UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 13,49 / Satış: 13,54
€ EURO → Alış: 15,23 / Satış: 15,29

Özer Sencar: HDP kapatılırsa AK Parti’den en az yüzde 5 Kürt seçmen oyu kaybeder

Özer Sencar: HDP kapatılırsa AK Parti’den en az yüzde 5 Kürt seçmen oyu kaybeder
  • 22.06.2021
  • 284 kez okundu

HDP’nin kapatılmasını talep eden iddianame, AYM tarafından kabul edildi. HDP’yi kapatma sürecinde ya da olası bir kapatma durumunda seçmenin tavrının nasıl olabileceğini Metropoll Araştırma Şirketi’nin kurucusu Sencar yorumladı. Sencar, “Kürtlerin yüzde 25’i AKP’ye oy veriyor. HDP kapatılırsa AKP’den en az yüzde 5 Kürt seçmen oyu kopabilir. Yani AKP, Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olur” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) hakkındaki kapatma davası siyasetçilerin gündeminde. Son gelişme olarak Anayasa Mahkemesi (AYM), Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının HDP’nin kapatılmasını talep ettiği ikinci iddianamesini oy birliğiyle kabul etti. 843 sayfalık iddianemede toplam 451 kişiye siyasi yasak isteniyor ve “Siyasi parti tabelası adı altında parti binalarının örgüt hücresi haline getirildiği tespit edilmiş, HDP bu nitelikteki eylemlerin odağı haline gelmiştir” ifadeleri yer alıyor.

HDP’nin kapatılmasına yönelik gelişmeler ise muhalefet partilerinin ve araştırma şirketlerinin de gündeminde.

DW Türkçe’nin haberine göre, Metropoll Araştırma şirketinin sahibi, kamuoyu araştırmacısı Özer Sencar parti kapatma girişiminin CHP içindeki ulusalcı ve HDP karşıtları ile yine İYİ Parti’deki HDP karşıtlarına dönük bir mesaj olduğunu düşünüyor.

Sencar, AK Parti’ye Kürt seçmenlerin yüzde 25’inin oy verdiğini belirterek “HDP kapatılırsa AKP’den en az yüzde 5 Kürt seçmen oyu kopabilir. Yani AKP, Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olur” dedi.

‘MHP’NİN YOĞUN ISRARI VAR’

Davanın muhtemel siyasi sonuçlarını değerlendiren Sencar, “MHP’nin yoğun bir ısrarı var. Erdoğan’ın partiyi kapatmak isteyeceği kanaatinde değilim. İYİ Parti seçmeninin yüzde 60’ı HDP’nin kapatılmasını destekliyor. Kapatma davası öncesi HDP’ye dönük hücumların İYİ Parti seçmenini etkileyip Kürtlere yaklaşmasını önlemek için yapıldığını tespit ettik. Şimdi temel soru Erdoğan’ın kapatma davasından gerçekten samimi olup olmadığıdır” diyor.

‘HDP SEÇİME GİRERSE OYLARIN RENGİ DEĞİŞİR’

Sencar, kapatma davasının seçmenin oy eğilimini nasıl etkileyeceğini iki olasılık üzerinden değerlendiriyor. “Diyelim ki kapattılar. HDP’nin ya da devamı olacak bir partinin seçime girmesine izin verilmeyecekse HDP seçmeninde bir miktar dağılma olur, dağılanların çoğunluğu CHP’ye gider, bir kısmı da sandığa gitmeyebilir. Ama HDP seçime girerse oyların rengi değişir” diyen Sencar, o tabloyu da şöyle özetliyor:

‘HDP KAPATMA DAVASINA TEPKİ GÖSTEREN SEÇMENDEN OY ALABİLİR’

“HDP bir şekilde seçime girerse, HDP seçmeni hiç dağılma göstermez. Hatta HDP, kapatma davasına tepki gösteren seçmenden de oy alabilir. Mevcut durumda Kürtlerin yüzde 25’i AKP’ye oy veriyor. HDP kapatılırsa AKP’den en az yüzde 5 Kürt seçmen oyu kopabilir. Yani AKP, Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olur. HDP’li seçmen, kapatma davası var diye oyunun yönünü zaten değiştirmez.”

‘OY TERİCİHİNDE PARTİ KAPATMAKTAN ÇOK BARAJ ETKİLİ’

Seçmenin oy tercihinde parti kapatmaktan çok seçim barajının daha etkili olacağını hatırlatan Sencar, yüzde 10’luk seçim barajının yüzde 7’ye ya da 5’e çekilmesi durumunda Haziran 2015’te yüzde 13’ün üstüne çıkan HDP oylarından Kürt olmayanlarının bir kısının “HDP’nin baraj sorunu kalmadı” düşüncesiyle kendi partilerine gidebileceğini öngörüyor.

 

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ