UA-109322840-1
$ DOLAR → Alış: 8,62 / Satış: 8,66
€ EURO → Alış: 10,12 / Satış: 10,16

Tuma Çelik HDP’den ihraç edildi

Tuma Çelik HDP’den ihraç edildi
  • 20.07.2020
  • 773 kez okundu

HDP, bir kadına cinsel saldırıyla suçlanan Mardin Milletvekili Tuma Çelik’i partiden ihraç etti.

Seçim çalışmaları sırasında bir kadına cinsel saldırıda bulunmak suçlamasıyla hakkında dava açılan Mardin Milletvekili Tuma Çelik HDP’den ihraç edildi.  HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Tuma Çelik ile ilgili Meclis’e gelen fezlekenin hemen parti disiplin kuruluna iletildiğini, bunun üzerine 5 Temmuz’da soruşturma bitene kadar tedbiren görevinden uzaklaştırıldığını hatırlattı.

Oluç, bu süreçte Çelik’in istifa etmiş olmasına karşın parti tüzüğüne göre disiplin soruşturmasının devam ettiğini ve bugün de karar alındığını duyurdu. Karara göre Tuna Çelik kesin çıkarma cezası ile partiden çıkarıldı. Saruhan Oluç, öğretmen eşi Ebru Işık’a şiddet uygulamakla suçlanan HDP Muş Milletvekili Mensur Işık’la ilgili soruşturmanın ise sürdüğünü söyledi.

Tuma Çelik, önceki gün “Partimin zarar görmemesi için istifa kararı aldım” diye açıklama yapmıştı. HDP’den yapılan açıklamada ise Tuma Çelik hakkındaki iddiaların haziran ayı sonunda Meclis Grup Yönetimi’nde gündeme geldiği belirtilerek şöyle denmişti:

“Mardin Milletvekili Tuma Çelik hakkında TBMM’ye iletilen fezlekedeki iddialar Haziran ayının sonunda Meclis Grup Yönetimimizin gündemine gelmiştir. Yapılan incelemenin ardından konu derhal 30 Haziran tarihinde Merkez Disiplin Kurulumuza aktarılmıştır. Merkez Disiplin Kurulu, Çelik hakkında derhal soruşturma başlatmıştır. Bu işlemin başladığı andan itibaren Meclis Grup Yönetimimiz Çelik’in tüm parti ve Meclis faaliyetlerini dondurmuştur. Merkez Disiplin Kurulumuz konuya ilişkin çalışmasını titizlikle sürdürmektedir.”

‘SORUŞTURMA ÇOK HIZLI YAPILDI’

Bu arada HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, 30 Haziran tarihinde, HDP Merkez Disiplin Kurulu’na grup yönetimi olarak, HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik’in fezlekesini ilettiklerini ve HDP Merkez Disiplin Kurulu’nun hızla soruşturma yaparak gereken kararı almasını önerdiklerini söyledi.

HDP Merkez Disiplin Kurulu’nun, 5 Temmuz tarihinde soruşturma bitene kadar tedbiren Mardin Milletvekili Tuma Çelik’in, parti içerisindeki görevlerinden uzaklaştırılmasına karar verdiğini hatırlatan Oluç, kendilerinin de bunu Çelik’e ilettiklerini kaydetti.

HDP Merkez Disiplin Kurulu’nun bu süreçte çalışmalarını sürdürdüğünü dile getiren Oluç, “Biraz önce Merkez Disiplin Kurulu’nun kararı ortaya çıktı. Merkez Disiplin Kurulu, Milletvekili Tuma Çelik’i, kesin çıkarma cezasıyla cezalandırmaya karar verdi” dedi.

‘KİMSE BUNU HDP’YE SALDIRMAK İÇİN FIRSATA DÖNÜŞTÜRMEYE KALKIŞMASIN’

HDP’nin Meclis’te ilk kadın grubu bulunan parti olduğunu ifade eden Oluç, “Kadına yönelik şiddeti hiç kimse HDP’ye saldırmak için fırsata dönüştürmeye kalkışmasın. Çünkü, biz bu konuda kendimizden çok eminiz. Bu konuda ne parti dışında yani toplumda ne de parti içinde herhangi bir şekilde kadına yönelik şuç işlendiğinde, şiddet uygulandığında biz asla bunun karşısında tavırsız kalmayız, susmayız, mutlaka tutumumuzu alırız. Bu sefer de böyle olmuştur” diye konuştu.

Basın mensuplarının, HDP’li bazı milletvekillerinin olayın üstünü örtbas etmeye çalıştığına yönelik iddiaları anımsatması üzerine Oluç, “Herhangi bir örtbas etme durumu yok ancak bizim Kadın Meclisimiz, kadın beyanını esas alan bir çalışma sürdürmektedir. Kadın Meclisine ilk gelen beyanlar fezleke doğrultusunda olmadığı için Kadın Meclisi ona göre davranmıştır ama fezleke ortaya çıktığında ve bu iddiaları gördüğümüz andan itibaren de hemen gerekeni yaptık. Fezleke, Meclis’e gelir gelmez hemen disipline sevk ettik ve disiplin de hızlı bir şekilde kararını vermiş oldu” ifadelerini kullandı.

BULDAN: KADIN MÜCADELESİNİN GÜCÜ

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Tuma Çelik’in ihracına ilişkin yaptığı açıklamada, “Kadın meclisimizin başvurusu üzerine disiplin kurulumuzun Tuma Çelik hakkında verdiği ihraç kararı, HDP kadın mücadelesinin gücünü bir kez daha ortaya koymuştur. HDP kadınlara ve kadın kazanımlarına yönelen her türlü saldırının karşısında durarak mücadele etmeye devam edecektir” dedi. / DUVAR

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ