$ DOLAR → Alış: 6,16 / Satış: 6,18
€ EURO → Alış: 6,73 / Satış: 6,76

Trump: Kürtleri terk etmedik, onlar özel insanlar

Trump: Kürtleri terk etmedik, onlar özel insanlar
  • 08.10.2019
  • 143 kez okundu

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye'nin kuzeyinden asker çekerek Türkiye'nin olası operasyonuna geçit vermesi sonrası bir açıklama daha yaptı. Trump bir yandan Türkiye'yi överken, bir yandan da tehdit etti. ABD Başkanı, 'Kürtleri terk etme' eleştirisine de "Özel bir halk ve harika savaşçılar olan Kürtleri hiçbir şekilde terk etmedik" yanıtını verdi.

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye’nin kuzeyinden çekilme kararı alarak Türkiye’nin olası harekatına geçit vermesi sonrası iç kamuoyunda başlayan tartışmaya Twitter üzerinden yanıt verdi. Trump Türkiye’yi bir yandan överken, bir yandan da ‘Kürtleri terk ettiği’ yönündeki eleştirileri savuşturmak için yine tehdit etti.

Trump ilk iki tweet’inde, Türkiye ile ABD arasındaki işbirliğine vurgu yapıp Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 13 Kasım’da ABD’ye gideceğini açıkladı. ABD Başkanı şu ifadeleri kullandı:

‘BRUNSON’I BENİM TALEBİMLE İADE ETTİLER’

“Birçok insan işlerine geldiği için Türkiye’nin ABD’nin büyük bir ticaret ortağı olduğunu, esasında F-35 savaş uçaklarımızın çelik iskeletini onların yaptığını unutuyor. Ayrıca onlarla iyi iş yapılıyor, bana İdlib Vilayeti’nde birçok hayatın kurtarılmasında yardım ettiler ve benim talebim üzerine, daha uzun yıllar hapis cezası olan Pastör Brunson’ı sağlıklı bir halde iade ettiler. Şunu da hatırlamak önemli, Türkiye NATO’da itibarı olan önemli bir üye. [Erdoğan] 13 Kasım’da benim misafirim olarak ABD’ye geliyor.”

Donald J. Trump@realDonaldTrump

 · 

So many people conveniently forget that Turkey is a big trading partner of the United States, in fact they make the structural steel frame for our F-35 Fighter Jet. They have also been good to deal with, helping me to save many lives at Idlib Province, and returning, in very…..

Donald J. Trump@realDonaldTrump

…..good health, at my request, Pastor Brunson, who had many years of a long prison term remaining. Also remember, and importantly, that Turkey is an important member in good standing of NATO. He is coming to the U.S. as my guest on November 13th.

30,6 B

Twitter Reklamları'na ilişkin bilgiler ve gizlilik

11,9 B kişi bunun hakkında konuşuyor

 

‘KÜRTLERİ TERK ETMEDİK’

ABD Başkanı, Türkiye’yi öven bu tweetlerin ardından bu kez Kürtleri terk etme eleştirisini yanıtlamaya geçti. İki yeni paylaşımda bulunan Trump, bu bağlamda Türkiye’yi yine ‘ekonomisini yok etmekle’ tehdit etmekten geri durmadı.

ABD Başkanı şu ifadeleri kullandı: “Suriye’den çıkma sürecinde olabiliriz ama özel bir halk ve harika savaşçılar olan Kürtleri hiçbir şekilde terk etmedik. Keza, bir NATO ve ticaret ortağı olan Türkiye’yle de ilişkilerimiz çok iyi. Türkiye zaten büyük bir Kürt nüfusa sahip ve Suriye’nin o bölümünde sadece 50 askerimizin kalmış olmasına ve onların da oradan çıkmış olmasına rağmen, kendilerinin sebepsiz veya gereksiz bir savaşa girmelerinin ekonomilerini ve son derece kırılgan olan para birimlerini mahvedeceğini tümüyle anlıyorlar. Biz Kürtlere mali olarak ve silahlarla yardım ediyoruz!” (DIŞ HABERLER)

Donald J. Trump@realDonaldTrump

 · 

We may be in the process of leaving Syria, but in no way have we Abandoned the Kurds, who are special people and wonderful fighters. Likewise our relationship with Turkey, a NATO and Trading partner, has been very good. Turkey already has a large Kurdish population and fully….

Donald J. Trump@realDonaldTrump

….understands that while we only had 50 soldiers remaining in that section of Syria, and they have been removed, any unforced or unnecessary fighting by Turkey will be devastating to their economy and to their very fragile currency. We are helping the Kurds financially/weapons!

29,1 B

Twitter Reklamları'na ilişkin bilgiler ve gizlilik

11,5 B kişi bunun hakkında konuşuyor

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
sikiş