UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 8,56 / Satış: 8,60
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

Melih Gökçek’e ‘parsel parsel’ inceleme

Melih Gökçek’e ‘parsel parsel’ inceleme
  • 12.12.2019
  • 372 kez okundu

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Bülent Arınç'ın Ankara'yı FETÖ'ye parsel parsel satmakla suçladığı Melih Gökçek için 10 müfettiş görevlendirdi. İmar Dairesi'nde araştırma yapan müfettişler, imar değişikliği ve emsal artışlarıyla büyük rant elde eden kişileri belirliyor.

Mansur Yavaş Başkanlığı’nda önceki gün toplanan Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi eski başkan Melih Gökçek döneminde yapılan imar değişikliklerinin araştırılmasına ilişkin önergeyi kabul etmişti. Görevlendirilen 10 müfettiş, geçmişten bugüne imar değişiklikleriyle büyük rant elde eden kişileri isim isim belirliyor.

Sözcü’nün haberine göre CHP Belediye Meclis Üyesi Ertan Işık, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ve 2007’de onanan 1/25.000 ölçekli 2023 yılı hedefli Ankara Nazım İmar planının yürürlüğe girdiğinden bu yana yüzlerce kez değiştirildiğini söyledi.

Işık, Meclis Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde şu iddialarda bulundu: Konunun takipçisi olan odaların 2002-2019 yıllarını kapsayan süreçte açtığı yüzlerce dava, şehircilik ilkelerine aykırı olarak onaylanan planlara yöneliktir. Ekte sunduğumuz listede yüzlerce plan değişikliği yapılmış dosyada, devletimizin top yekun savaş açtığı FETÖ’ye ait kaçmış veya mahkum olmuş kişilere rant sağlandığı ile ilgili ciddi iddialar vardır. Söz konusu meselenin partilerüstü ele alınması gerekiyor. Ülkemizin kılcal damarlarına kadar sızmış FETÖ yapılanmasına mali kaynak, lojistik destek sağlayan insanların ortaya çıkarılması her Türk vatandaşının olduğu gibi bizim de asli görevimizdir”.

FETÖ BAĞLANTILI ŞİRKETLER

Önerge ekinde verilen ilçe, ada ve parsel numarası belirtilen yerlerin yanı sıra İmar ve Şehircilik Dairesi de, taşınmazlara yönelik olarak yapılan plan tadilatı çalışmalarını inceliyor. Bu yerlerin plan tadilatı öncesi mevcut durumu ile tadilat sonrası oluşan durum arasında tespit edilen rantlar net olarak ortaya çıkarılacak.

Mal sahibi ya da yapımcı firma olarak belediye ile iş yapan FETÖ bağlantılı 4 planlama şirketi ile rant amaçlı plan yaptığı iddia edilen firmaların tüm işleri Belediye Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından incelemeye alındı. Önerge sahibi Ertan Işık, FETÖ ile ilgili mahkemelere yansıyan ifadelerde, belediyelerin ürettikleri imar rantlarının, örgütün en önemli gelir kaynaklarından birisini oluşturduğunu hatırlattı.

CHP’li Işık şu iddiada bulundu: “Daha önce memur suçlarına bakan ve halen aranan eski Başsavcı vekili Şadan Sakınan da arsası üzerinde plan değişikliği yapıp rant elde etti. FETÖ’den yargılanıp itirafçı olan HSYK 1. Dairesi eski Başkanı Ahmet Hamsici’nin de kardeşinin parsellerine yoğunluk artışı sağlandı. FETÖ’nün Ankara imamı olduğu bilinen Ahmet Ertürk, çok sayıda plan değişikliği ve yoğunluk artışlarıyla önemli gelir elde etti. Şimdi her şey araştırılmaya başlandı.” / DUVAR

 

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ