UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 8,65 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,33 / Satış: 10,37

Selvi: AYM kararının uygulanacağı konusunda emin değilim

Selvi: AYM kararının uygulanacağı konusunda emin değilim
  • 07.08.2019
  • 483 kez okundu

Hürriyet gazetesinin iktidara yakın yazarlarından Abdulkadir Selvi, AYM'nin 'Bu Suça Ortak Olmayacağız' bildirisini ifade özgürlüğü olarak nitelendirmesinin yerel mahkemeler tarafından uygulanmayabileceğini söyledi. Selvi, "Bildiri yayınladığı için akademisyenlerin hapse atılıp mesleklerinden ihraç edilmesi yanlıştı. İki yanlıştan bir doğru çıkmadı. Anayasa Mahkemesi’nin ihlal kararının yerel mahkeme tarafından uygulanacağı konusunda emin değilim" dedi

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM), Barış Akademisyenleri’nin ifade özgürlüğünün ihlal edilmesine karar vermesini iktidara yakın Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi değerlendirdi. ‘Bu Suça Ortak Olmayacağız’ bildirisine imza atan akademisyenleri desteklememesine karşın bunun ifade özgürlüğü olduğunu belirten Selvi, “Akademisyenlerin ülke ve dünya olayları hakkında açıklama yapmasını her zaman destekledim. Bu tavrım barış akademisyenlerinin yayınladığı bildiriye karşı çıkmama engel olmadı” dedi.

‘O karar uygulanacak mı?’ başlıklı köşesinde AYM kararının yerel mahkeme tarafından uygulanmama ihtimali olduğunu dile getiren Selvi, “AYM’nin ihlal kararının yerel mahkeme tarafından uygulanmayacağı yönünde kokular geliyor burnuma” ifadelerini kullandı.

Selvi, “Anayasa Mahkemesi’nin ifade özgürlüğü yönündeki tavrı geleceğe dönük umutların tazelenmesine yol açtı. Bildiri yayınladığı için akademisyenlerin hapse atılıp mesleklerinden ihraç edilmesi yanlıştı. İki yanlıştan bir doğru çıkmadı. Anayasa Mahkemesi’nin ihlal kararının yerel mahkeme tarafından uygulanacağı konusunda emin değilim. Hatta AYM’nin ihlal kararının yerel mahkeme tarafından uygulanmayacağı yönünde kokular geliyor burnuma. Mehmet Altan kararında olduğu gibi. Benim durumum ise Voltaire misali, düşüncelerine katılmıyorum ama düşüncelerini savunma hakkını sonuna kadar destekleyeceğim” dedi.

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ