele sürecinde devletimiz, halkının sağlığı kadar ulusal çıkarlarını da korumaktadır. Çünkü bu virüsün saldırısı sadece insan vücuduna değildir. Eğitimedir, hayatın bütün alanlarınadır.

– Unutulmaması gereken, toplumun ortak bir meselesini ele aldığımız, bunu yaparken de toplumun görünen veya çıplak gözle görünmeyen çıkarlarını korumamız gerektiği gerçeğidir.

– Çok yakında kendi aşımızın üretimine başlayacağımıza inanıyorum.

– Aşı için önümüzdeki 2-3 aylık zaman kaldığı da düşünülürse tünelin ucu ve ışık göründü. Bazıları bu tünelden emek vermeden, konuşarak başarılı çıkmak istiyor.

– Her vaka, hasta değildir. Çünkü testi pozitif çıktığı halde hiçbir semptom göstermeyenler var ve büyük çoğunluğu bunlar oluşturuyor.

– Ölüm sayıları hakkında ilginç iddialar var. Bu konuda bir tartışma galibiyeti bekleyenlere sesleniyorum, sayısal bir galibiyet arıyorsanız, lütfen ruhaniyeti çiğnemeyin, kayıplarımıza saygı gösterin.

– Ölüm sayılarıyla skor arayışında olanlar nerede dayanak arıyor? Ölüm bildiriminde kullanılan form yeni değildir, 2013’ten beri kullanılmaktadır.

– Devletin ve salgınla mücadelenin itibarını zedelemek isteyen, kendi itibarını zedeler. Birinin ölümünü saklamaya imkan yoktur. Belediyelerin verileri, kendi illerindeki defin sayılarını ortaya koyar. TÜİK verilerinde dağılım, ölen kişilerin ikamet adresine göre yapılmaktadır.

– TÜİK verilerine göre, geçen yılın ilk 9 ayında ölüm sayısı 329 bin 274’tür. Yıllık öngörülen yüzde 2,2 artışla bunun şimdi 336 bin 518 olması beklenmektedir. Şu ana kadar Kovid-19 kaynaklı ölümler dahil 339 bin 26 ölüm gerçekleşmiştir. Aradaki fark 7 bin 244’tür. Covid-19 kaynaklı tespit edilen ölüm sayısı ise 8 bin 62’dir.

– Covid-19 ölümlerinin bulaşıcı hastalık başlığı altında verilmediği açıktır. Bunları sırf bulaşıcı hastalık sebebiyle ölüm diye Covid-19 hanesine yazan varsa yanılıyor.

– Bizim verdiğimiz tablodaki bilgilerin tamamının doğru olduğunu söylemek istiyorum. Tablodaki bütün veriler, bütün rakamlar doğrudur.

– Ankara’daki hasta sayısı iki haftada yarı yarıya azaldı. Aldığımız tedbirlerle son 10 gün içinde günlük hasta sayısı yüzde 60’a yakın azaldı.

-Ortalama filyasyon iz sürme süremiz, 13 saate kadar düştü. Ortalama temaslıyı tespit etmemizin süresi 8 saate kadar indi.

– İstanbul’da vaka sayısı, yüzde 2,8 oranında düştü.  Vaya sayısı İzmir’de yüzde 26, Konya’da yüzde 43.5 oranında düştü.

– Hazırlık ve birinci sınıflardaki eğitimlerde, şu ana kadar ciddi bir sorun yaşamadık.

– (Yüz yüze eğitim) Muhtemelen 2’nci sınıflar, 8 ve 12’ler için Bilim Kurulu’nun bir önerisi var. Bunu netleştirip sunmuş olacağız.

 

1391 YENİ VAKA TESPİT EDİLDİ, 65 KİŞİ VEFAT ETTİ

Sağlık Bakanlığı, 30 Eylül gününe ilişkin korona virüsü verilerini de paylaştı. Buna göre son 24 saat içerisinde 112 bin 98 test yapıldı, 1391 kişiye korona virüsü teşhisi konuldu. Virüs nedeniyle bugün 65 kişi daha vefat ederken 1245 kişi de iyileşti.

Hasta sayısı toplam 318 bin 663, iyileşen sayısı 279 bin 749, virüs nedeniyle vefat edenlerin sayısı ise 8 bin 195’e yükseldi.

Ağır hasta sayısı 1516, hastalardaki zatürre oranı ise yüzde 6.4 olarak tespit edildi. / DUVAR

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ