UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 13,67 / Satış: 13,73
€ EURO → Alış: 15,44 / Satış: 15,51

Rüzar Santrali İçin Ağaç Katliamı

Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde Su Uçtu Şelalesi’ne birkaç kilometre mesafedeki ormanlık alanda rüzgar enerjisi santrali için ağaçların kesilmesi…

Rüzar Santrali İçin Ağaç Katliamı
  • 17.12.2015
  • 1.176 kez okundu

Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde Su Uçtu Şelalesi’ne birkaç kilometre mesafedeki ormanlık alanda rüzgar enerjisi santrali için ağaçların kesilmesi tepkiye sebep oldu.

Dağın tepelerine kurulan rüzgar tribünlerinden enerji taşıyan elektrik hatlarının geçtiği yollara iş makineleri girdi. Kilometrelerce uzunlukta yollar açılırken yüzlerce ağaç kesildi. CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, bölgeyi inceledi. Bölgede yapılan bu kıyımın kabul edilemez olduğunu söyleyen Sarıbal, “Bu ülkenin sürdürülebilir enerjiye ihtiyacı var. Bunu kabul ediyoruz. Ama bir orman katliamı yaparak çevreye zarar vermeye kimsenin hakkı yok. Bursa’nın ciğerlerinde yapılan kıyımda ağacın ne cinsi, ne yaşı, ne de kesilen ağaç sayısı dikkate alındı. Bir enerji hattı direği için 4-5 metrelik alan yeterli olurken, katliamın genişliği 100 metreyi buldu. Üstelik kesilen binlerce ağaç yalnızca 14 rüzgar gülü için kesildi. Esas yapılmak istenen ise Mustafakemalpaşa’nın dağlarına 100’den fazla rüzgar gülü dikilmesi. Eğer bu plan gerçekleşirse, ortada ne orman, ne de doğa harikası Suuçtu Şelalesi’nin cazibesi kalacak. Meşelik ormanı, yüzlerce yıllık ağaçları talan ediyorlar. Hangi gerekçeyle, kimden izin alarak bunu yapıyorlar?” dedi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ