UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 12,07 / Satış: 12,12
€ EURO → Alış: 13,59 / Satış: 13,64

Şemdinli Belediyesi Ödüllü Logo Yarışması Düzenliyor

Şemdinli Belediyesi Ödüllü Logo Yarışması Düzenliyor
 • 07.12.2020
 • 603 kez okundu

Şemdinli Belediyesi tarafından ‘Şemdinli Belediyesi Yeni Logosunu Arıyor’ isimli logo tasarım yarışması düzenliyor.

07 Aralık – 31 Aralık 2020 tarihleri arasında yapılan yarışma sonucu birinciye tam altın, ikinciye yarım altın üçüncüye de çeyrek altın verileceği açıklandı. Yeni logoda, Şemdinli Belediyesi’ni kurum olarak yansıtan, Şemdinli ilçesiyle özdeşleşecek, (bal, ceviz, ters lale ağırlıklı) Şemdinli’nin tarihsel, sosyolojik, fiziksel yapısıyla ilişki kuracak, ulusal renkleri barındıracak, evrensel değerlerle üretilmiş, işlevsel nitelikte ve akılda kalıcı görsellikte yeni bir logonun tasarlanması amaçlandığı belirtildi.

Şemdinli İçin Tasarla

Şemdinli Belediyesi logosunu ve kurumsal kimliğini yeniliyor.

İlçeyi ve kurumu özgün bir çalışmayla temsil edecek yeni logo tasarımı için başvurular 07 Aralık 2020 tarihi itibariyle ilan edildi.

Şemdinli Belediyesi Uluslararası Logo Yarışmasının amacı açıklandı:

Şemdinli Belediyesi’ni kurum olarak yansıtan, Şemdinli ilçesiyle özdeşleşecek, (bal, ceviz, ters lale ağırlıklı) Şemdinli’nin tarihsel, sosyolojik, fiziksel yapısıyla ilişki kuracak, ulusal renkleri barındıracak, evrensel değerlerle üretilmiş, işlevsel nitelikte ve akılda kalıcı görsellikte yeni bir logonun tasarlanmasıdır.

Katılımcıların tasarımları farklı disiplinlerden oluşan Seçici Kurul tarafından değerlendirilerek kamuoyuna duyurulacaktır.

Yarışma neticesinde:

Birinci logo tasarımına Tam altın

İkinciye Yarım Altın

Üçüncüye Çeyrek Altın ödül verilecektir.

Şemdinli Belediyesi Logo Yarışması’na katılım web sitesi ve Şemdinli Belediyesi Yazı İşler Müdürlüğü’nden elden kabul edilecektir.

Yarışmaya, yurtiçi ve yurt dışından katılacak tasarımcılar, yeni logo tasarımlarını en geç 31 Aralık 2020 saat 16:00’e kadar www.destek@semdinli.bel.tr adlı web sitesine göndermeleri gerekmektedir.

 

ŞEMDİNLİ BELEDİYESİ

LOGO TASARIMI YARIŞMA ŞARTNAMESİ

ŞEMDİNLİ BELEDİYESİ YENİ YÜZÜNÜ (LOGOSUNU) ARIYOR

 

A-) KONUSU VE AMAÇ:

 

Yarışma; Şemdinli Belediyesi’nin kurumsal logosunun, Belediye’nin vizyonunu ve misyonunu yansıtacak, akılda kalıcı, işlevsel kullanımına imkân sağlayacak bir şekilde tasarlanıp, oluşturulması ve hayata geçirilmesidir.

Şemdinli Belediyesi’ni kurum olarak yansıtan, Şemdinli ilçesiyle özdeşleşecek, Şemdinli’nin tarihsel, sosyolojik, fiziksel yapısıyla ilişki kuracak, ulusal renkleri barındıracak, evrensel değerlerle üretilmiş, işlevsel nitelikte ve akılda kalıcı görsellikte yeni bir logonun tasarlanmasıdır. Logo, siyasi ya da etnik bir görüşü veya düşünceyi ifade edemez, çağrıştıramaz! 

B-) KATILIM İÇİN GEREKLİ GENEL KOŞULLAR

 1. Yarışma herkese açıktır. Yaş sınırı yoktur.
 2. Katılımcılar yarışmaya en fazla 3 eser ile katılabilir.
 3. Yarışmaya katılacak olan tasarımların; özgün olup başka bir yerde yayımlanmamış olmaları, diğer kurum ve kuruluş logolarını çağrıştırmamaları gerekmektedir. Teslim edilen çalışmalar, (TPE) Türk Patent Enstitüsü’nce daha önce korunmaya alınmamış, tescil başvurusu yapılmamış olmalıdır.
 4. Seçici Kurul tarafından, kopya olduğuna karar verilen tasarımlar yarışma dışı kalacaktır. Logo tasarımının kopya olduğunun anlaşılması halinde ödül verilmeyecek, verilmiş ise ödül sahibi ödülü derhal iade edecektir.
 5. Oluşacak her türlü sorunun hukuki yaptırımı ve süreçlerin maddi yaptırımı yarışmacıya ait olup, doğabilecek sorunlardan Şemdinli Belediyesi ya da seçici kurul üyeleri sorumlu tutulamaz.
 6. Yarışma, Şemdinli Belediyesi bünyesinde çalışan yada çalışmayan, seçici kurul ve seçici kurulun birinci derecedeki yakınları dışındaki, tüm tasarımcılara açıktır. Yarışmacılar, seçici kurulun ve Şemdinli Belediyesi’nin kararlarına saygı göstereceklerini ve yarışmaya katılmış olmakla beyan etmiş olurlar.

C-) KATILIM İÇİN TASARIM KOŞULLARI

 1. Tüm çalışmalar “Şemdinli Belediyesi” ibaresini açık ve net bir şekilde içermelidir.
 2. Seçilecek tasarım; Şemdinli Belediyesi’ni temsil edecek her türlü basılı materyal ve sayısal ortamda, medya ve reklam çalışmaları ile promosyon ürünleri, kırtasiye malzemeleri, antetli kâğıt, faks kâğıdı, pankart, afiş, web sitesi ve benzeri ortam ve faaliyetlerde kullanılacaktır. Logo tasarımı, renkli ve siyah–beyaz kullanıma uygun olarak, büyütülüp küçültüldüğünde görselliğinin bozulmayacağı, çok küçük ölçülerde ayrıntıların kaybolmayacağı, çok büyük ölçülerde dağınık görünmeyeceği bir biçimde ve her çeşit baskı ve kesim tekniği ile sorunsuz kullanılabilir şekilde hazırlanması gerekmektedir. Çalışmalarda renk ve form yönünden herhangi bir sınırlama yoktur.
 3. Şemdinli Belediye Başkanlığı, seçilen eser üzerinde değişiklik isteme hakkına sahiptir. Kullanılacak eserin sahibinden, Seçici Kurulun ve/veya Şemdinli Belediye Başkanlığı’nın görüşü doğrultusunda, teknik sorunların çözümüne yönelik değişiklikler yapması istenebilir. Bunun için, ödül tutarı dışında bir ödeme yapılmaz.
 4. Yarışmada seçilen tasarımların tüm hakları Şemdinli Belediyesi’ne devredilmiş sayılır. Tasarım sahibi, kullanılacak olan logoda hiçbir şekilde isim ve hak vb. talebinde bulunamaz.
 5. Ödül kazanan tasarımı Şemdinli Belediyesi her türlü kullanma ve değiştirme hakkına sahiptir.
 6. Seçilmeyen tasarımlar, sonuçların ilan edilmesinin ardından; en az 15 gün, en fazla 30 gün içerisinde teslim edilen adresten alınabilirler. Belirlenen sürelerde geri alınmayan eserler Şemdinli Belediyesi’nin sorumluluğunda değildir.

D-) KATILIM İÇİN TEKNİK KOŞULLAR

 1. Tasarım rumuzu en az 4 harf ve 3 adet rakamın birleşiminden oluşmalıdır. (Örnek: ABCD123)
 2. Eserler, A4 çıkış üzerinde, standart logo sunumu şeklinde (üst ortada büyük, alt bölümde küçük uygulamaları – renkli ve siyah/beyaz yan yana) hazırlanacaktır. Çalışmalar şeffaf dosya içerisine konulduktan sonra kapalı zarf içerisinde teslim edilecektir.
 3. Tasarımlar, Adobe İllüstratör, AdobePhotoshop FreeHand ya da CorelDraw vb. programlarından biri ile hazırlanmış belge olarak her bir çalışmanın JPEG versiyonları ile birlikte CD ortamında sunulacaktır. Tasarımlar 300 dpi çözünürlükte CMYK renk modunda olacaktır.
 4. Tasarımcı, eserde kullandığı unsurların anlamını yarım sayfayı (A4) geçmeyecek şekilde yazıyla açıklayacak ve başvuru zarfına bırakarak seçili komisyona sunacaktır.
 5. Fotoğraf içeren tasarımlar ve elle yapılan çizimler de yarışmada kabul edilecektir.
 6. Şemdinli Belediyesi, teknik koşullar nedeniyle gerekli gördüğü halde proje üzerinde değişiklik yapılmasını talep edebilir.
 7. E) GÖNDERİM İÇİN POSTALAMA KOŞULLARI
 8. Katılımcılar, her bir tasarım için 1 adet belge zarfı kullanacaklardır.
 9. Söz konusu belge zarfında; katılımcının hazırladığı eser, CD ve iletişim bilgileri yer alacaktır.
 10. Zarfın üzerinde de katılımcının bilgileri yazılacaktır.
 11. Katılımcının rumuzu, eserlerin arkasında ve CD üzerinde yer alacaktır.
 12. Postalama işleminde, posta şirketi tarafından zarfın üzerine göndericinin açık bilgilerinin yazılması zorunludur.
 13. Birden fazla eserle katılan tasarımcılar, her eser için ayrı evrak zarfı ve ayrı rumuz kullanmalıdır. 3 ayrı evrak zarfı, tek bir postalama zarfı içinde gönderilemez.
 14. F) KULLANIM KOŞULLARI VE HAKLARI
 15. Katılımcı, dereceye giren ve/veya Şemdinli Belediye Başkanlığı tarafından kullanılması kararlaştırılan eserinin, Şemdinli Belediyesi’ne süresiz olarak tam kullanım hakkını verdiğini peşinen kabul ettiğini ve buna bağlı olarak, gerek Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, gerekse diğer ilgili mevzuat gereğince yarışmaya gönderdiği eserinin çoğaltma, işlenme, yayma, temsil, faydalanma vb. umuma arz ile ilgili bilumum haklar için Şemdinli Belediyesi’ne tam lisans/yetki verdiğini kabul eder.
 16. Ödül kazanan eserler; Şemdinli Belediyesi’ni temsil edecek her türlü basılı materyal ve sayısal ortamda, medya ve reklam çalışmaları ile promosyon ürünleri, kırtasiye malzemeleri, antetli kâğıt, faks, pankart ve benzeri ortam ve faaliyetlerde kullanılıp çoğaltılabilecektir. Bu bağlamda, katılımcı, ödül dışında herhangi bir telif hakkı talep edemeyecektir.
 17. Katılım formunu imzalayan yarışmacılar, bu şartnamenin tüm koşullarını, yarışma şartlarını, Seçici Kurul ve Şemdinli Belediye Başkanlığı kararlarının tamamını kabul etmiş sayılırlar.
 18. G) ÖDÜL
 19. Ödül, hak sahibine Şemdinli Belediyesi’nin belirleyeceği bir tarihte düzenlenecek ödül töreni ile takdim edilecektir.
 20. Yarışma ödülü aşağıdaki gibidir.

Birincilik Ödülü    : TAM ALTIN

İkincili Ödülü         : YARIM ALTIN

Üçüncülük Ödülü : ÇEYREK ALTIN

 1. H) DEĞERLENDİRME VE SEÇİCİ KURUL

1- Değerlendirme iki aşamadan oluşmaktadır:

 1. Seçici Kurul Değerlendirmesi

a.a. Seçici Kurul; İlk aşamada dereceye girmeye hak kazanan ilk beş eseri seçer. Daha sonra ilk beşe giren eserlerden birincilik eseri belirler. Eserler; kenti ifade edecek, özgünlük, yaratıcılık, yarışma amaçlarına uygunluk kriterleri üzerinden değerlendirilecektir.

a.b. Seçici kuruldaki üyeler Belediye tarafından oluşturulacaktır.

 1. I) YARIŞMA TAKVİMİ

1-) Yarışmanın Başlama Tarihi                       : 07.12.2020 Pazartesi

2-) Son Katılım Tarihi                                        : 31.12.2020  Perşembe

3-) Seçici Kurul Değerlendirme                     : 04.01.2021  Pazartesi

4-) Sonuç Bildirim Tarihi                                  : 15.01.2021  Cuma

 

İ) İLETİŞİM VE YARIŞMA SEKRETERYASI

Zarf/zarflar aşağıdaki adrese gönderilecektir:

Belirlenen tarih ve saatten sonra getirilen/gelen eserler yarışmaya dâhil edilmeyecektir.

Adres: Moda, Ali Fuat Güven Cd. No:25, 30800 Şemdinli / Hakkari

Tel  :  (0438) 411 20 12

Faks: (0438) 411 21 89

Web sitesi :      www.semdinli.bel.tr

Yarışma Şartnamesi ve Katılım Formu, Şemdinli Belediyesi resmi internet sitesi olan http://www.semdinli.bel.tr adresinden alınabilir.

 

   Tahir SAKLI

Belediye Başkanı

 

Şemdinli Belediyesi Logo Tasarım Yarışması Katılım Formu

 

Şemdinli Belediyesi Logo Tasarım Yarışması şartnamesinin katılım koşullarını ve şartnamenin tüm maddelerini aynen kabul ettiğimi beyan eder ve beyanımı aşağıdaki imzam ile onaylarım.

 

 

KATILIMCI RUMUZU:

 

Kurum / Firma Adı

 

*AdıSoyadı

   :

 

:

*T.C. Kimlik No :
*DoğumTarihi :
*İş / EvAdresi :
*Cep Telefonu :
*E-posta :
*Tarih  :

 

 

İmza / Kaşe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* Doldurulması zorunludur.

 

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ