UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 9,45 / Satış: 9,49
€ EURO → Alış: 10,97 / Satış: 11,02

Selahattin Demirtaş’a ana davadan tahliye

Selahattin Demirtaş’a ana davadan tahliye
  • 02.09.2019
  • 499 kez okundu

Selahattin Demirtaş hakkında, tutuklu yargılandığı davada mahkeme oy birliğiyle tahliye kararı verdi. Demirtaş kararı, "Hükümlü olduğum için şimdilik cezaevindeyim. Adil yargılanma için hayırlısı olsun" sözleriyle değerlendirdi.

HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş için yargılandığı ana davada tahliye kararı verildi. Ancak Demirtaş başka bir davadan 4 yıl 8 ay hapis cezası aldığı için tahliye edilmeyecek.

HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutuklu olarak yargılandığı Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 11’inci duruşması, Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görüldü. Demirtaş ve avukatlarının katılmadığı duruşmada, mahkeme oy birliğiyle Demirtaş’ın tahliyesine karar verdi.

Kararın ardından Demirtaş, “Hükümlü olduğum için şimdilik cezaevindeyim. Adil yargılanma için hayırlısı olsun” ifadelerini kullandı. Selahattin Demirtaş, daha önce “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan yargılandığı davada İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesince 4 yıl 8 ay hapse mahkum edilmiş, karar, istinaf mahkemesince hukuka uygun bulunmuştu.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Demirtaş’ın bu karara itiraz başvurusu ile ilgili 18 Eylül 2019 tarihinde Strazburg’da duruşma gerçekleştirecek.

DAVANIN KONUSU 

Görülmesine 7-8 ve 9 Ocak 2020’de devam edilecek davada, Demirtaş hakkında “örgüt kurma ve yönetme”, “örgüt propagandası” ve “suç ve suçluyu övme” iddialarıyla 142 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Diyarbakır’da açılan dava, güvenlik gerekçesiyle Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ne alınmıştı. Davası daha önce Demirtaş hakkında hazırlanan ve dokunulmazlığının kaldırılması için TBMM’ye gönderilen 31 fezlekenin toplamından oluşuyor.

Selahattin Demirtaş’ın avukatlarından Ramazan Demir, twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Demirtaş’ın tutuklu olduğu dava için oy birliği ile tahliyesine karar verildiğini açıkladı. Demir, “Karar Demirtaş ve avukatların hazır olmadığı duruşmada verildi. Ancak Demirtaş hakkında kesinleşmiş 4 yıl 8 ay hapis cezası bulunduğundan şimdilik tahliye olamayacak” diye kaydetti.

Karar Demirtaş ve avukatların hazır olmadığı duruşmada verildi. Ancak Demirtaş hakkında kesinleşmiş 4 yıl 8 ay hapis cezası bulunduğundan şimdilik tahliye olamayacak.

— Ramazan Demir (@ramazandmr) September 2, 2019

 

BEŞTAŞ: BIRAKILMASI GEREKİYOR

HDP’nin hukukçu milletvekili Meral Danış Beştaş ise 4 yıl 8 ay hapis cezası alan Demirtaş’ın 2 yıl 10 aydır cezaevinde bulunduğunu, Yargıtay’ın önceki kararlarına göre cezasının son 1 yılının denetimli serbestlik süresi içinde değerlendirilerek serbest bırakılması gerektiğini söyledi. Beştaş Twitter’da yaptığı paylaşımda, bu konuda bir başvuru yapılacağını belirtti.

Meral Danış Beştaş@meraldanis

4 yıl 8 aylık ceza İçin mahsup başvurusu yapılacak. 2 yıl 10 aydır Cezaevinde olduğu İçin Yargıtay kararlarına göre son 1 yıllık denetimli serbestlik süresi içinde. Bu nedenle gecikmeden bırakılması gerekiyor… https://twitter.com/meraldanis/status/1168511656416223233 …

Meral Danış Beştaş@meraldanis

Selahattin Demirtaş özgür✌🏿✌🏿✌🏿

Resmi Twitter'da görüntüle

1.940

Twitter Reklamları'na ilişkin bilgiler ve gizlilik

681 kişi bunun hakkında konuşuyor

 

‘CEZAEVİNDEN HEMEN ÇIKAMAYACAK’

Demirtaş’ın avukatlarından Mahsuni Karaman, yaptığı açıklamada, “Sn.  Demirtaş hakkında, tutuklu yargılandığı dosyada tahliye kararı verildi. Ancak kesinleşen bir mahkumiyet kararı nedeniyle Cezaevinden hemen çıkamayacak.  Tutuklulukta geçen sürenin mahsubu ve denetimli serbestlik başvurusundan sonra kısa zamanda çıkmasını bekliyoruz” dedi. (HABER MERKEZİ)

Mahsuni Karaman@av_mkaraman

Sn Demirtaş hakkında, tutuklu yargılandığı dosyada tahliye kararı verildi.
Ancak kesinleşen bir mahkumiyet kararı nedeniyle Cezaevinden hemen çıkamayacak.
Tutuklulukta geçen sürenin mahsubu ve denetimli serbestlik başvurusundan sonra kısa zamanda çıkmasını bekliyoruz.

1.955

Twitter Reklamları'na ilişkin bilgiler ve gizlilik

583 kişi bunun hakkında konuşuyor

 

ALTIPARMAK: KESİN TESADÜF! 

Sosyal medyada Demirtaş kararıyla ilgili çok sayıda yorum ve paylaşım yapıldı. Avukat Kerem Altıparmak, Demirtaş’la ilgili verilen kararın AİHM bağlantısı olduğunu esprili bir yorumla işaret etti. Altıparmak, “Demirtaş’ın 3 yıla yakın zamandır tutuklu olduğu dosyadan aniden tahliye olmasının 2 hafta sonra AİHM’de yapılacak duruşma ile hiçbir ilgisi olduğunu sanmıyorum. Tamamıyla bir tesadüf. Kesin tesadüf. Hiç şüphe yok ki tesadüf. Hiç öyle taktik falan yapılmamıştır. Kesin tesadüf” dedi.

Kerem ALTIPARMAK@KeremALTIPARMAK

Demirtaş’ın 3 yıla yakın zamandır tutuklu olduğu dosyadan aniden tahliye olmasının 2 hafta sonra AİHM’de yapılacak duruşma ile hiçbir ilgisi olduğunu sanmıyorum. Tamamıyla bir tesadüf. Kesin tesadüf. Hiç şüphe yok ki tesadüf. Hiç öyle taktik falan yapılmamıştır. Kesin tesadüf.

2.055

Twitter Reklamları'na ilişkin bilgiler ve gizlilik

555 kişi bunun hakkında konuşuyor

 

CANAN COŞKUN: MAHKEME BAŞKANI O DÖNEM AKIN GÜRLEK’Tİ

Gazeteci Canan Coşkun ise o dönemki mahkeme başkanının Akın Gürlek olduğunu vurgulayarak, “Bu vesileyle bir kez daha hatırlatalım. Selahattin Demirtaş’ın şu an tahliye edilmemesine neden olan 4 yıl 8 ay hapis cezasını İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi verdi. Mahkemenin başkanı o dönem Akın Gürlek’ti” dedi.

Canan Coşkun@canancoskun

Bu vesileyle bir kez daha hatırlatalım. ’ın şu an tahliye edilmemesine neden olan 4 yıl 8 ay hapis cezasını İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi verdi. Mahkemenin başkanı o dönem Akın Gürlek’ti.

25

Twitter Reklamları'na ilişkin bilgiler ve gizlilik

24 kişi bunun hakkında konuşuyor

 

HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Selahattin Demirtaş, tutuklu olduğu dosyada toplamda 56 ay ceza yedi. Yasalara göre 3/4’ünü, yani 42 ayını hapiste geçirmesi gerekiyor. İnfaz hükümlerine göre cezanın son 1 yılında denetimli serbestlikten tahliyesi mümkün. 34 aydır hapiste olduğundan tahliye edilmesi gerekiyor” dedi. / DUVAR

ahmet şık@sahmetsahmet

 · 

@sahmetsahmet adlı kullanıcıya yanıt olarak

Bir başka dosyadan hükümlü olduğu için @hdpdemirtas hapiste tutulmaya devam edecek.

Resmi Twitter'da görüntüle

ahmet şık@sahmetsahmet

Selahattin Demirtaş, tutuklu olduğu dosyada toplamda 56 ay ceza yedi. Yasalara göre 3/4’ünü, yani 42 ayını hapiste geçirmesi gerekiyor. İnfaz hükümlerine göre cezanın son 1 yılında denetimli serbestlikten tahliyesi mümkün. 34 aydır hapiste olduğundan tahliye edilmesi gerekiyor.

1.309

Twitter Reklamları'na ilişkin bilgiler ve gizlilik

335 kişi bunun hakkında konuşuyor

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ