UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 8,41 / Satış: 8,44
€ EURO → Alış: 10,00 / Satış: 10,04

Mezarlıktaki ‘gizemli kız’a eziyet

Mezarlıktaki ‘gizemli kız’a eziyet
  • 25.05.2018
  • 898 kez okundu

Çorum'da akşamları bir mezarın başına gelerek ağlayan ve 'gizemli kız' olarak adlandırılan kadın, dün iki görevli tarafından bir süre alıkonuldu. İl turizm müdürlüğünün 'efsane haline getirip turizm için kullanalım' dediği kadının psikolojik sorunları olduğu ortaya çıkmış, ailesi mezarlıkta toplananlara ve yetkililerin tutumuna tepki göstermişti.

Çorum’da geceleri Ulu Mezarlık’a gelip, Fatma Çiftçi’ye ait mezarın başında konuşup, ağlamasıyla gündem olan genç kadın, dün gece yine mezarlığa uğradı. Görevliler tarafından yakalanan 17-18 yaşlarındaki genç, “Ne olur beni bırakın da gideyim“ dedi.


Çepni Mahallesi’ndeki Ulu Mezarlık görevlileri, 26 Nisan gecesi, siyah giysili, ayağında kırmızı ayakkabıları olan bir kişinin mezarlığa gelerek, Fatma Çiftçi’ye ait mezarın başında konuşup, ağladığını fark etti. Birkaç gün üst üste yine aynı mezarın başına gelen kişi için görevliler, ‘Her gece oraya gelip neden ağlıyorsun, derdin ne? Yardımcı olalım, bize not bırak’ yazılı not bıraktı.

Görevlilerin ihbarı üzerine polis ekipleri harekete geçti. Ekipler, genç kadını yakalamak için mezarlıkta önlem aldı. Çorum Belediyesi de mezarlıkta Fatma Çiftçi’nin mezarını görebilecek şekilde bir ağaca kamera yerleştirildi. Ancak tüm çabalar sonuçsuz kaldı.

‘GİZEMLİ KIZ’ EFSANESİ!

Olayın duyulmasının ardından ‘gizemli kız’, Türkiye’nin gündemine oturdu. Olay, günlerce görsel ve yazılı medyada geniş yer buldu. Çorum ve çevre illerden akın akın insanlar mezarlığa geldi. Kimisi Fatma Çiftçi’ye ait mezarın başında dua etti, kimisi cin dedi, kimileri polis barikatını aşıp elinde sopalarla mezarlıkta beklemeye başladı. Polis ekipleri, mezarlık ve çevresinde güvenlik önlemi alırken, seyyar satıcılar da yoğunluk nedeniyle bölgede tezgah kurdu.

‘TANITIMDA KULLANILSIN’ TARTIŞMASI

‘Gizemli kız’ın, şehrin tanıtımına da katkı sağlayacağı yönünde fikirler ortaya atıldı. Çorum İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Ömer Arslan, “Bu tür efsanelerin, yaşandığı bölgede turizme büyük katkısı bulunmaktadır. İlimizin tanıtımında da bir efsane araştırırken bir anda da bu konu gelişmiştir. Sadece sosyal medyanın yazdığı hikayelerden efsane geliştireceğiz. Çalışmayı onay için bakanlığa ileteceğiz” şeklinde açıklama yaptı.

Ancak Belediye Başkanı Zeki Gül ise bu tür bir değerlendirmeye katılmadığını söyledi.

RUHSAL SORUNLARI OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI

Günlerce konuşulan olayla ilgili araştırmalarını sürdüren polis ekipleri, söz konusu kişinin mezarlık yakınlarındaki bir evde yaşadığını tespit etti. Güvenlik kamerası görüntülerinden kimliği belirlenen ancak ismi açıklanmayan kadının ruhsal sorunları olduğu saptandı. Hastanede tedavi ettirildi, ardından da emniyette ifadesi alındıktan sonra yakınlarına teslim edildi.

Çorum Valiliği de bir kişinin özelindeki sebeplerden dolayı mezarlıkta ağlamasının emniyet ve asayişe müessir bir yönü bulunmadığından, idari veya adli herhangi bir işlem yapılmadığını dair açıklama yaptı.

DÜN GECE BİR SÜRE ALIKONULDU

Ulu Mezarlık görevlileri, dün gece ‘gizemli kız’ın yine geldiği ihbarı üzerine harekete geçti. El feneriyle mezarlıkta arama yapan görevliler, bir kişiyi bir mezarın arkasında saklanırken farketti. Kaçmaya çalışan kadın, kovalamaca sonucu yakalandı. Korktuğu gözlenen, “Abi bırakın beni, gideyim” diyen kadını, görevliler sakinleştirmeye çalıştı. Görevlilerden birisi, “Kızım sen tek başına gecenin bir saati mezarlıkta ne ararsın, bir derdin mi var. Hadi bize söyle, sana her konuda yardımcı olacağız. Korkma, artık emin ellerdesin, bak biz yanındayız” dedi.
Görevlilerin, uzun süre sohbet ettikleri kadın daha sonra bölgeden uzaklaştırıldı. (ÇORUM-DHA)

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ