UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 7,87 / Satış: 7,90
€ EURO → Alış: 9,25 / Satış: 9,28

Koruyucu ekipman yoksa çalışmayın

Koruyucu ekipman yoksa çalışmayın
  • 11.04.2020
  • 205 kez okundu

Hollanda Kraliyet Hekimler Federasyonu, tüm sağlık çalışanları için ‘koruyucu ekipman bulunamaması halinde çalışmamaları gerektiği’ çağrısında bulundu. Federasyonun açıklamasında, hem çalışanların hem de sağlık hizmetlerinin devamlılığının tehlikeye girdiği belirtildi.

Hollanda’daki toplam 23 bin 97 korona virüsü vakasının yaklaşık dörtte birinin, sağlık sektörü çalışanlarından oluştuğu açıklandı. Hollanda Kraliyet Hekimler Federasyonu (KNGM), doktorlar ve diğer sağlık çalışanlarına, “Koruyucu ekipman yoksa çalışmayın” çağrısı yaptı. Hollanda Halk Sağlığı ve Çevre Enstitüsü’nün verilerine göre, ülkenin kuzeyindeki Groningen eyaletinde, enfekte olan kişilerin yüzde 56’sı sağlık personeli.

KNGM, tüm hekim, hemşire ve hasta bakıcılara yönelik “Yeterli koruyucu ekipman yoksa, çalışmayın” çağrısını; ilgili yasayı, hekimlerin davranış kurallarını ve ettikleri Hipokrat Yemini’ni değerlendirerek yaptığını açıkladı.

‘HİZMETLERİN DEVAMLILIĞI TEHLİKEYE GİRİYOR’

BBC’den Yusuf Özkan’ın haberine göre KNGM’nin açıklamasında, enfeksiyonun sağlık çalışanları için bir risk oluşturduğu ifade edildi. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Buna ek olarak uzun süre işlerini yapamama ve sağlık hizmetlerinin devamlılığının tehlikeye girmesi riski bulunuyor. Ayrıca sağlık sektöründeki diğer hastaların enfekte olma olasılığını arttırıyorlar.”

Federasyonun açıklamasında, hekimlerin olağanüstü acil durumda gerekli koruyucu ekipman olmasa da hasta bakma kararı alabileceklerini göz önünde bulundurarak, “Yine de bu konuda temkinli olun” denildi. (BBC Türkçe)

 

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ