UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 17,93 / Satış: 18,00
€ EURO → Alış: 18,24 / Satış: 18,31

Prof. Dr. Mustafa Çetiner: Ateş ölçümü sizi korumayacak

Prof. Dr. Mustafa Çetiner: Ateş ölçümü sizi korumayacak
  • 13.06.2020
  • 1.433 kez okundu

İç Hastalıkları ve Kan Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Çetiner, yeniden yükselişe geçen vaka sayılarını yorumladı: AVM ve diğer kalabalık yerlerdeki ateş ölçümü sizi korumayacak.

Türkiye’de korona virüsü vaka sayısı yeniden yükselişe geçti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanan rakamlara göre son 24 saatte yeni vaka sayısı 1.195 oldu.

Rakamların yeniden yükselişe geçmesi, ikinci dalganın geleceğine dair tartışmalara neden olurken İç Hastalıkları ve Kan Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Çetiner, normalleşmenin yanlış anlaşıldığını vurgulayarak, “Normalleşmeyi eski normal sandık ve vaka sayısı artış eğilimine girdi. Yeniden hatırlatalım: Hasta kişiler ile bulgusu olmayan taşıyıcıların bulaştırma riski aynı.  Bulgusuz taşıyıcılık oranı Covid-19 (+) olanlar arasında en az %40 civarında (kimilerine göre %80). Sürü bağışıklığı en iyi ihtimalle %7 civarında (İsveç), sessiz geçirmiş olma olasılığınız %10 bile değil” dedi.

‘VAKALARDAN SÜPER BULAŞTIRICILAR SORUMLU’

Çetiner, açıklamalarını şu şekilde bitirdi:

“New York’ta 5 bin 700 korona virüsü hastasında ateş görülme oranı sadece %30. AVM ve diğer kalabalık yerlerdeki ateş ölçümü sizi korumayacak. 

Covid-19 (+)  süper bulaştırıcı olanlar, vakaların büyük bölümünden sorumlu. Kim süper bulaştırıcı, bilemezsiniz. Karşılaştığımız herkes potansiyel olarak Covid-19 pozitif kabul edilmeli. Maske, mesafe ve el yıkama ile normalleşebiliriz.” (HABER MERKEZİ)

Prof. Dr. Mustafa Çetiner@profdrcetiner

1- Normalleşmeyi eski normal sandık ve vaka sayısı artış eğilimine girdi. Yeniden hatırlatalım:
A- hasta kişiler ile bulgusu olmayan taşıyıcıların bulaştırma riski aynı.
B-Bulgusuz taşıyıcılık oranı (+) olanlar arasında en az %40 civarında (kimilerine göre %80).

Resmi Twitter'da görüntüle
69 kişi bunun hakkında konuşuyor

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

otoklav

viagra