UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 9,28 / Satış: 9,32
€ EURO → Alış: 10,80 / Satış: 10,85

Munzur Dağları için imza kampanyası

Munzur Dağları için imza kampanyası
  • 17.08.2019
  • 628 kez okundu

Munzur Dağları'nın maden sahası ilan edilmesi kararının iptali için imza kampanyası başlatıldı.

Dersim’deki Munzur Dağları’nın tamamının maden sahası ilan edilmesine karşı imza kampanyası başlatıldı.

Change.org sitesindeki imza kampanyasında bölgedeki içme suyu kaynağı ve endemik bitki çeşitliliği nedeniyle karardan vazgeçilmesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na çağrı yapıldı.

NE OLMUŞTU? 

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Yönetim Kurulu Üyesi Cemalettin Küçük, 27 Temmuz’da Evrensel gazetesine yaptığı açıklamada,  60 kilometrelik uzunluğa sahip Munzur Dağları’nın tamamının maden sahası ilan edildiğini söylemişti. Küçük, “Bu bölgeyi, maden sahası olarak görüyorlar. Ama bu bölgede, dünyanın en değerli temiz suyu kaynakları var” demişti.

Sözcü gazetesinden Evren Demirdaş’a konuşan Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, karara tepki göstermişti. Ovacık’ta 43 bin hektarın üzerindeki bir alanın geçmiş dönemde maden alanı ilan edildiğini söyleyen Sarıgül, “Bu dünden bugüne ilan edilmiş bir hamle değil bu geçmişte tasarlanmış şimdi ise yavaş yavaş ruhsatları verilmeye başlanıyor” diye konuşmuştu.

Munzur Vadisi’ndeki bitki çeşitliğine dikkat çeken Sarıgül, “Vadimizde bin 900 çeşit endemik bitki tespit edilmiş bunların 227’si sadece bölgemize özgü. Yaklaşık olarak 47 tanesi ise dünyada sadece bu bölgeye özgü olduğu düşünülen endemik bitkiler var” demişti.

WWF (Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı) Türkiye, ” #MunzuraDokunma” etiketiyle sosyal medyadan karardan vazgeçilmesi çağrısı yapmıştı.

WWF-Türkiye@WWF_TURKIYE

gibi da madencilik faaliyetleri nedeniyle tehdit altında!
Munzur ‘Önemli Doğa Alanı’ statüsünde bir bölge, şimdiye kadar doğallığını büyük ölçüde korumuş bir alan. 17’si sadece Munzur Vadisi’nde bulunan 109 bitki türüne ev sahipliği yapıyor.

Resmi Twitter'da görüntüle

655

Twitter Reklamları'na ilişkin bilgiler ve gizlilik

357 kişi bunun hakkında konuşuyor

 

WWF-Türkiye@WWF_TURKIYE

 · 

kullanıcıya yanıt olarak @WWF_TURKIYE ve 3 diğer kullanıcıya yanıt olarak

Güneydoğu Anadolu ile Doğu Karadeniz arasında yaban hayatı için ekolojik koridor niteliğinde. Yıllar sonra Tunceli’de görülen Kafkasya leoparı, hassas bir tür olan kaya yediuyuru ve dağ engerekleri için önemli bir geçiş alanı. Kızıl akbabaların, yaban keçilerinin yuvası.

Resmi Twitter'da görüntüle

WWF-Türkiye@WWF_TURKIYE

Munzur’da yapılacak herhangi bir madencilik faaliyeti, buradaki ekolojik sistemleri parçalayabilir ve geri dönüşü olmayan zararlar verebilir. ’ndan ’a, yaşamı savunmaya devam etmeliyiz.

Resmi Twitter'da görüntüle

301

Twitter Reklamları'na ilişkin bilgiler ve gizlilik

140 kişi bunun hakkında konuşuyor

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ